Dlaczego tak wiele osób interesuje się odbiorem Astry 2D? - artykuł na sat-charts.eu
Dlaczego tak wiele osób interesuje się odbiorem Astry 2D?

Dlaczego tak wiele osób interesuje się odbiorem Astry 2D?Co jest takiego ciekawego w Astrze 2D? Czemu jej odbiór na terenie wschodniej Europy jest tak utrudniony?

Temat Astry 2D na dobre zagościł w polskim świecie DXerskim w 2003 roku. Wtedy to BBC zrezygnowała z szyfrowania swoich programów w NDS-Videoguard (dla platformy Sky Digital) na rzecz przekazu FTA. Aby odbiór swoich kanałów ograniczyć do Wielkiej Brytanii i Irlandii przeszła na tzw. wiązkę punktową, która dostępna jest właśnie na satelicie Astra 2D. Wiązka ta została skierowana na Zjednoczone Królestwo i Irlandię oraz częściowo na Francję. Spotkało się to z wielkim niezadowoleniem wśród widzów w Europie posiadających kartę free-to-view od Sky (umożliwiała bezpłatny odbiór kanałów BBC z Astry 2A) oraz samych Brytyjczyków mieszkających w Hiszpanii, Giblartarze czy na Cyprze (chodzi tu o brytyjskie wojska dla których alternatywą zostało BFBS lub wykorzystywanie anten większych niż 3 metry). Zastosowanie "focused-beam" ograniczyło odbiór kanałów brytyjskiego nadawcy. Ograniczyło, ale nie uniemożliwiło. Na początku z powodu małej dostępności większych czasz niż 2 metry w polskim świecie DX krążył mit o prawidłowym odbiorze dopiero od 3 metrów. Z biegiem czasu ten mit został obalony. I tak nawet na wschodzie Polski spokojnie można odebrać polaryzację wertykalną (pionową) na czaszach ~2 metry. No ale do rzeczy:

Dlaczego Astra 2D jest taka popularna i pożądana?

Głównym powodem dlaczego ten satelita ciekawi polskiego widza jest oczywiście oferta programowa. Począwszy od odszyfrowania kanałów BBC do projektu zwanego Freesat (często z dodanym suffixem "by BBC & ITV") dołączyli kolejni nadawcy: ITV, Channel 4 i Channel 5. Wraz z rozwojem technologii na Astrze 2D udostępniono również kanały w HD (m.in BBC HD, BBC One HD i ITV 1 wraz z wersjami regionalnymi). Stacje te prezentują przede wszystkim ciekawe propozycje rozrywkowe, filmowe, dokumentalne czy sportowe. Są więc łakomym kąskiem zważywszy, że premiery wielu interesujących seriali możemy śledzić na bieżąco. Ciekawostką są wszystkie wersje lokalne kanałów BBC i ITV (np. programy informacyjne z róznych regionów tak jak u nas TVP Info) oraz różniące się wyłącznie reklamami wersje Channel 4 (stargetyzowanie reklam pod danych region). Dodatkowo każdy z nadawców oferuje dużą ilość spin-offowych kanałów: BBC (oprócz BBC 1/2/3/4 mamy też CBBC, CBeebies...), ITV (ITV 1/2/3/4, CITV), Channel 4 (C4, E4, More4, Film4), Five (Fiver, Five USA). Duża ilość tych stacji posiada również wersję +1, czyli z przesunięciem godzinnym.


BBC One Channel Islands (fot. autor)

Odbiór w Polsce

Jako, że Polska leży w całkiem dużej odległości od celu wiązki (czyli Wysp Brytyjskich) odbiór tego satelity nie jest najłatwiejszy. Jednakże już przy zastosowaniu anteny ponad 1 metr na zachodzie Polski możemy uzyskać sygnał z niektórych transponderów polaryzacji poziomej. Im dalej na wschód tym częściej zaczynamy potrzebować większej anteny. Zmienia się również polaryzacja. W środkowej części Polski zgodnie z raportami Dxerów można pokusić się o odbiór dwóch polaryzacji (jedna stabilnie, druga okresowo lub szczątkowo). Na samym wschodzie udaje odebrać się już tylko polaryzację pionową. Pamiętejmy, że nie sama duża czasza "pomoże" nam odebrać 2D. Musimy się również zaoopatrzyć w odbiornik z czułą głowicą oraz dobry konwerter aby mieć jak najmniej problemów z oglądaniem kanałów na Astrze 2D.

Jeśli odbierasz Astrę 2D i chcesz podzielić się swoimi raportami dotyczącymi odbioru tego satelity, zapraszam Cię do dodania swego wpisu na naszą interaktywną mapkę:
Odbiór Astry 2D - interaktywna mapka


Wyszukiwanie programów z Astry 2D. (fot. autor)


Siła sygnału na Channel 4. (fot. autor)
 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():