Wyłączono warszawski multipleks TVN w DVB-T

Wyłączono warszawski multipleks TVN w DVB-TPo 11 latach, 24 czerwca 2021, wyłączono eksperymentalny multipleks TVN w standardzie DVB-T.

Eksperymentalny multipleks TVN HD dostępny był na kanale 29. (538 MHz) z nadajnika umieszczonego na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Przekaz prowadzono w standardzie DVB-T, w modulacji 16-QAM z FEC 5/6 oraz GI 1/32 z mocą 2,4 kW ERP. Na multipleksie dostępne były kanały TVN HD, TVN 7 HD oraz TTV HD. Wszystkie stacje kompresowano z wykorzystaniem kodeka wideo AVC (H.264).

Zakończenie emisji multipleksu TVN HD w standardzie DVB-T wiąże się prawdopodobnie z wygaśnięciem pozwolenia UKE oraz faktem prowadzenia podobnego eksperymentu z kanałami TVN, ale już w nowszym standardzie DVB-T2. Jedno z ostatnich pozwoleń dla eksperymentalnego multipleksu TVN w DVB-T ważne było od 3 sierpnia 2020 do 3 lutego 2021. Jakiś czas temu emisja zupełnie zniknęła z wykazu pozwoleń UKE.

Przekaz multipleksu wyłączono kilka minut po godz. 1:00 w nocy 24 czerwca 2021 roku.
 

Aktualnie TVN HD, TVN 7 HD oraz TTV HD dla mieszkańców aglomeracji warszawskiej dostępne są w ramach testowego multipleksu TVN DVB-T2 na kanale 45. Na wspomnianym multipleksie dostępne są również 2 inne kanały TVN Grupy Discovery - METRO TV HD oraz TVN Fabuła HD. Wszystkie kanały na nowym eksperymentalnym multipleksie TVN dostępne są w kompresji HEVC (H.265).

Więcej: Testowy multipleks TVN w DVB-T2/HEVC z czterech lokalizacji


Testowy multipleks TVN HD w standardzie DVB-T uruchomiono w 2010 roku. Początkowo w jego ramach nadawano lokalną stację TVN Warszawa, następnie w jej miejsce uruchomiono przesuniętą w czasie wersję głównej anteny TVN - TVN +1. Następnie do multipleksu dołączyły kanały TVN HD i TVN 7 HD. W międzyczasie na multipleksie prowadzono testową emisję TVN i TVN 7 w kompresji HEVC, dodano TTV HD oraz przez pewien czas nadawano śląski TVS HD.

Pod koniec 2018 roku multipleks przeniesiono z 730 MHz (k. 53) na 538 MHz (k. 29).

źródło: inf. wł. sat-charts.eu
Wyłączono warszawski multipleks TVN w DVB-T

Pozostałe informacje


Komentarze ():