EmiTel: to Telewizja Polska odpowiada za brak TVP Sport HD na MUX-8

EmiTel: to Telewizja Polska odpowiada za brak TVP Sport HD na MUX-8Spółka EmiTel nie zgadza się z informacjami publikowanymi przez Telewizję Polską twierdzącymi, że jest ona winna braku powszechnego dostępu TVP Sport HD na multipleksie ósmym naziemnej telewizji cyfrowej.

W treści komunikatu opublikowanego 7 czerwca 2018 roku na stronie internetowej Centrum Informacji TVP, pod tytułem "TVP Sport od 7 czerwca w NTC - spełnienie obietnicy Zarządu TVP", znalazło się między innymi następujące stwierdzenie, cyt.: "Fakt, że TVP Sport na MUX-3 jest powszechnie dostępny jedynie w jakości SD, nie jest winą Telewizji Polskiej, lecz brakiem zgody firmy EmiTel, operatora technicznego MUX-8 (gdzie dostępne są programy HD), na propozycję TVP. Pod koniec kwietnia Telewizja Polska podjęła rozmowy ze spółką. Rynkowa oferta złożona przez TVP została niestety odrzucona."

EmiTel, operator ogólnopolskich multipleksów telewizji cyfrowej, chciałby sprostować tę informację, ponieważ jest ona niezgodna ze stanem faktycznym. Oficjalny komunikat został umieszczony na stronie internetowej operatora.

EmiTel już w lipcu 2015 roku, niezwłocznie po wygraniu konkursu na operatora Multipleksu 8, zaprosił Telewizję Polską do rozpoczęcia ustaleń dotyczących umieszczenia w nim programów TVP na miejscach przyznanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Wybór kanałów pozostawał i nadal pozostaje tylko po stronie Telewizji Polskiej i żadna zgoda EmiTel, jako operatora nie jest wymagana. EmiTel wielokrotnie zapraszał Telewizję Polską do negocjacji, złożył także propozycję na warunkach identycznych z tymi, jakie po kilkumiesięcznych negocjacjach uzgodnili z EmiTel pozostali nadawcy Multipleksu 8. Zaproszenie pozostawało jednak bez jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony telewizji publicznej.
 

Obecnie trwają negocjacje w sprawie zawarcia z TVP umowy o dostępie do Multipleksu 8, rozpoczęte przez TVP niestety dopiero pod koniec kwietnia br., półtorej roku po uruchomieniu emisji programów TV innych nadawców na tym Multipleksie. Dla EmiTel trwające opóźnienie oznacza utratę istotnej części założonych przychodów i obniżenie rentowności inwestycji w budowę ogólnopolskiej sieci nadawczej.

W toku obecnie prowadzonych negocjacji, zgodnie z zasadą niedyskryminacji wynikającą z przepisów prawa, EmiTel nie może zaoferować TVP innych warunków finansowych usługi od tych, które wcześniej ustalił z innymi nadawcami Multipleksu 8. Nie ma także żadnych racjonalnych lub obiektywnych przesłanek, które przemawiałyby za oczekiwanym przez TVP obniżeniem wysokości opłat za dostęp do Multipleksu, którego zasięg techniczny przekracza 97% populacji Polski i jest zbliżony do wszystkich pozostałych ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Fakt ten potwierdzają między innymi wykonane pomiary dostępności sygnału, niezależne raporty państwowego Instytutu Łączności, a także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swoim Sprawozdaniu z działalności w 2017 roku przyjętym przez Sejm RP w tym tygodniu.

Negocjacje EmiTel z Telewizją Polską nadal się toczą, choć ich tempo pozostawia w naszym przekonaniu wiele do życzenia i nie jest to winą EmiTel. Pragniemy stanowczo podkreślić, że żadna "oferta TVP" nie została odrzucona, jak podano w komunikacie TVP. Jesteśmy przekonani, że negocjacje nie polegają na jednostronnym składaniu i odrzucaniu ofert, ale na stopniowym zbliżeniu się stanowisk stron w obszarach, w których możliwy jest kompromis, w oparciu o rzeczywiste i istotne przesłanki oraz argumenty. Propozycja EmiTel złożona Telewizji Polskiej, na warunkach identycznych z tymi, jakie EmiTel wynegocjował z pozostałymi nadawcami Multipleksu 8, jest nadal aktualna. Nie ma obiektywnych przeszkód, aby negocjacje zostały pomyślnie zakończone jeszcze przed rozpoczęciem mundialu. Od strony technicznej EmiTel jest gotowy niezwłocznie uruchomić emisję kanału TVP Sport HD na Multipleksie 8 i umożliwić milionom widzów telewizji naziemnej w Polsce śledzenie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji w jakości High Definition.

źródło: Emitel
EmiTel: to Telewizja Polska odpowiada za brak TVP Sport HD na MUX-8

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:08
Pogoda
20:10
Alarm!
20:35
Ojciec Mateusz 15
21:30
Sprawa dla reportera
22:25
Magazyn śledczy Anity Gargas
22:55
Magazyn kryminalny 997
23:40
Tu jest Polska, czyli zwrot w kontynuacji
TVP 2
20:10
Barwy szczęścia
20:40
Filmowe czwartki - Wiesław Kot
20:45
Wszystkie pieniądze świata
23:05
Dotyk przeznaczenia
Polsat
20:05
Brzydka prawda
22:10
Bumerang
TVN
20:15
Doradca smaku 12
20:20
Milionerzy
21:00
Kuchenne rewolucje 19
22:00
Moje córki krowy
23:50
Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj