Telewizja naziemna w Polsce przejdzie na nowy standard. Przygotuj się na DVB-T2/HEVC

Telewizja naziemna w Polsce przejdzie na nowy standard. Przygotuj się na DVB-T2/HEVC
Zbliża się zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, że kupując nowy telewizor warto upewnić się, że będzie on w stanie poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC.

Obecnie w Europie następuje zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2. W Polsce omawiana zmiana ma nastąpić w czterech etapach na poszczególnych obszarach kraju:

Etap 1: od 28 marca 2022 r. - Polska zachodnia
Etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - Polska centralna i północna
Etap 3: od 23 maja 2022 r. - Polska centralna i południowa
Etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - Polska wschodnia



Transmisja DVB-T2 prowadzona będzie z zastosowaniem kodowania obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2). Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz będą w stanie poprawnie odbierać nadawane drogą naziemnej telewizji cyfrowej programy telewizyjne.
 

Jeśli zatem jesteś widzem naziemnej telewizji cyfrowej i zamierzasz nabyć nowy telewizor, upewnij się, że będzie to sprzęt dostosowany do odbioru treści nadawanych w nowym formacie. Wiele odbiorników TV dostępnych obecnie w sprzedaży jest już wyposażonych w dekoder DVB-T2, lecz jest w stanie zdekodować jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu w Polsce standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną "rozpoznawać" nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.

Dlatego kupując nowy telewizor, który ma służyć do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+).

Więcej informacji o wymaganiach technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych dostępnych jest w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji.

Więcej: DVB-T2/HEVC w Polsce. Znana specyfikacja odbiornika


Osoby znajdujące się w wybranych obszarach Polski już teraz mogą przetestować swoje odbiorniki telewizyjne czy wspierają przyszły standard nadawania telewizji w Polsce. Telewizja Polska wraz z firmą Emitel prowadzi testy nadawania multipleksów telewizyjnych w standardzie DVB-T2/HEVC. Jest to tak zwany multipleks 5 (MUX5).

Więcej: MUX-5: Testowe emisje DVB-T2/HEVC już w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku (parametry)

MUX-5: Telewizja Polska z testami DVB-T2/HEVC w Krakowie i Katowicach


źródło: sat-charts.eu / UKE
Telewizja naziemna w Polsce przejdzie na nowy standard. Przygotuj się na DVB-T2/HEVC

Pozostałe informacje


Komentarze ():