TBS 2603se - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 (HEVC). Opis i recenzja nowego urządzenia o dużych możliwościach - artykuł na sat-charts.eu
TBS 2603se - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 (HEVC). Opis i recenzja nowego urządzenia o dużych możliwościach

TBS 2603se - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 (HEVC). Opis i recenzja nowego urządzenia o dużych możliwościach Zapraszamy do przeczytania opisu i recenzji nowego enkodera wideo od TBS - TBS2603se. Jest to urządzenie drugiej generacji i prezentuje szereg usprawnień oraz nowych funkcjonalności, których brakowało w starszym modelu TBS 2603.

Wprowadzenie

W 2017 roku na łamach sat-charts.eu pojawiła się recenzja enkodera wideo TBS 2603 od firmy Shenzhen Turbosight Technology LTD. Obie części recenzji, jak wynika ze statystyk, były bardzo poczytne. Zainteresowanie tematem enkodowania wideo za pomocą zewnętrznych urządzeń jest całkiem spore. Przez ostatnie miesiące dostałem wiele zapytań dotyczących tego właśnie enkodera, jak i również innych rozwiązań sprzętowych związanych z kompresją wideo dostępnych na rynku.

Ostatnie lata znacząco zwiększyły zapotrzebowanie na sprzętowe enkodowanie wideo, nie tylko w zastosowaniach profesjonalnych, ale też prywatnych.

Sposobów wykorzystania takich urządzeń jest dużo. Poczynając od emisji własnych kanałów telewizyjnych, konwersji sygnału HDMI (np. z STB) na strumień MPEG-TS by następnie go zarchiwizować na dysku, kończąc na strumieniowaniu na żywo np. gier na dedykowane serwisy wideo (np. Twitch).

Oczywiście w tym celu nie zawsze opłaca się wykorzystanie sprzętu klasy broadcast (np. enkodery MediaKind, brandowane jeszcze kilka lat temu jako Tandberg i Ericsson czy wysokiej klasy enkodery ATEME). Po pierwsze jest to sprzęt drogi, nie na kieszeń przeciętnego wideomaniaka. Po drugie cena ta dyktowana jest mnogością funkcjonalności oraz interfejsów (HDMI, SDI, ASI...), których prywatnie rzadko kiedy wszystkie wykorzystamy. Nie oszukujmy się, u większości z nas najczęściej wykorzystywanym interfejsem przesyłu wideo i audio pomiędzy urządzeniami jest HDMI (High Definition Multimedia Interface). Dlatego właśnie w dzisiejszej recenzji enkodera sprzętowego ponownie pojawi się urządzenie konwertujące sygnał z wyjścia HDMI na strumień IP.

TBS 2603se - pierwsze wrażenia

Od firmy Turbosight Technology LTD. otrzymaliśmy niedawno do testów następcę enkodera TBS 2603 - TBS 2603se. Turbosight Technology jest producentem popularnych rozwiązań dotyczących odbioru sygnału telewizyjnego. W Europie początkowo firma znana była głównie z odbiorników DVB-S2 w postaci kart do komputera, które ze względu na swoje parametry wzbudzały zainteresowanie wśród satelitarnych DXerów. Potem pojawiły się kolejne karty DVB-S2, DVB-T, DVB-C, odbiorniki multistandardowe...

Aktualnie portfolio TBS to także szereg produktów będących po "drugiej stronie barykady" czyli tej związanej z generacją sygnału telewizyjnego - enkodery wideo, modulatory pracujące w różnych standardach telewizji cyfrowej, transmodulatory, kończąc na gotowych systemach headendów IPTV.

TBS 2603se dotarł do nas starannie zapakowany w standardowe pudełko z logiem TBS. W środku oprócz samego urządzenia, znalazł się również zasilacz (12V/2A) oraz kabel HDMI.




Osoby korzystające ze starszego, wspomnianego powyżej modelu TBS 2603 mogą być zaskoczone rozmiarami nowego urządzenia. Jest ono ponad dwa razy mniejsze od swojego poprzednika. Enkoder jest mały (99 mm x 61 mm - rozmiar niejednego smartfona), lekki i co za tym idzie bardzo poręczny.



Z przodu urządzenia, na czarnej obudowie umieszczono białe logo producenta oraz napis z nazwą modelu. Z tyłu natomiast znajdziemy naklejkę z dokładnymi danymi producenta, domyślnym adresem IP webpanelu sterowania wraz z domyślnymi danymi logowania oraz numer seryjny urządzenia.



