Polsat Box z testami na bułgarskim satelicie

Polsat Box z testami na bułgarskim satelicieWraz z początkiem marca 2022 roku na satelicie BulgariaSat 1 pojawił się testowy multipleks polskiego operatora Polsat Box (Cyfrowy Polsat).

Testy Polsat Box na satelicie BulgariaSat 1 (1,9°E) prowadzone są od 2 marca 2022 roku. W ramach testów nadawane są dwie plansze testowe w HD identyfikowane odpowiednio jako "BLG Test 1" i "BLG Test 2". Plansze są nieszyfrowane. Jako provider zgłasza się "Polsat Box".

Wcześniej (od ok. 26 lutego 2022) z tych samych parametrów prowadzono testy operatora Neosat oraz przekaz ukraińskiego kanału Ukraina 24 HD (identyfikowany w tablicy SDT jako "Test").
 

Polsat Box od wielu lat do dystrybucji kanałów telewizyjnych i radiowych wykorzystuje satelity należące do operatora Eutelsat. Usługa płatnej telewizji Polsat Box dostępna jest z floty satelitów Eutelsat Hot Bird (13°E). Z kolei z satelity Eutelsat 33E (33°E) prowadzony jest przekaz multipleksu będącego dosyłem do nadajników naziemnych w ramach MUX-4. Z tego samego satelity Polsat wykorzystuje pojemność również dla przekazów DSNG. Podobnie rzecz ma się z satelitą Eutelsat 10A (10°E), z którego Polsat korzysta też podczas łączeń z wozów DSNG.

Nie wiadomo jaki jest konkretny cel testów. Być może Polsat chce zrezygnować z pojemności na satelicie Eutelsat 33E. Olga Zomer, rzecznik Cyfrowego Polsatu, opatrzyła to lakonicznym komentarzem: "Realizujemy testy wewnętrzne nadajnika i anteny satelitarnej na innej pozycji."

Parametry testowego multipleksu Polsat Box:
BulgariaSat 1 (1,9°E)
12303 MHz, pol. H, SR 30000, FEC 3/4, DVB-S2/QPSK

Satelita BulgariaSat 1 został wyniesiony na orbitę 23 czerwca 2017 roku. Satelita ma 30 transponderów BSS w paśmie Ku oraz 3 transpondery FSS. Downlink sygnałów dostępny jest w zakresie częstotliwości od 11,3 do 12,6 GHz.

Więcej: BulgariaSat 1 wyniesiony przez SpaceX


źródło: sat-charts.eu / Polsat / Flysat
Polsat Box z testami na bułgarskim satelicie

Pozostałe informacje


Komentarze ():