10 lat TVP Historia 5.00/52
10 lat TVP Historia

10 lat TVP Historia3 maja TVP Historia obchodzi swoje 10. urodziny. Rozmowa z Prezydentem RP Andrzejem Dudą, okolicznościowe audycje i filmy oraz jubileuszowa oprawa Anteny to tylko niektóre z niespodzianek przygotowanych dla widzów z tej okazji.
W kolejną dekadę TVP Historia wkroczy w "nowych szatach". Specjalna oprawa graficzna połączy tradycję ze współczesnością. Znakomicie uwydatni charakter stacji przybliżającej widzom historię w nowoczesnej formie. Taki charakter mają urodzinowe mini filmiki przypominające o wyjątkowych wydarzeniach z dziejów Polski: "Polska ojczyzną tolerancji", "Kobiety niepodległości" "Fenomen polskiego Państwa podziemnego" i "Najsłynniejsi polscy wynalazcy".

10. urodziny Antena rozpocznie już 30 kwietnia o godz. 20.00 od wywiadu dyrektora TVP Historia Piotra Legutki z Prezydentem RP Andrzejem Dudą. Będzie to symboliczna klamra spinająca przeszłość z przyszłością. Powstanie stacji zapowiadał 11 listopada 2006 śp. Prezydent Lech Kaczyński podczas spotkania na Zamku Królewskim, a pierwszą wyemitowaną na Antenie audycją była debata o Konstytucji z 1791. Widzowie TVP Historia będą mogli zobaczyć jej powtórkę już 3 maja o godz. 16:45.

Misją TVP Historia jest przekazywanie przesłania płynącego z przeszłości dla współczesnych. Czy udało się ją wypełnić? Jak zmieniła się świadomość historyczna Polaków i ich postrzeganie losów Polski w ciągu ostatniej dekady? Czy wymazywanie białych plam historii, przypominanie przemilczanych faktów, otwarcie się na historię Europy i świata pozwoliło rozbudzić powszechne zainteresowanie tematyką historyczną i uczynić ją solidnym fundamentem budowania tożsamości narodowej i współczesnego patriotyzmu? Na te pytania w programie "Nowe Ateny" (3 maja, godz. 20.30) odpowiedzą twórcy TVP Historia, pierwszy dyrektor stacji Artur Dmochowski oraz Bronisław Wildstein, który jako prezes TVP dziesięć lat temu podjął decyzję o utworzeniu kanału. 10 lat TVP Historia to niemal 80 tys. godzin wyemitowanych programów i filmów. W ciągu dekady, z inicjatywy Anteny, powstało ponad 100 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje. Dzięki cyklom reporterskim "Polska i świat z historią w tle" oraz "Koło historii" zachowane zostały wspomnienia świadków historii.
 
Filmy TVP Historia były doceniane na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. W 2013 Rada Programowa TVP przyznała Antenie nagrodę za najpełniejsze wykonywanie misji publicznego nadawcy. W 2014 TVP Historia zdobyła nagrodę Tytanowego Oka w kategorii Śladami Historii na X Jubileuszowym Festiwalu Kanałów Tematycznych organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej.

W tym samym roku "wybitny wkład w popularyzację historii" docenili organizatorzy 23. Targów Książki Historycznej przyznając TVP Historia specjalną nagrodę. W 2016 Międzynarodowa organizacja Superbrands, działająca od ponad 20 lat w 80 krajach na całym świecie, już po raz jedenasty wyróżniła najsilniejsze marki konsumenckie w Polsce. Wśród wyróżnionych znalazła się TVP Historia otrzymując prestiżowy tytuł "Created in Poland Superbrands".

Najcenniejsze jest jednak uznanie widzów, które sprawiło, że od 2013 TVP Historia niezmiennie jest na podium trzech najlepszych kanałów dokumentalnych w Polsce, a na pierwszym miejscu wśród kanałów o tematyce historycznej. Z okazji urodzin Anteny najciekawsze filmy dokumentalne i reportaże, które powstały w ciągu minionych lat, widzowie mogą obejrzeć w każdej chwili - dzięki bibliotece internetowej pod adresem www.10lattvphistoria.tvp.pl.

źródło: TVP
10 lat TVP Historia

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T

Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:10
Sport
20:15
Alarm!
20:30
Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy
21:50
Pensjonat nad rozlewiskiem
22:45
Reportaż
23:05
Krawcowa z Madrytu
TVP 2
20:10
Barwy szczęścia
20:40
Kulisy seriali "Na dobre i na złe" i "Na sygnale"
20:50
M jak miłość
21:45
Kulisy serialu "M jak miłość"
21:55
Magazyn Ekspresu Reporterów
23:00
Zabójczy wirus
Polsat
20:10
Inwazja: Bitwa o Los Angeles
22:40
Adrenalina II - Pod napięciem
TVN
20:10
Doradca smaku
20:15
Na Wspólnej
20:55
Milionerzy
21:30
Kuba Wojewódzki 12
22:30
Grawitacja