MUX-5: Zmiana identyfikacji kanałów

MUX-5: Zmiana identyfikacji kanałów16 września nastąpiła zmiana w identyfikacji kanałów dostępnych na MUX-5 naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2.

Zmiana jest kosmetyczna i dotyczy tylko nazw kanałów w tablicy SDT. Do każdej z nazw dopisano suffix "HEVC", który ma na liście kanałów pomóc rozróżnić użytkownikom wersje odbieranych stacji Telewizji Polskiej w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.
 

Testowy multipleks DVB-T2 (MUX-5) dubluje bowiem dwa kanały dostępne na MUX-8 w DVB-T. Mowa o TVP Kultura HD oraz TVP Kobieta.

Oba kanały nadawane są na MUX-8 w kompresji AVC (H.264), z kolei na MUX-5 stacje nadawane są w HEVC (H.265). Głównie problem mogą mieć osoby posiadające stare odbiorniki DVB-T2, które nie mają dekodera HEVC. U takich osób kanały z MUX-5 mogą dopisać się do listy, ale zamiast obrazu będzie czarny ekran. Nazwa kanału (oraz LCN) mogą pomóc za wczasu rozróżnić kanały.

Podobnym sposobem opisane są kanały na testowych multipleksach DVB-T2 TVN Grupy Discovery i BCAST. Tam również w nazwach kanałów pojawia się wskazanie, jaki kodek wideo jest używany.

Na MUX-5 nadawane są następujące kanały Telewizji Polskiej: TVP Polonia HD, TVP Dokument HD, TVP Rozrywka SD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD.

źródło: sat-charts.eu
MUX-5: Zmiana identyfikacji kanałów

Pozostałe informacje


Komentarze ():