Servisni poplatek, czyli jak rozwalić satelitarne platformy - artykuł na sat-charts.eu
Servisni poplatek, czyli jak rozwalić satelitarne platformy

Servisni poplatek, czyli jak rozwalić satelitarne platformyLuksemburska grupa medialna M77 Group znalazła sposób by zarobić więcej. Wprowadzono tzw. servisni poplatek czyli opłatę serwisową, by nie tracić na dystrybucji stacji free-to-view. Co z tego wynikło?

M77 Group jest właścicielem pakietów Skylink i CS Link od prawie 2 lat. Dotychczas kanały takie jak publiczna telewizja z Czech i Słowacji czy tamtejsze główne kanały komercyjne we wspomnianych platformach udostępniane były bezpłatnie na zasadzie dostępu free-to-view.

Więcej o wprowadzeniu opłat w Skylink i CS Link

 

Kilka miesięcy temu poinformowano o wprowadzeniu tzw. opłaty serwisowej (servisni poplatek). Od września br. pomysł wszedł w życie i aby odbierać podstawowe kanały należy uiszczać opłatę 1,20 euro lub 29 Kc miesięcznie*. Można zrozumieć intencje M77 Group, spółka nie chce być stratna na nadawaniu kanałów free-to-view, a osób oglądających tylko te podstawowe kanały jest naprawdę dużo - ci ludzie nie są zainteresowanii "rozszerzoną ofertą" kanałów płatnych - nie dają spółce dodatkowego przychodu.

Jednak opłata ta dla luksemburskiej grupy medialnej zaczęła wychodzić bokiem. Pierwszym niezadowolonym nadawcą była Ceska Televize. Idea wprowadzenia opłaty za dostęp do treści bezpłatnych (m.in tych znanych z DVB-T) zupełnie niespodobała się czeskiemu nadawcy publicznemu.
Bez opłaty serwisowej dla kanałów CT w CS Link i Skylink


Doszło do tego, że kanały CT są nadal bezpłatne w CS Link i Skylink, ale należy dokonać "konwersji" dotyczasowej karty na tzw. "CT Kartę". Po jej dokonaniu na karcie dostępne za darmo są wyłącznie kanały CT. Reszta kanałów odblokowana jest po uiszczeniu wspomnianej już opłaty serwisowej.

Aby tego było mało, teraz obudziła się Prima FTV (nadawca Prima Family, Prima Cool i Prima Love). Również i ten nadawca dogadał się z M77 Group, więc kanały od Prima będą nadal bezpłatnie. Lecz i w tym przypadku należy dokonać konwersji aktualnej karty dostępowej. I tu pojawia się zgrzyt - nie da się jednocześnie oglądać za darmo kanałów CT i Prima na jednej karcie. Wniosek? Klient będzie musiał korzystać wymiennie z dwóch różnych kart, by odbierać to co miał kiedyś za darmo na jednej karcie. Albo płacić opłatę serwisową. Czy to nie absurd? Wielu dotyczasowych użytkowników dawnej darmowej oferty Skylink i CS Link już dawno przeszło na odbiór z nadajników naziemnych. Jednak nie wszyscy mają taki luksus, w bardziej górzystych rejonach oferty CS Link oraz Skylink były jedyną bezpłatną alternatywą dla nadajników naziemnych.

- Wolę oglądać DVB-T za darmo, niźli płacić za to samo luksemburskim kapitalistom - takie głosy niezadowolenia można znaleźć na czeskich i słowackich stronach i forach.

- Jaromir Glisník [prezes M77 Group na rynek czeski i słowacki] to oszust! Mówił, że po przejęciu CS Link przez M77 Group się nic nie zmieni - czytamy w kolejnym wpisie.

Wprowadzenie opłaty jest nie fair wobec dotyczasowych klientów. Obie platformy oferowały dwie wersje swoich kart dostępowych. Jedna z nich, tańsza, dawała dostęp do wszystkich kanałów free-to-view przez rok od aktywacji. Druga opcja, znacząco droższa, miała dawać dostęp do podstawowych kanałów za darmo przez nieograniczony czas. A teraz wszystkie zapewnienia operatora co do bezpłatnej oferty można wsadzić co najwyżej między bajki.

M77 Group już wcześniej załatwiła w taki sam sposób abonentów z Holandii (platforma Canal Digitaal). Publiczne NED 1, NED 2, NED 3 ale i komercyjne RTL 4, RTL 5, Net 5, SBS6 były dostępne bezpłatnie dla osób z nieopłaconymi kartami dostępowymi. Po pewnym czasie Canal Digitaal przetransferował naziemnych, komercyjnych nadawców do pakietu wyżej kosztującego kilka euro. Na szczęście klientom zostawić musiał kanały publicznej telewizji by spełnić warunek "must carry" i zaoszczędził zabaw "w konwersje" kart.

* - Oczywiście można wybrąć z tej sytuacji kupując nową kartę dostępową z opłaconym "servisnim poplatkiem" na 2 lata. Ale potem i tak trzeba będzie płacić oddzielnie!

źródło: sat-charts.eu


Pozostałe informacje


Komentarze ():