Drugi etap przejścia MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 za nami

Drugi etap przejścia MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 za namiW nocy z 18 na 19 grudnia 2023 roku nastąpiło przełączenie sygnału multipleksu trzeciego z DVB-T na DVB-T2 na terenie wschodniej Polski. Tym samym w polskim eterze pozostały tylko dwa multipleksy nadawane w starym standardzie DVB-T.

Z 18 na 19 grudnia 2023 roku nastąpiło całkowite przełączenie sygnału multipleksu trzeciego (MUX3) z DVB-T na DVB-T2. Jednocześnie zmieniono wykorzystywaną na nim kompresję wideo z AVC (H.264) na HEVC (H.265), a kanały TVP3 i TVP Historia przełączono z SD do HD.Tym razem zmiana dotknęła widzów w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim. Od teraz jedynymi multipleksami naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce w starym standardzie DVB-T są ogólnopolski MUX-8 oraz lokalny MUX-L4.

Przypomnijmy, że pierwszy etap zmiany standardu MUX-3 odbył się w nocy z 14 na 15 grudnia br.

Więcej: Za nami pierwszy etap przełączenia MUX-3!

 

19 grudnia 2023 zmieniono również skład programowy MUX-3. Do jego oferty dołączono kanały TVP ABC i TVP Kultura, dotychczas udostępniane na MUX-6. Równoległa emisja wspomnianych kanałów na MUX-3 i MUX-6 będzie trwała do 12 stycznia 2024 roku.

Zmiana dotychczasowego systemu nadawania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC jest związana z projektem refarmingu, tj. uwolnienia częstotliwości 700 MHz na potrzeby sieci telefonii komórkowej 5G. Pierwotny termin przełączeń MUX-3, planowany w 2022 roku, został przesunięty na wniosek MSWiA w związku z wojną w Ukrainie (konieczność zapewnienia dostępu do informacji, a także funkcjonowania systemu Regionalnego Systemu Ostrzegania).

Zaplanowane na grudzień działania to kontynuacja prowadzonego przez Emitel procesu refarmingu pasma 700 MHz, tj. przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz oraz zmiany standardu nadawania na DVB-T2/HEVC. W realizację projektu zaangażowanych było blisko 300 ekspertów Emitel i około 300 pracowników z 40 firm zewnętrznych, a prace pochłonęły ponad 130 tysięcy roboczogodzin. Zgodnie z Zarządzeniem UKE z dnia 7 czerwca 2022 zmiana standardu nadawania nie objęła w 2022 r. multipleksu MUX3, a nadawcy publicznemu umożliwiono emisję swoich programów w standardzie DVB-T najpóźniej do końca 2023 roku.

Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów i aktualizacja listy programów na pilocie za pomocą poleceń z menu odbiornika. U widzów posiadających starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, konieczna będzie ich wymiana lub zakup dekodera. Aby odbierać sygnał telewizyjny nie ma konieczności zmian ustawienia anten odbiorczych.

W celu znalezienia informacji na temat aktualnych częstotliwości nadawania MUX-3 oraz pozostałych multipleksów zapraszamy do korzystania z Lokalizatora nadajników DVB-T i DVB-T2.

źródło: sat-charts.eu / Emitel
Drugi etap przejścia MUX-3 z DVB-T na DVB-T2 za nami

Pozostałe informacje


Komentarze ():