TVN 24 z polską koncesją. "Lex TVN" w innej formie

TVN 24 z polską koncesją. 22 września 2021 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła koncesję satelitarną dla informacyjnego kanału TVN 24. Jednocześnie Rada w uchwale oceniła, że kanał nie powinien jej dostać, oraz wyraziła potrzebę nowych przepisów i orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie

TVN Grupa Discovery zawsze spełniała wszystkie wymogi określone w ustawie o radiofonii i telewizji. Uchwała KRRiT ws. koncesji dla TVN24 jednoznacznie pokazuje, że nie było żadnego uzasadnienia dla jej odwlekania przez 19 miesięcy - tak werdykt KRRiT werdykt skomentowało biuro prasowe TVN Grupy Discovery.
 

Jednocześnie KRRiT przyjęła drugą uchwałę, której celem jest wprowadzenie w życie zapisów ustawy lex TVN, jednak z pominięciem procesu legislacyjnego oraz z obejściem zapowiadanego przez Prezydenta RP weta. Ta uchwała, podobnie jak lex TVN, zmusza Discovery do ograniczenia działalności w Polsce i stanowi bezpośrednie zagrożenie dla rządów prawa i wolności mediów oraz wywołuje niepokój wśród inwestorów zagranicznych w Polsce - podreśla biuro prasowe TVN dalej w komunikacie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji twierdzi, że koncesje kanałów TVN Grupy Discovery nie spełniają kryterium zawartego w ustawie o radiofonii i telewizji. Wynika z niej, że właściciel koncesjonowanego nadawcy powinien mieć siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym. TVN jest kontrolowany przez spółkę Polish Television Holding z siedzibą w Amsterdamie, która jest własnością podmiotu z USA.

Więcej: TVN 24 nadal bez koncesji. Kanały TVN Grupy Discovery będą nielegalne?


Oznacza to, że według Rady kanały TVN, w tym te dostępne bezpłatnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (TVN, TVN 7, TTV, METRO), mogą nie mieć w przyszłości przedłużonej koncesji. Spowoduje to usunięcie kanałów z oferty multipleksów cyfrowej telewizji naziemnej. Najwcześniej problemy mogą dotknąć TVN 7, którego koncesja kończy się 22 lutego 2022 roku.

TVN Grupa Discovery obecnie rozpatruje różne warianty swojej przyszłej działaności w Polsce.

źródło: sat-charts.eu / KRRiT / TVN / Wirtualne Media
TVN 24 z polską koncesją.

Pozostałe informacje


Komentarze ():