TVP przygotowuje się na własne transmisje w 4K

TVP przygotowuje się na własne transmisje w 4K
Pod koniec września br. Telewizja Polska testowała kontrybucję z satelitarnego wozu DSNG z wykorzystaniem nowego stacku technologicznego. Są to przygotowania przed transmisjami, które TVP planuje realizować w ultrawysokiej rozdzielczości - dowiedział się serwis sat-charts.eu.

22 września 2021 na satelicie Eutelsat 33E (33°E) prowadzono testy przekazu z wykorzystaniem kompresji HEVC, w modulacji 16APSK przy wykorzystaniu standardu DVB-S2. Dosył prowadzono w kanale o szerokości 6 MHz (prędkość symbolowa 4800 KS/s). Dzięki zmianom w kodowaniu źródłowym (wydajniejsza kompresja HEVC) oraz kanałowym (wydajniejsza modulacja) udało się przesłać wideo i audio o identycznej jakości, jak przy wykorzystaniu dwa razy szerszego kanału i starszej technologii.
 

Aktualnie Telewizja Polska w kontrybucji satelitarnej korzysta głównie z kompresji AVC (H.264) oraz transmisji w standardzie DVB-S2/8PSK. Przekazy są zazwyczaj zabezpieczane za pomocą systemu BISS. Satelitarny segment TVP na satelicie Eutelsat 33E podzielony został na kanały o szerkości 3, 6 oraz 12 MHz.

Podczas ostatnich testów wykorzystano najnowszy enkoder firmy MediaKind. Docelowo możliwości sprzętu mają zostać rozszerzone o licencję pozwalającą na kodowanie transmisji w rozdzielczości 3840x2160, co ma zostać wykorzystane przy satelitarnym dosyle wydarzeń na żywo produkowanych w 4K.

Przypomnijmy, że w 2015 TVP prowadziła już testy dosyłów w 16APSK (z kompresją AVC), ale do dziś ta modulacja nie została zaadaptowana do regularnego zastosowania.

źródło: sat-charts.eu
TVP przygotowuje się na własne transmisje w 4K

Pozostałe informacje


Komentarze ():