Przedstawiamy platformy: HRT

Przedstawiamy platformy: HRTW dzisiejszym odcinku przybliżymy ofertę chorwackiego minipakietu publiczej HRT.

Historia HRT (Hrvatska Radiotelevizija) sięga lat 20. XX wieku. Jako "Radio stanica Zagreb" 15 maja 1926 wyemitowano pierwszy program radiowy z Zagrzebu. Dokładnie 30 lat później (15 maja 1956) rozpoczęto emisję programu telewizyjnego (już jako Radiotelevizija Zagreb) z nadajnika Sljeme.

W czerwcu 1990 roku chorwacki parlament przemianował nadawcę z "Radiotelevizija Zagreb" na "Hrvatska Radiotelevizija". 1 stycznia 1993 HRT dołączyła do EBU.


Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 na HRT 1

Oferta

Pakiet HRT dostępny na Hot Birdzie składa się z 4 kanałów telewizyjnych i 11 radiowych. Z kanałów telewizyjnych możemy oglądać: HRT1, HRT 2 oraz 2 kanały dzielące czas HRT Plus / HRT Satelitski Program.

HRT 1 - pierwszy program chorwackiej telewizji, emituje mix programów, począwszy od informacyjnych po seriale i teleturnieje. Seriale zagraniczne emitowane są z oryginalną ścieżką dźwiękową oraz z chorwackimi napisami.
HRT 2 - program drugi. W ramówce kanału możemy znaleźć filmy i seriale, programy dla dzieci i młodzieży oraz przede wszystkim transmisje z widowisk sportowych: Igrzyska Olimpisjkie, piłka nożna: Liga Europy, Liga Mistzów, różne mistrzostwa organizowane przez FIFA.


HRT 2 i Zimowe Igrzyska

HRT Plus - program nadawany każdego dnia od 10.00 do 02.00. Prezentuje audycje z archiwum HRT, zazwyczaj programy kulturalne (koncerty, spektakle) oraz dokumenty.
HRT Satelitski Program - emitowany w nocy po paśmie HRT Plus. Głównym zadaniem kanału jest dotarcie do chorwackiej społeczności za granicą (m.in stacja nadawana jest w USA).

Wszystkie stacje sa szyfrowane systemami Viacess 2.5 i 3.0. HRT 1 często ma otwarte bloki programowe, HRT 2 również od czasu do czasu jest nieszyfrowana (w szczególności transmisje z nabożeństw). Pozostałe kanały są szyfrowane cały czas.

Jako ciekawostkę warto dodać, iż kanały HRT kończą dzień emisją hymnu Chorwacji (przy obrazie powiewającej na wietrze flagi) co jest coraz rzadziej spotykane w europejskich stacjach.


HRT Plus

Technika

Tak jak przed chwilą wspomniałem stacje z paczki HRT są szyfrowane systemem Viaccess. Do odbioru konieczna jest opłacona karta kodowa. Kartę można zakupić w całej Europie, jednakże jest roczny abonament dla widzów poza Chorwacji jest wyższy niż dla samych Chorwatów. Programy emitowane są przez państwową spółkę OiV, która jeszcze kilka lat temu nadawała paczkę płatnych programów pod szyldem "See More". W zawartość oferty wchodziły m.in HBO, CMC, Hallmark, Private Gold, National Geographic, Jetix czy Zone Romantica. Teraz ze starych kart See More cały czas możemy oglądać kanały HRT (Viaccess 2.5) lub wymienić na nowszą Viaccess 3.0 (z logotypem HRT).
Karty bez problemu działają w uniwersalnych czytnikach i oficjalnych modułach. Co miesiąc dosyłane są nowe uprawnienia.


Karta Seemore (OiV) w Viaccess 2.5

Kanały przekazywane są z Hot Birda 13E z częstotliwości 12520 MHz, Pol. V, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S/QPSK.
Na tym samym transponderze nadawane są również kanały telewizji słoweńskiej (uplink OiV w Zagrzebie).

STACJE NADAWANE PRZEZ UPLINK OIV

Niestety HRT audycje panoramiczne cały czas nadaje w letterboxie. Mamy nadzieję, że chorwacka telewizja weźmie przykład z RTV Slovenija i przejdzie na emisję w "prawdziwym" 16:9.
 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():