MUX-4: Polsat News SD zaszyfrowany, ale z kopią HD FTA w HEVC. Jak odebrać Polsat News? Dlaczego kanał nie działa?

MUX-4: Polsat News SD zaszyfrowany, ale z kopią HD FTA w HEVC. Jak odebrać Polsat News? Dlaczego kanał nie działa?
1 lipca 2021 roku nastąpiła zmiana w ofercie MUX-4 (TV Mobilna). Przekaz Polsatu News w standardowej rozdzielczości został zaszyfrowany. Jednocześnie na multipleksie uruchomiono testowy przekaz Polsatu News HD w HEVC.

Cyfrowy Polsat zdecydował się na małą zmianę w organizacji multipleksu po dokonaniu modyfikacji w sieci nadawczej. Przypomnijmy, że do 30 czerwca 2021 w planach było uruchomienie nowych nadajników MUX-4, a dla części aktualnie wykorzystywanych obiektów zwiększono moce ERP oraz zmieniono polaryzacje.

Więcej: MUX-4: nowe emisje, większy zasięg


Od 1 lipca 2021 przekaz Polsatu News SD jest szyfrowany ponownie w systemie Irdeto 3. Kanał ten dostępny był za darmo w ramach MUX-4 od 20 września 2019 roku.

Więcej: MUX-4: Polsat News za darmo w telewizji naziemnej

 

Wraz z zaszyfrowaniem kanału Polsat News SD, uruchomiono jego kopię w wysokiej rozdzielczości w kompresji HEVC (H.265). Na chwilę obecną kanał Polsat News HD jest nieszyfrowany i raczej tak pozostanie z uwagi na brak odbiorników DVB-T z dekoderem HEVC wśród abonentów usługi TV Mobilna. Stacja dopisywana jest na 109. pozycji w odbiornikach.

Polsat News HD nadawany jest w rozdzielczości 1920x544, z klatkażem 50fps, w profilu HEVC Main 10@L4.0 z 10 bitową głębią kolorów. Niestety pojawiają się doniesienia, że są problemy z odbiorem tego kanału na wielu odbiornikach (stacja "klatkuje", przesunięcie dźwięku względem obrazu). Zapraszamy czytelników do podzielenia się swoimi raportami z odbioru Polsatu News HD w ramach MUX-4.

Zmiany widać także w przekazie satelitarnym TV Mobilnej, który wykorzystywany jest jako dosył do nadajników naziemnych. Dzięki temu Polsat News HD w HEVC dostępny jest także nieszyfrowanie na satelicie Eutelsat 33E (33°E).

Parametry Polsat News HD na satelicie:

Eutelsat 33E (33°E)
12722 MHz, pol. V, SR 16730, FEC 3/4, DVB-S2/QPSK

Przypomnijmy, że na jesieni Polsat News na MUX-4 zastąpiony ma być przez nową stację - "Wydarzenia 24".

źródło: sat-charts.eu
MUX-4: Polsat News SD zaszyfrowany, ale z kopią HD FTA w HEVC. Jak odebrać Polsat News? Dlaczego kanał nie działa?

Pozostałe informacje


Komentarze ():