Z boku po jednej stronie mamy wejście HDMI oraz przycisk hardware'owego resetu, z drugiej gniazdo zasilania oraz port ethernetowy, służący do zarządzania enkoderem, jak i odbioru wychodzących z urządzenia strumieni wideo. Oczywiście nie zabrakło też wyprowadzenia ciepła w postaci otworów na obudowie. Dzięki nim możemy także dostrzec światło diody LED ze środka urządzenia, która informuje o stanie urządzenia (głównie jest to pomarańczowe światło podczas poprawnej pracy enkodera).



Nowy interfejs graficzny

Po podłączeniu kabla HDMI do gniazda w enkoderze oraz podpięciu zasilania i kabla ethernetowego możemy się zalogować do panelu zarządzania urządzeniem. W tym celu w przeglądarce przechodzimy pod adres 192.168.1.217 oraz logujemy się za pomocą standardowej pary loginu i hasła admin/admin.

W porównaniu do swojego poprzednika TBS 2603se prezentuje milszy dla oka i w każdym calu profesjonalniejszy panel kontrolny. Na stronie głównej ("Dashboard") mamy podgląd sygnału na wejściu HDMI w postaci odswieżanych raz na sekundę stopklatek oraz pasków reprezentujących poziom wejściowego audio. Dobre wrażenie robi graficzne przedstawienie stanu urządzenia. Ze strony głównej panelu bez problemu odczytamy wykorzystanie procesora oraz jego temperaturę, wykorzystanie pamięci oraz stan sieci (Network state) prezentujący na bieżaco aktualizowany wykres bitrate generowanych przez enkoder strumeni.



Konfiguracja kompresji wideo

Drugi ekran opcji to konfiguracja kodera audio/wideo ("Encode"). Został on znacząco rozbudowany względem poprzedniej wersji urządzenia.

Na samej górze umieszczono "Overall config" czyli ustawienia, które mogą zostać przypisane dla poszczególnych enkoderów. A tych, w przypadku TBS 2603se, możemy mieć 8. Dwa pierwsze z nich to strumienie związane z naszym wejściem HDMI (wyściowy strumień podstawowy i dodatkowy o różnych parametrach kodowania). Kolejne wejście jest wirtualne - jest to strumień Mix, o którym będzie w dalszej części recenzji (on również ma strumień wyjściowy podstawowy i dodatkowy). Dodatkowo mamy także dwa wejścia jako multicastowe strumienie IP (np. z kamery CCTV lub innego enkodera).



W ustawieniach enkodowania dotyczących poszczególnych wejść możemy ustawić następujące parametry: nazwę kanału (która umieszczona zostanie w tablicy SDT strumienia MPEG-TS), rozdzielczość wideo (do wyboru m.in. auto, 1080p, 720p, 360p, ale też 1024x576 czy 720x576 - w sumie gotowych 11 presetów), kodek (H.265 main, H.264 baseline/main/high oraz opcja "close", która wyłącza enkoder wideo), metodę kodowania (CBR, VBR, AVBR oraz FixQP), bitrate, klatkaż, GOP (w sekundach). Szkoda, że nie można zedytować nazwy dostawcy strumienia (providera). W tablicy SDT jest ona sztywno ustawiona jako "Server". Również nie możemy zmienić typu serwisu (na sztywno jest to 0x1 - digital television service).

W zakładce "Advanced Encode config" możemy samodzielnie ustawić rozdzielczość wyjściowego sygnału wideo (wysokość i szerokość podawana w pikselach) oraz ustawić manualnie wartości dotyczące parametrów kwantyzacji (QP). Następnie mamy zakładkę "Video config". Tyczy się ona tylko wejścia z HDMI. W niej znajdziemy opcje dotyczące usuwania przeplotu z sygnału wejściowego, obracania go o kąt (do wyboru - 0, 90, 180 oraz 270 stopni), oraz kadrowania (left crop, right crop, top crop, bottom crop - wartość w pikselach).

Następnie możemy skonfigurować enkoder ścieżki audio. Do wyboru mamy następujące kodeki - AAC, MPEG-2, MP3, PCMA oraz możemy ścieżkę audio zupełnie usunąć z generowanego strumienia. W zakładce "Audio config" znajdziemy również możliwość ustawienia wzmocnienia (od +24dB do -24dB, z krokiem co 6 dB), częstotliwości próbkowania (auto, 16K, 32K, 44.1K oraz 48K), ustawienia kanałów (stereo lub mono) oraz zmiany przepływności (w kb/s).

