Lex TVN: weto prezydenta Dudy

Lex TVN: weto prezydenta Dudy27 grudnia 2021 prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

"Lex TVN", bo tak określana jest nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, podgrzewała polityczne emocje w ostatnich tygodniach. Nowela dążyła do ograniczenia praw własności w mediach podmiotom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zgodnie z jej zapisami właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym (spoza EOG) nieprzekraczającym 49 proc.

Nowela najbardziej mogła uderzyć w kanały TVN należące do TVN Grupy Discovery, która jest częścią amerykańskiego koncernu Discovery. TVN nadaje m.in. informacyjny kanał TVN 24, który jest naturalną przeciwagą dla propagandy rządowej serwowanej przez TVP INFO.
 

Weto prezydenta, ogłoszone na wczorajszym brefingu prasowym, zamyka na jakiś czas temat nowej ustawy medialnej.

- Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, odmawiam podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji - poinformował prezydent Andrzej Duda. Jak zaznaczył, na jego decyzję ws. lex TVN złożyły się m.in. spotkania i rozmowy z rodakami. Teraz ustawa trafi do ponownego rozpatrzenia w Sejmie.

TVN Grupa Discovery wydała oświadczenie dotyczące zawetowania nowelizacji ustawy medialnej:

Z uznaniem i radością przyjmujemy decyzję Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który opowiedział się za wolnością mediów i prawem widzów do wyboru. Wetując LEX TVN, Prezydent stanął w obronie dobrych relacji ze Stanami Zjednoczonymi.

Za nami wiele dni niepokoju i niepewności. Dziękujemy naszym widzom, wszystkim organizacjom i osobom, które podpisały nasz apel oraz głośno wyrażały sprzeciw wobec tej ustawy. Wasze wsparcie było bezcenne w tym trudnym dla nas czasie
- czytamy w komunikacie nadawcy.

źródło: sat-charts.eu / TVN
Lex TVN: weto prezydenta Dudy

Pozostałe informacje


Komentarze ():