Jak wyszukać ARD (Das Erste) i ZDF w Cyfrowym Polsacie? Czy można rozwiązać umowę po usunięciu kanałów z listy? Jakie parametry?

Jak wyszukać ARD (Das Erste) i ZDF w Cyfrowym Polsacie? Czy można rozwiązać umowę po usunięciu kanałów z listy? Jakie parametry? W zeszły czwartek platforma Cyfrowy Polsat zdecydowała się na usunięcie z listy kanałów dostępnych w dekoderach abonentów dwóch niemieckich kanałów transmitujących w całości mecze Euro 2016. Czy operator miał do tego prawo? Jak przebiega wyszukiwanie kanałów w dekoderach EVOBOX i z serii HD (HD 7000, HD 6000, HD 3000)?

Jak pisaliśmy w artykule pt. Euro 2016 w niemieckiej telewizji wszystkie mecze tegorocznego Euro zostaną pokazane na kanałach ARD, ZDF oraz SAT.1. Stacje te są dostępne bezpłatnie z satelity Astra 19,2°E (także w HD), a same ARD i ZDF (tylko SD) również z satelity Eutelsat Hot Bird 13°E.Kanały ARD i ZDF przez długi czas dodane były również do listy kanałów w oficjalnych dekoderach Cyfrowego Polsatu odpowiednio na pozycjach 471. i 470. Jako, że w Polsce prawa do pokazywania wszystkich meczów mają płatne kanały Polsat Sport 2 i Polsat Sport 3, platforma Cyfrowy Polsat zdecydowała się usunąć z listy kanałów darmowe ARD i ZDF nadawane z satelity Hot Bird.

Tym samym abonenci Cyfrowego Polsatu, którzy nie zdecydowali się wykupić dodatkowego pakietu kanałów na Euro 2016 stracili możliwość darmowego oglądania wybranych meczów. Kanały ZDF i ARD są cały czas dostępne bezpłatnie z satelity Hot Bird - Cyfrowy Polsat usunął je po prostu ze swojej listy kanałów. Takie manewry są możliwe m.in. dzięki zmianie zawartości deskryptorów w tablicach NIT transmitowanych w strumieniach transportowych nadawanych przez Cyfrowy Polsat. Pozwala to na automatyczną aktualizację listy kanałów np. w przypadku dodania do oferty nowych stacji telewizyjnych czy ich usunięciu z listy, jak w tym przypadku.
 

Dekodery Cyfrowego Polsatu pozwalają na samodzielne dodanie kanałów telewizyjnych i radiowych, które nie znajdują się na oficjalnej liście kanałów. Dzięki temu znając parametry na których transmitowane są interesujące nas kanały można je dograć do listy kanałów w dekoderze. Po dograniu pojawiają się one na pozycjach od 1000. w górę.Dekodery EVOBOX PVR

1. Naciskamy przycisk Ustawienia
2. Wybieramy opcję Antena
3. Wchodzimy do opcji Wyszukiwanie Ręczne
4. Wpisujemy parametry transmisji by wyszukać kanał Das Erste (ARD):
częstotliwość: 11541, Symbol Rate: 22000, polaryzacja: pionowa, standard DVB: DVB-S.
5. Wpisujemy parametry transmisji by wyszukać kanał ZDF:
częstotliwość: 11054, Symbol Rate: 27500, polaryzacja: pozioma, standard DVB: DVB-S.
6. Rozpoczynamy wyszukiwanie kanałów przechodząc do pola ZAINSTALUJ i wciskamy OK.

Dekodery z serii HD (np. HD 6000, HD 7000)

1. Wchodzimy do Menu dekodera
2. Wybieramy opcję Ustawienia (fabryczny PIN: 0000)
3. Wchodzimy do opcji Instalacja
4. Wybieramy opcję Ręczne wyszukiwanie kanałów
5. Wpisujemy parametry transmisji by wyszukać kanał Das Erste (ARD):
częstotliwość: 11541, prędkość transmisji: 22000, polaryzacja: pionowa. Pozostałych opcji nie zmieniamy.
6. Wpisujemy parametry transmisji by wyszukać kanał ZDF:
częstotliwość: 11054, prędkość transmisji: 27500, polaryzacja: pozioma. Pozostałych opcji nie zmieniamy.
7. Rozpoczynamy wyszukiwanie kanałów wciskając OK na pilocie.

Duża liczba osób pyta się redakcję SATELLITE Charts czy z powodu usunięcia kanałów ARD i ZDF przez Cyfrowy Polsat z ich listy kanałów będzie można rozwiązać umowę lub otrzymać jakąkolwiek rekompensatę. Niestety odpowiedź będzie negatywna. Kanały FTA nadawane przez innych operatorów niż Cyfrowy Polsat (w szczególności zagranicznych) nie są dostępne oficjalnie w ofercie tej platformy. Dodanie ich na listę kanałów w dekoderach jest tylko dobrą wolą tego operatora. Co ciekawe, niektóre płatne kanały udostępnianie w ofercie Cyfrowego Polsatu również są oznaczone jako kanały dostępne "promocyjnie". Temu wątkowi poświęciliśmy w przeszłości osobny artykuł:

Więcej: Kanały niegwarantowane w Cyfrowym Polsacie i nc+
Poniżej podajemy jeszcze raz dokładne parametry wszystkich niemieckich kanałów transmitujących mecze Euro 2016 na satelitach Astra i Hot Bird (należy kliknąć w odnośnik):

Parametry Das Erste ARD (satelita Astra)

Parametry Das Erste ARD (satelita Hot Bird)

Parametry Das Erste ARD HD (satelita Astra)

Parametry ZDF (satelita Astra)

Parametry ZDF (satelita Hot Bird)

Parametry ZDF HD (satelita Astra)

Parametry SAT.1 (satelita Astra)

Parametry SAT.1 HD - szyfrowany (satelita Astra)


źródło: sat-charts.eu
Jak wyszukać ARD (Das Erste) i ZDF w Cyfrowym Polsacie? Czy można rozwiązać umowę po usunięciu kanałów z listy? Jakie parametry?

Pozostałe informacje


Komentarze ():