Ostatnia zakładka to "Network stream", dzięki której możemy dodać dwa zewnętrzne strumienie wideo IP (np. MPEG-TS w multicaście) do dalszej obróbki w enkoderze. Producent zaleca rozsądne używanie tej opcji. Enkoder ma ograniczone zasoby sprzętowe i nie zawsze sobie dobrze poradzi przy aż 4 sygnałach wejściowych (tj. wejście HDMI, Mix i 2 strumienie IP).

Konfiguracja strumieniowania

Kolejna podstrona panelu sterowania enkodera TBS 2603se to konfiguracja strumieniowania ("Stream config"). Podobnie jak w przypadku podstrony "Encode", podstrona "Stream" u góry również zawiera tzw. "Overall config". Poszczególne opcje dotyczące udostępniania wygenerowanych na urządzeniu strumieni znajdziemy jednak poniżej.



TBS 2603se może udostępnić strumień wideo i audio jednocześnie w kilku różnych technologiach strumieniowych. W dostępnych opcjach znajdziemy dystrybucję naszego sygnału za pomocą protokołu HTTP, RTMP, RTSP (także za pomocą "pusha" do CDN), techniki multicast IP oraz HLS v3. Testowaliśmy pushowanie strumienia do kilku popularnych serwisów. Nie było z tym problemów - urządzenie możemy wykorzystać do prowdzenia transmisji w popularnych serwisach streamingowych takich jak Youtube, Facebook Live czy Twitch.

W przypadku wybranych technik streamingowych mamy rozszerzoną konfigurację. W przypadku mutlicastu TS, w zakładce "TS Config", możemy ustawić wartości PID dla tablicy PMT oraz identyfikatory kanału i strumienia (VPID, SID, TSID, ONID). W zakładce "HLS Config" do ustawienia mamy długość pojedynczego segmentu (podawany w sekundach), liczbę segmentów na playliście oraz dwie opcje odnoszące się do ścieżki i nazwy pojedynczego chunka .ts ("Base url" i "Name format"). Ustawienie dodatkowych parametrów dostępne jest również dla technologii SRT i NDI. W ostaniej zakładce ("Play URL") użytkownik może znaleźć adresy URL do aktywnych strumieni, które generowane są przez TBS 2603se.

Overlay - dodawanie loga i napisów

Kolejną ciekawą opcją, którą rozwinięto w TBS 2603se w stosunku do starszego modelu, jest dodawanie do obrazu różnych elementów ekranowych ("Overlay"). Oprócz statycznego i scrollującego się tekstu, do obrazu generowanego przez enkoder można dodać również pliki graficzne (także z przeźroczystością), ramkę w postaci prostokąta oraz rozpikselować wybrany obszar. Położenie elementów na ekranie oraz ich rozmiar jest łatwo edytowalny za pomocą menu po prawej stronie. Jeśli chodzi o napisy, nie jesteśmy ograniczeni do wybranych przez producenta czcionek, gdyż własne, w postaci plików TTF, z łatwością możemy wgrać do urządzenia. Do ekranu możemy dodać także dynamicznie zmieniający się napis dotyczący aktualnej daty i czasu (w dowolnym formacie, korzystamy ze standardowych zmiennych HH, mm, ss itp.).



Oczywiście warto pamiętać aby nie korzystać ze zbyt wielu elementów na raz, gdyż moc obliczeniowa urządzenia jest ograniczona i może ono działać wówczas mniej stabilnie. Każdy generowany przez TBS2603se strumień ma oddzielną listę elementów ekranowych.

Opcje dodatkowe

W menu "Extended" zawarte sÄ… opcje dodatkowe urzÄ…dzenia. JednÄ… z nich jest opcja "Video mix".

W wielkim skrócie powyższa opcja pozwala na utworzenie mozaiki (miksu) ze strumieni wideo wchodzących do urządzenia. Może to być zarówno strumień z wejścia HDMI, jak i zewnętrzne strumienie IP. Należy pamiętać, że aby ta opcja działała, wcześniej trzeba włączyć enkodowanie outputu "Mix" w zakładce "Encode". Mozaiki tworzone za pomocą "Video mix" można dowolnie edytować. Oczywiście mamy przygotowane najpopularniejsze ustawienia "miksu" (PiP, 2x2 3x3, 1+2), jednakże możemy tworzyć swoje własne kombinacje korzystając z prostej składni opisującej położenie i rozmiar poszczególnych "podekranów" w głównym obrazie wideo. Obraz mozaiki dostępny jest jako oddzielny strumień.



