Muzyczna VIVA zakończyła nadawanie (foto, wideo) 5.00/52
Muzyczna VIVA zakończyła nadawanie (foto, wideo)

Muzyczna VIVA zakończyła nadawanie (foto, wideo)Po 25 latach działalność zakończyła niemiecka stacja muzyczna, jak i popularna marka medialna, VIVA. Od 1 stycznia 2019 w jej miejscu nadawanie rozpocznie całodobowy Comedy Central Deutschland.

Muzyczna VIVA (skrótowiec od VIdeo Verwertungs Anstalt) została uruchomiona w Niemczech 1 grudnia 1993 r.

Kanał wystartował jako alternatywa dla nadającego od pewnego czasu w Europie amerykańskiego kanału MTV Europe. Pierwszym wyemitowanym teledyskiem na niemieckiej VIVIE był "Zu geil für diese Welt" niemieckiej grupy Die Fantastischen Vier.

Stacja od samego początku była nadawana bezpłatnie. Odbierać ją można było analogowo (przez pewien czas także z 13°E), jak i potem w przekazie cyfrowym.


Popularność pierwszego kanału spowodowała, że nadawca zdecydował się na uruchomienie drugiej stacji VIVA Zwei (1995-2002, muzyka alternatywna), która później zamieniła się w VIVA Plus (2002-2007, muzyka pop, dance, hip hop, rock).


Następnym krokiem była ekspansja marki na kolejne rynki w Europie. 10 czerwca 2000 roku VIVA ruszyła w Polsce. Kanał dostępny był także w lokalnych wersjach w Austrii, na Węgrzech, w Szwajcarii a także we Włoszech. W Polsce kanał współpracował także z TVN emitując sobotni blok teledysków i rozmów z artystami na antenie tej ogólnopolskiej stacji.W 2004 roku Viacom (nadawca kanałów MTV) przejął spółkę VIVA Media AG. Zdecydowano się stopniowo wygaszać markę. Pierwsza na ścięcie poszła VIVA Plus, która została zastąpiona przez niemiecką wersję Comedy Central (z czasem współdzieloną z niemieckim Nickelodeon).
 

W międzyczasie dla głównego kanału VIVA kilkukrotnie zmieniano koncepcje oraz branding. Stacja coraz bardziej upodobniała się do marki MTV, która również odchodziła od emisji teledysków i magazynów muzycznych na rzecz programów młodzieżowych. Podobne zmiany dosięgnęły VIVĘ na jej pozostałych rynkach (m.in. w Polsce). Modyfikacje programowe spowodowały spadek oglądalności kanałów marki VIVA. W 2014 roku niemiecka VIVA zaczęła współdzielić czas z kanałem Comedy Central Deutschland.

Viacom ponad rok temu w Polsce zdecydował się wyłączyć lokalną wersję kanału. Na jesieni 2017 roku VIVA Polska została zastąpiona przez MTV Music.

Więcej: MTV Music już zamiast VIVA Polska (wideo)


31 grudnia 2018 od godziny 6:00 na niemieckiej VIVIE nadano szereg programów wspominkowych, w których wyemitowano wiele starszych teledysków (m.in. VIVA - The Final Countdown z hitami 1993 roku).Na ekranie w lewym górnym rogu zdecydowano się na emisję historycznych logotypów stacji, rotując je ze sobą.Jako ostatnią audycję nadano "VIVA Forever - Die Show", w którym wspominano dawne programy, prezenterów oraz popularne teledyski. W magazynie wystąpili m.in. Loona, prezenterzy Mola Adebisi, Oliver Pocher oraz Jan Köppen. Na koniec wyemitowano sekwencję pożegnalną z prezenterami i artystami związanymi z VIVĄ, poprzedzając ją teledyskiem Spice Girls - Viva Forever.Na koniec wyemitowano teledysk "Zu geil für diese Welt" niemieckiej grupy Die Fantastischen Vier, który jak wiemy, 25 lat temu został wyemitowany na VIVIE jako pierwszy wideoklip. I tak 31 grudnia 2018 o godzinie 14:00 wyłączono ostatnią stację muzyczną pod marką VIVA.Co ciekawe VIVA nie chciała jeszcze zbyt szybko "zejść z tego świata". Przez pewien czas nałożony logotyp VIVA emitowano na logotypie Comedy Central, który przejął slot VIVY.źródło: sat-charts.eu
Muzyczna VIVA zakończyła nadawanie (foto, wideo)

Pozostałe informacje


Komentarze ():