TVP, Polskie Radio i PAP postawione w stan likwidacji

TVP, Polskie Radio i PAP postawione w stan likwidacji27 grudnia 2023 Bartłomiej Sienkiewicz, minister kultury i dziedzictwa narodowego, ogłosił postawienie mediów publicznych w stan likwidacji.

W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A.

W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania.

Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela.

Bartłomiej Sienkiewicz
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Postawienie spółki w stan likwidacji nie oznacza jednoczesnej jej likwidacji. Z prawnego punktu widzenia walne zgromadzenie TVP, czyli Bartłomiej Sienkiewicz, który reprezentuje Skarb Państwa będący w 100 proc. właścicielem TVP, podjął uchwałę o rozwiązaniu spółki akcyjnej. Uchwała o rozwiązaniu prowadzi do otwarcia likwidacji, którą przeprowadza likwidator pod nadzorem sądu rejestrowego. Nikt poza akcjonariuszem nie ma prawa wskazania likwidatora - ani Rada Mediów Narodowych, ani KRRiT, ani zarząd spółki.

Powołany przez walne zgromadzenie likwidator ma więc prawo reprezentacji i prowadzenia spraw spółki. Likwidator TVP czy Polskiego Radia może więc przeprowadzić zmiany organizacyjne. Jak zapowiadają aktualne władze TVP i PR zadaniem likwidatora w spółkach będzie przeprowadzenie gruntownego audytu ostatnich lat działalności (w tym audytu finansowego).

W e-mailu do pracowników Polskiego Radia nowy prezes Paweł Majcher i wiceprezes Juliusz Kaszyński zapewnili, że stan likwidacji, w jakim znalazło się Polskie Radio, nie oznacza zakończenia działalności publicznego nadawcy.

"Pracujemy normalnie i dotyczy to wszystkich działów, zarówno dziennikarzy jak i pracowników biurowych czy działu techniki. Będą wypłacane wynagrodzenia, udzielane urlopy - zapewniają prezesi Polskiego Radia.

źródło: MKDiN / Business Insider / Gazeta
TVP, Polskie Radio i PAP postawione w stan likwidacji

Pozostałe informacje


Komentarze ():