Centrum Badań Kosmicznych PAN wpływa na satelity GLONASS

Centrum Badań Kosmicznych PAN wpływa na satelity GLONASSCBK PAN podjęło decyzję o zaprzestaniu dostarczania pomiarów laserowych rosyjskich satelitów wojskowych.

- W związku z agresją militarną na Ukrainę i na prośbę naszych kolegów ze stacji laserowej z Kijowa, CBK PAN w Borówcu k. Poznania wstrzymuje dostarczanie pomiarów laserowych wszystkich rosyjskich satelitów w ramach International Laser Ranging Service - poinformował dr Paweł Lejba, szef Obserwatorium Astrogeodynamicznego Centrum Badań Kosmicznych PAN w Borówcu.

ILRS to międzynarodowa organizacja zrzeszająca kilkadziesiąt stacji laserowych z całego świata (najwięcej z Europy). Wszystkie stacje w ramach ILRS śledzą różne satelity.
 

Dzięki takim pomiarom orbity śledzonych satelitów są bardzo dobrze znane, co pozwala na realizowanie różnorodnych zadania. Dla Rosji szczególnie istotne są satelity systemu nawigacji satelitarnej GLONASS. To rosyjski odpowiednik amerykańskiego systemu GPS.

GLONASS to konstelacja wojskowych satelitów wykorzystywanych na potrzeby rosyjskiej armii, które do poprawnego działania muszą znać bardzo dokładnie swoje położenie. Pomiary laserowe dostarczają precyzyjnych informację o położeniu śledzonych satelitów. Mowa tu o pojedynczych

centymetrach i precyzji dochodzącej do kilku milimetrów. Dokładne orbity satelitów nawigacyjnych GLONASS przekładają się m.in. na dokładne współrzędne wojskowych odbiorników na powierzchni Ziemi, wykorzystywanych przez rosyjską armię.

źródło: sat-charts.eu / CBK PAN
Centrum Badań Kosmicznych PAN wpływa na satelity GLONASS

Pozostałe informacje


Komentarze ():