TVP rozpoczyna współpracę z TRT - artykuł na sat-charts.eu
TVP rozpoczyna współpracę z TRT

TVP rozpoczyna współpracę z TRTTelewizja Polska rozpoczęła współpracę z tureckim nadawcą publicznym TRT.

Pełen Turcji, jej tajemnic, historii, przyjaźni i konfliktów będzie Dzień polsko-turecki w czwartek 6 marca w TVP Historia. Powód jest niebanalny: 600-lecie wzajemnych stosunków dyplomatycznych. A także podpisana w środę, 5 marca, przez Telewizję Polską umowa z TRT - publiczną turecką telewizją i radiem o bliższej współpracy. Umowa została podpisana w Pałacu Prezydenckim w Ankarze.

Telewizyjna umowa polsko-turecka miała oprawę na najwyższym szczeblu: przy jej podpisywaniu Prezesowi TVP Juliuszowi Braunowi i jego tureckiemu koledze towarzyszyli prezydenci Polski i Turcji: Bronisław Komorowski i Abdullah Gül. Przewiduje ona m.in. wymianę programów, koprodukcje i współpracę przy rozmaitych festiwalach i konkursach.
 

Wspólną historię obu krajów, która zaczęła się w 1414 roku, kiedy na dworze Mehmeta I Cebiego pojawili się posłowie króla Władysława Jagiełły - w programie Cafe Historia (godz. 15:40) przypomną prof. Danuta Chmielowska z Uniwersytetu Warszawskiego i ambasador Jerzy Drożdż. Natomiast w programie "Spór o historię" (godz. 20:55) naukowcy postarają się wyjaśnić, dlaczego Turcja jako jedyny kraj nie uznała rozbiorów Polski, a ambasada Rzeczypospolitej w Ankarze funkcjonowała bez przeszkód także podczas II wojny światowej. Władze tureckie udzielały pomocy uciekinierom z Polski. Pomogły także w ewakuacji rezerw państwowych złota Banku Polskiego. Takie działania mają swoją długą tradycję. Już w połowie XIX wieku powstała w Turcji jedyna w swoim rodzaju osada założona przez weteranów Powstania Listopadowego, która do dziś zachowała swój niezwykły charakter. Opowiada o nim w reportażu "Weekend w Adampolu" Roman Dobrzyński (godz.23:40). O wzajemnych relacjach TVP Historia przypominać będzie przez cały dzień, poczynając od porannej "Kawy po turecku" (godz. 10:30) - reportażu, którego autorzy starają się pokazać współczesne oblicze Turcji. Do Stambułu wjeżdżają przez most nad Cieśniną Bosfor, na końcu którego stoi tabliczka "Witamy w Azji". Czy słusznie?

Krainę "Smaku Orientu" (godz. 11:00) stara się zgłębić Robert Makłowicz, na bazarach Stambułu i w tajemnicach tureckiej kuchni. Nie zabraknie też analizy zakorzenionych w powszechnej świadomości starć militarnych w "Na osiecz Wiedniowi" Lucyny Smolińskiej (godz. 13:00) i "Bitwie pod Warną" Romualda Dobrzyńskiego (godz.18:10). Obchody 600 lat stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją będą trwały przez cały rok. O ich randze świadczy to, że przy rządach obu krajów powołano specjalne zespoły odpowiedzialne za organizację obchodów. Historia jest tylko przyczynkiem do nawiązywania nowych kontaktów intelektualnych, biznesowych, a także kulturalnych i nie tylko między obydwoma państwami, ale przede wszystkim ludźmi.

źródło: TVP

Pozostałe informacje


Komentarze ():