Kolejną funkcjonalnością z menu "Extended" jest "ROI" (Region of Interest). Opcja ta służy do tworzenia strumienia wideo, w którym wydzielony jest konkretny region obrazu (pozostała część ekranu jest enkodowana ze mniejszonym klatkażem i jakością). Tak przeprocesowany obraz może zostać następnie wykorzystywany w analizie obrazu w profesjonalnych aplikacjach. Jak podpowiada producent korzystanie z "ROI" pozwala na redukcję czasu przetwarzania obrazu w urządzeniu oraz zwiększenie jego dokładności.

Na rynku można znaleźć również wariant urządzenia z opcja dekodowania wejścia NDI (Network Device Interface). Podstawowa konfiguracja NDI dostępna jest w podmenu "NDI decode".

Na końcu mamy jeszcze "Multiple push" czy opcję umożliwiającą "pushowanie" strumienia do kilku różnych CDN jednocześnie. Pozwala to na nadawanie na żywo równolegle w kilku serwisach streamingowych.
 

Ustawienia

W menu "Options" znajdziemy ustawienia systemowe enkodera TBS 2603se. "Network settings" dotyczą konfiguracji sieci (adres IP urządzenia, maska, brama, DNS oraz włączenie opcji DHCP). Obok możemy zmienić także dane logowania do urządzenia (login i hasło). Pamiętajmy, że jeśli stracimy dostęp do urządzenia (np. po zmianie statycznego IP lub hasła, którego zapomnimy), domyślna konfiguracja (IP 192.168.1.217 oraz dane logowania admin/admin) może zostać przywrócona za pomocą zresetowania urządzenia. Dokonuje się tego za pomocą przytrzymania przez 7 sekund przycisku reset na obudowie urządzenia.

W opcjach "System time" możemy ustawić ręcznie czas systemowy urządzenia, zsynchronizować go z komputerem lub pobrać z serwera NTP. Pamiętajmy, że czas ustawiony w tym parametrze będzie wykorzystywany m.in. w zegarze stworzonym w opcji "Overlay". W "Reboot time" ustawimy czas automatycznego, cyklicznego rebootu urządzenia.



Aktualizacja oprogramowania urządzenia odbywa się za pomocą wgrania najnowszego pliku "upgrade.bin" w opcji "Upgrade". Proces upgrade'u jest bardzo prosty i szybki. Najnowsze oprogramowanie można znaleźć na stronie producenta - www.tbsdtv.com

Na samym dole mamy jeszcze opcje związane ustawieniem portów urządzenia (porty rezerwowe i NATowe dla protokołów HTTP, RTSP, RTMP, HTTP-Transport Stream, Telnet, SSH).

Stabilność urządzenia

Urządzenie podczas testów działało stabilnie. Jedynie w przypadku bardzo częstych zmian ustawień moża było zauważyć zmniejszoną responsywność urządzenia i wtedy potrzebny był jego reboot. Gdy zależało nam na pracy ciągłej w jednej konfiguracji, nie zauważyliśmy większych problemów (nie było np. desychronizacji audio/wideo podczas naszego testu long-termowego). Warto wspomnieć o przypadłości, która niekoniecznie musi być związana bezpośrednio z enkoderem TBS 2603se. Czasami enkoder "nie widział" sygnału wejściowego z HDMI przy przełączaniu kabla pomiędzy kilkoma urządzeniami (np. STB). Całkiem możliwe, że był to problem z wymianą danych EDID pomiędzy urządzeniami - po prostu czasami urządzenia się "nie dogadywały" od razu. Pomagał albo reboot enkodera albo podłączonego do niego urządzenia (tj. ponowne nawiązanie komunikacji pomiędzy sprzętami).

Enkoder - do czego można go wykorzystać?

Enkoder TBS 2603se zważywszy na dużą liczbę opcji i mnogość możliwości ma szereg zastosowań. Jego możliwości zadowolą początkującego, jak i bardziej zaawansowanego użytkownika. TBS 2603se podobnie jak jego poprzednik samodzielnie zdejmuje zabezpieczenie HDCP (dzięki czemu możemy od razu zacząć przechwytywać sygnał wideo). Enkoder możemy wykorzystać jako grabber sygnału HDMI, który zrzuci nam w locie sygnał wejściowy z wybranymi przez nas parametrami kompresji. Dzięki temu możemy zarchiwizować nagrania z dekoderów platform cyfrowych.

