Analiza jakości multipleksów polskiej DVB-T (listopad 2019)

Analiza jakości multipleksów polskiej DVB-T (listopad 2019)Od ostatniej, zbiorczej analizy przepływności bitowych usług wchodzących w skład polskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej minęło ponad 5 lat. Zapraszamy do przeczytania najnowszej analizy.

Ostatni zbiorczy pomiar wszystkich ogólnopolskich multipleksów DVB-T przeprowadziliśmy w lutym 2014 roku. Od tego czasu sporo się zmieniło. W 2016 roku uruchomiono kolejny multipleks - MUX-8. Tym samym na MUX3 też doszło do kilku zmian. Aktualnie Telewizja Polska udostępnia w ramach naziemnej telewizji cyfrowej 5 kanałów w wysokiej rozdzielczości (TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP Sport HD, TVP Kultura HD).

Wszystkie bezpłatne ogólnopolskie multipleksy telewizyjne w paśmie UHF nadawane są z przepływnością 24,88 Mb/s. Wedle założeń KRRiT i UKE na tych multipleksach nadawanych miało być 8 kanałów SD (tj. przeznaczono na nie tzw. 8 slotów). Przyjmując niecały 1 Mb/s na dane sygnalizacyjne PSI/SI, pojedynczy kanał telewizyjny transmitowany jako CBR (stały bitrate) otrzymał przepływność 3 Mb/s (wideo, audio + dodatkowe strumienie elementarne). Podobnie sprawa ma się na multipleksie ósmym, który nadawany jest w paśmie VHF. W tym paśmie multipleksy zajmują szerokość kanału 7 MHz, co uszczupla całkowity bitrate multipleksu do 21,77 Mb/s. Jednakże w tym przypadku organy regulujące rynek telewizyjny w Polsce przyjęły, że na MUX-8 znajdzie się tylko 7 usług telewizyjnych SD (tj. 7 slotów). Również każda z tych usług przy CBR nadawana byłaby z bitrate 3 Mb/s.

W rzeczywistości na wspomnianych multipleksach korzysta się z multipleksowania statystycznego a nie CBR. Wówczas bitrate dla pojedynczej usługi telewizyjnej zmienia się dynamicznie w zależności od emitowanej treści. Gdy na jednym kanale telewizyjnym potrzeba większej przepływności (bo np. nadawany jest mecz, w którym sekwencja wideo ma dużo szybko zmieniających się szczegółów), przepływność ta jest "zabierana" z innego kanału na tym samym multipleksie (np. z kanału informacyjnego, który nadaje w tej samej chwili program publicystyczny, który w większości jest sekwencją wideo o cechach statycznych i można ją bez znacznego pogorszenia subiektywnej jakości zakodować za pomocą mniejszej liczby bitów).
 

Warto oczywiście podkreślić, że zazwyczaj kanał telewizyjny HD będzie potrzebował więcej przepływności niż kanał SD. Według planów KRRiT usługa HD powinna wykorzystywać 2 sloty (co daje ~6 Mb/s przy założeniu CBR). I tak się dzieje w przypadku MUX-8. Sumarycznie na tym multipleksie nadawanych jest 6 programów: 5 usług SD i jedna usługa HD. Telewizja Polska ma do dyspozycji 3 sloty (9 Mb/s), gdzie TVP Rozrywka korzysta średnio z 2,5 Mb/s, a TVP Kultura ~5 Mb/s.

Ciekawie sprawa się ma na MUX3, gdzie aktualnie nadawane są 4 kanały HD i 2 kanały SD. Jedynym kanałem, który na tym multipleksie korzysta ze stałej przepływności bitowej jest TVP 3 SD (2,5 Mb/s na wszystkie strumienie elementarne). Wiąże się to z potrzebą wstawienia lokalnej wersji kanału w różnych regionach Polski - przy multipleksowaniu statystycznym tej stacji trzeba by było zwielokrotnić infrastrukturę, co niepotrzebnie zwiększyłoby koszty budowy sieci tego multipleksu. Przepływności kanałów HD na tym multipleksie średnio oscylują wokół 4 Mb/s, z bitrate zmiennym od 3 do 6 Mb/s.

W ciągu ostatnich 5 lat zwiększyła się także liczba nadawców udostępniających usługę telewizji hybrydowej HbbTV. Na multipleksach dodano większą liczbę tablic AIT, będącymi sygnalizacją usług HbbTV.

Podany bitrate jest średnią przepływnością bitową uzyskaną podczas pomiarów. Proszę traktować ją jako wartość poglądową.

Analiza dla poszczególnych multipleksów przedstawia średnią przepływność bitową per PID (tj. per strumień elementarny w całym strumieniu transportowym). Dane są przedstawione w postaci tabeli oraz poglądowego wykresu kołowego (bitrate per usługa).
Multipleks pierwszy (MUX-1) - analiza jakości

Multipleks drugi (MUX-2) - analiza jakości

Multipleks trzeci (MUX-3) - analiza jakości październik 2019

Multipleks trzeci (MUX-3) - analiza jakości listopad 2019

Multipleks czwarty TV Mobilna (MUX-4) - analiza jakości

Multipleks ósmy (MUX-8) - analiza jakości październik 2019

Multipleks ósmy (MUX-8) - analiza jakości listopad 2019


Archiwalne pomiary:

Analiza jakości polskiej DVB-T (2011)
Analiza jakości polskiej DVB-T (2013)
Analiza jakości polskiej DVB-T (luty 2014)


źródło: sat-charts.eu
Analiza jakości multipleksów polskiej DVB-T (listopad 2019)

Pozostałe informacje


Komentarze ():