Powrót do przeszłości: Edukacja w telewizji

Powrót do przeszłości: Edukacja w telewizjiTeleuniwersytet, TVN Med oraz pierwsze wcielenia kanału Edusat - czy ktoś jeszcze pamięta te projekty?

W dzisiejszej zbytnio skomercjalizowanej telewizji coraz trudniej znaleźć programy o wartości edukacyjnej. Co ciekawe jeszcze dekadę temu mogliśmy oglądać kanały, które dedykowane były wyłącznie edukacji!

Starsze pokolenia pamiętają zapewne ofertę edukacyjną Telewizji Polskiej. Przez ponad dwie dekady (lata 1970 - 1990) Telewizja Polska emitowała audycje edukacyjne w bloku "Telewizyjne Technikum Rolnicze". W tym paśmie widzowie mogli zapoznać się z krótkimi magazynami poświęconymi mechanizacji rolnictwa, uprawie roślin, hodowli zwierząt, ale też podstawom fizyki, chemii i matematyki.


Plansza Telewizyjnego Technikum Rolniczego


W latach 90-tych w godzinach popołudniowych na antenach TVP młodzież szkolna mogła oglądać gamę różnorodnych programów edukacyjnych w paśmie "Telewizja Edukacyjna". W tym bloku emitowane były m.in programy poświęcone technice komputerowej "Spektrum" i "Telekomputer", popularnonaukowy "Kwant" czy pełna eksperymentów "Kuchnia" z Wiktorem Niedzickim.



Aktualnie na kanałach TVP można spotkać śladową ilość nowych audycji edukacyjnych, szczególnie produkowanych samodzielnie przez nadawcę publicznego (jednym z wyjątków jest program "Jak to działa?" na TVP 1). A jeszcze 2 lata temu TVP chciała wskrzesić pasmo "Telewizji Edukacyjnej" pod nazwą "TVP Cogito". Po kilku emisjach pasmo zniknęło tak szybko jak się pojawiło...



 

W 2000 roku Telewizja Polsat uruchomiła pierwszy polski pełnowymiarowy kanał edukacyjny - Teleuniwersytet. Stacja dostępna była w ofercie Polsatu 2 Cyfrowego. Na antenie transmitowano na żywo wykłady z różnych dziedzin, a za pomocą SMS widz mógł zadać prelegentowi pytanie.

W ramówce, oprócz wykładów, znalazły się również cykliczne audycje edukacyjne np. "Anna, Schmidt und Oskar" - kurs języka niemieckiego dla początkujących.


Przekaz kanału Teleuniwersytet w 2004 roku


W późniejszych latach na antenie Teleuniwersytetu zaczęto nadawać sportowe transmisje na żywo, które nie mieściły się na głównej antenie Polsatu Sport. W 2005 Teleuniwersytet został definitywnie zastąpiony przez Polsat Sport Extra.

Jeszcze w 2002 roku Teleuniwersytet zyskał konkurencję. Pewnego listopadowego dnia na satelicie Intelsat 707 (1°W) pojawił się kolejny polski kanał edukacyjny - Edusat. Stacja w pierwszych latach działalności emitowała głównie wykłady warszawskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej. Jako, że stacja nadawana była z nieco odległej pozycji (i to jako przekaz SCPC) miała bardzo ograniczony zasięg. Rozwój stacji znacząco przyśpieszył, gdy w 2006 przekaz przeniesiono na satelitę Hot Bird.

Wówczas rozbudowano ramówkę (pojawiły się nowe magazyny, filmy oraz transmisje z rozgrywek akademickich). W 2008 przez kilka tygodni na antenie Edusatu emitowano wieczorne pasmo poświęcone grom komputerowym "GAME SAT" (co reklamowano jako start "nowego kanału").

Rok temu (15 października 2012) satelitarny przekaz kanału Edusat wyłączono. Nadawca tłumaczył ten krok rozwojem stacji, w tym uruchomieniem wersji HD. Aktualnie przekaz stacji w jakości HD udostępniany jest sieciom kablowym drogą światłowodową. Przekaz stacji można oglądać również na żywo na stronie internetowej www.edusat.pl.

Warto wspomnieć, że z Edusatem wiązano jeszcze większe nadzieje. W planach było uruchomienie w 2005 roku własnej satelitarnej mini-platformy edukacyjnej. Według zapewnień Fundacji Innowacja, nadawcy stacji Edusat, platforma miała składać się z 2 lub 3 kanałów, na których emitowane byłyby płatne wykłady. Kanały te miały być najprawdopodobniej szyfrowane w Conax. Co ciekawe Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyznała koncesje na kolejne kanały z rodziny Edusat: Edusat Bis i Edusat Bis 2. Aby ich nie stracić, nadawca Edusatu zmuszony był emitować na ekranie głównego kanału na zmianę różne logotypy (z dopiskami "Bis" oraz "Bis 2").


Przekaz kanału Edusat w 2005 roku (z logotypem "Edusat Bis")


Z kolei w 2006 roku Grupa ITI zdecydowała się uruchomić własny kanał edukacyjny. Tym razem skierowany do wąskiej grupy odbiorców, jaką są lekarze. TVN Med wystartował 19 października 2006 roku i był dostępny bezpłatnie dla autoryzowanych użytkowników dekoderów platformy n (sam przekaz na satelicie był szyfrowany w Conax). Na antenie emitowano programy dotyczące różnych dziedzin medycyny. Dzięki akredytacji Naczelnej Izby Lekarskiej, kanał umożliwiał lekarzom zbieranie punktów edukacyjnych i realizację obowiązku doskonalenia zawodowego. Dodatkowo dzięki temu, że stacja miała zamknięty krąg odbiorców, mogła emitować reklamy leków dostępnych wyłącznie na receptę, których nie można reklamować w mediach ogólnodostępnych.


Przekaz kanału TVN Med w 2006 roku


Mimo tego projekt nie był rentowny i po dwóch latach (na początku 2009 roku) TVN Med zamknięto. Działalność TVN Med przeniesiono do internetu, a projekt przemianowano na Lekarska TV.

źródło: sat-charts.eu / ic-zaps.net
Powrót do przeszłości: Edukacja w telewizji

Pozostałe informacje


Komentarze ():