TBS 2603se przyda się także przy prowadzeniu transmisji na żywo. Wykorzystać go mogą streamerzy gamingowi podczas strumieniowania rozgrywek na żywo z PC lub konsoli. Enkoder znajdzie także zastosowanie w zdalnej edukacji i prowadzeniu szkoleń (np. przechwycenie dodatkowych materiałów z zewnętrznych otwarzaczy VHS lub DVD oraz kamery). Operatorzy lokalnych, małych sieci kablowych (np. w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych), z pomocą tego urządzenia mogą przygotować kanał telewizyjny prezentujący ofertę hotelu czy pobliskich atrakcji turystycznych. Strumień IP multicast z enkodera można bez problemu przekierować do współczesnych head-endów DVB-C/DVB-T w celu dalszej modulacji lub wykorzystać jako wyjście IPTV. Enkoder może przydać się także w monitoringu (CCTV) dla zdalnego podglądu obrazu z kamer (można do tego wykorzytać np. dedykowany CDN przechwytując wyjście HDMI matrixa DVR).



4K i więcej wejść HDMI czyli TBS 2605

Niektórym użytkownikom może nie wystarczyć jedno wejście HDMI lub ograniczenie maksymalnej rozdzielczości do HD, które jest w TBS 2603se. W tym przypadku takie osoby mogą zdecydować się na rozbudowaną wersję opisywanego tu enkodera - TBS 2605. Urządzenie to posiada 5 wejść HDMI, co pozwala na jednoczesne generowanie 5 strumieni 1080p z tych wejść lub 2 strumieni 4K.

Podsumowanie

TBS 2603se, w porównaniu do swojego poprzednika, daje użytkownikowi więcej możliwości, a odświeżony interfejs graficzny ułatwia konfigurację urządzenia. Oprócz podstawowego zastosowania jakim jest przechwycenie sygnału z wejścia HDMI, skompresowanie go kodekiem AVC lub HEVC i podanie na wyjście w postaci strumienia wideo, TBS 2603se pozwala po drodze także na dodatkową manipulację wejściowym obrazem (kadrowanie, dodawanie napisów, logo, obracanie, skalowanie, tworzenie mozaik...). Rozwiązanie dostosowano do współczesnych realiów, gdzie dużą rolę odgrywają CDN, więc "pushowanie" do nich strumienia z enkodera jest maksymalnie uproszczone i nie sprawi problemu nawet początkującym użytkownikom. W testowanej wersji oprogramowania można jedynie przyczepić się do małych niedoróbek (można znaleźć literówki lub nie do końca przetłumaczone napisy z języka chińskiego lub nawet pustą podstronę opcji pod nazwą "Serial, Button"). Enkoder w większości nie sprawiał problemów, a jeśli zdarzało się, że pewne funkcjonalności nie działały, problem taki rozwiązywał reboot urządzenia. W rozmowie z producentem dowiedziałem się, że część zgłoszonych przeze mnie usterek zostało lub zostanie rozwiązanych w nowej wersji oprogramowania. Dodatkowo TBS może pochylić się nad pewnymi moimi sugestiami (np. dodaniem do enkodera wsparcia dla popularnego w Europie MPEG-DASH).

Plusy:
- kompresja AVC oraz HEVC dla wideo,
- poprawnie działająca kompresja MP3, MPEG-2, AAC dla audio,
- szeroki zakres konfiguracji koderów wideo,
- dwa niezależne wyjścia sygnału IP z jednego źródła HDMI,
- tworzenie strumienia "mozaiki" (Mix) z kilku interfejsów (HDMI, strumienie IP)
- możliwość enkodowania dwóch dodatkowych, zewnętrznych strumieni IP,
- proste pushowanie do CDN,
- rozbudowana opcja dodawania elementów graficznych do obrazu,
- zdejmuje HDCP,
- szeroki zakres zastosowań (IPTV, szkolnictwo, przechwytywanie wideo, sieci monitoringu),
- dobry współczynnik cena/możliwości (podstawowa cena producenta, podczas pisania tej recenzji, to $199).


Minusy:
- czasami urządzenie potrzebowało rebootu do poprawnej pracy po zbyt częstej zmianie konfiguracji,
- kilka literówek w webpanelu,
- w niektórych miejscach brakowało tłumaczeń z chińskiego,
- przydałaby się większa liczba dostępnych języków menu (mamy tylko chiński i angielski).


Dziękujemy firmie TBS za przekazanie enkodera do testów.

źródło: sat-charts.eu
TBS 2603se - sprzętowy enkoder H.264 i H.265 (HEVC). Opis i recenzja nowego urządzenia o dużych możliwościach

Pozostałe informacje


Komentarze ():