MUX-BCAST: Niby MPEG4, ale jednak HEVC

MUX-BCAST: Niby MPEG4, ale jednak HEVC
Na eksperymentalnym multipleksie BCASTu dostępnym w Warszawie i Wrocławiu nadawanych jest kilka kanałów telewizyjnych. Niestety ich nazwy w tablicy SDT mogą być mylące.

Testowy multipleks BCAST w DVB-T2 dostępny jest w Warszawie i Wrocławiu. Na multipleksie nadawane są następujące kanały: Polsat HD, TV Republika oraz TV Okazje. Dodatkowo we wrocławskiej wersji multipleksu nadawany jest kanał TV Regionalna z Lubina. Na podstawie wpisu w tablicy SDT, kanał wyszukiwany jest przez odbiorniki jako "TVP Regionalna DVB-T2", co mylnie sugeruje, że jest to stacja należąca do Telewizji Polskiej.
 

Nie jest to jedyny błędnie podpisany kanał na testowym multipleksie. W ramach MUX-BCAST prowadzona jest podwójna emisja programu TV Republika. Według identyfikatorów w tablicy SDT mamy doczynienia z wersjami tego kanału nadawanymi w kompresji HEVC ("TV Republika HEVC") oraz AVC ("TV Republika - MPEG4").

Przez dłuższy czas nie jest to już prawdą, gdyż kanał podpisany jako "TV Republika - MPEG4" również nadawany jest w kompresji HEVC. Jedyna różnica pomiędzy kanałami jest taka, że błędnie podpisana wersja (ta z końcówką "MPEG4") nadawana jest w HEVC, ale z przeplotem (w rozdzielczości 1920x540).

Oznacza to, że osoby posiadające starsze odbiorniki DVB-T2, które nie wspierają kompresji HEVC (H.265), nie odbiorą ani jednej kopii TV Republika z multipleksu BCASTu.

źródło: sat-charts.eu
MUX-BCAST: Niby MPEG4, ale jednak HEVC

Pozostałe informacje


Komentarze ():