Przedstawiamy platformy: CS Link oraz SkyLink - artykuł na sat-charts.eu
Przedstawiamy platformy: CS Link oraz SkyLink

Przedstawiamy platformy: CS Link oraz SkyLinkW dzisiejszym, pierwszym, odcinku serii artykułów dotyczących zagranicznych platform pay-tv i free-to-view przedstawimy operatorów działających na Słowacji i w Czechach. Na początek CS Link i SkyLink.


Oba pakiety są już całkiem długo znane naszym południowym sąsiadom. Początkowo każda z ofert była skierowana wyłącznie do jedngo państwa. CzechLink dostępny był tylko w Czechach, a SlovakLink na Słowacji. Obie firmy (wyżej podałem pierwsze nazwy tych, wówczas, mini-platform) oferowały wyłącznie kanały dostępne naziemnie - podstawowe, must-carry.


Aktywne karty dostępowe pakietów CS Link i Sky Link oraz moduł CI Cryptoworks (fot. sat-charts.eu)

W 2001 roku CzechLink oferował wszystkie programy CT (CT 1 i CT 2), Prima TV, niekodowane TV3 Praha oraz dosyły czeskiego Hallmarku i audio czeskiego komentarza do Eurosportu. W 2002 dodano jeszcze nieszyfrowaną muzyczną Stanicę O, znaną teraz jako Ocko TV oraz sportowy Galaxie Sport (teraz Nova Sport). Kanały szyfrowane były, podobnie jak teraz, systemem Cryptoworks. Oczywiście do oferty wchodziły jeszcze kanały czeskiego radia: publiczne, komerycjne oraz InStore Radio dla sieci handlowych. Dodatkowo jeszcze kilka lat temu można było dodatkowo natrafić na nieszyfrowane okna w CT 1 i CT 2.




SlovakLink pojawił się nieco później. Oferował jeszcze mniej niż CzechLink, bo tylko dwa kanały telewizji publicznej STV oraz jeden komercyjny Markiza + kilka stacji radiowych. Aby móc odbierać tych kilka podstawowych kanałów z satelity należało opłacać abonament radiowo-telewizyjny i wykazać to podczas rejestracji / aktywacji karty. Podobnie jest i teraz. Odbiorcy z innych krajów często próbują rejestrować karty na dane losowych osób dostępne w internecie. I bardzo często to się udaje.


Karta SlovakLink w Cryptoworks (fot. sat-charts.eu)

Od początku swoich działalności platformy wykorzystywały pojemności na satelicie Eurobird 1 28,5E. W drugiej połowie 2005 roku nastąpiła przeprowadzka obu platform na satelitę Astra 3A 23,5E. I od tego czasu dwie platformy zaczęły sukcesywnie dodawać kolejne stacje. CzechLink dołączył nowopowstały CT 24, telezakupowy Top TV oraz filmowy CS Film. W ofercie SlovakLink pojawiły się natomiast Joj TV oraz informacyjny TA3. Warto dodać, że od pewnego czasu Ocko TV nie było transmitowane z transpondera wynajmowanego przez CzechLink, znalazło miejsce jako przekaz SCPC i to również z pozycji 23.5E.

W 2006 obie platformy przeszły rebranding i znamy je od tego czasu jako CS Link oraz SkyLink. Nowe podejście do klienta spowodowało się na oficjalne otwarcie się na sąsiednie rynki (CS Link dostępny również na Słowacji, Sky Link w Czechach). Wynikiem tego był wzrost zysku ze sprzedaży zestawów satelitarnych pod pozycję 23.5E i wzrost liczby abonentów. SkyLink i CS Link są teraz jedną z najpopularnieszych ofert pre-paid w Europie.




Tak jak wspomniałem oba pakiety szyfrowane były i nadal są w Cryptoworks. Niedawne przejęcie Cryptoworksu od Phillipsa przez Irdeto spowodowało dołączenie systemu Irdeto do stacji transmitowanych przez te pakiety. Na chwilę obecną mamy simulcrypt w obu systemach, ale docelowo Cryptoworks zostanie wyłączony. Teraz np. SkyLink zaniechał dystrybucji kart Cryptoworks.

Oferta
CS Link i Sky Link mają interesującą ofertę. Już same kanały free-to-view wystarczają do szczęścia: CT 1, CT 2, CT 24, sportowy CT 4, Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Love, Prima Cool, TV Barrandov, STV 1, STV 2, Markiza, TV Doma, Joj, Joj Plus... Dodatkowo bezpłatnie możemy oglądać kanały w HD: CT HD, Nova HD, Prima HD (tylko CS Link). Aż dziw, że u naszych południowych sąsiadów nie trzeba za to płacić dodatkowo (tak jak u nas np. za TVP HD). W ofercie znajdziemy także kanały płatne: filmowe (np. HBO, Cinemax, Filmbox, CS Film, Kino CS), dokumentalne (Discovery, NGC, History, Spektrum, Doku CS), muzyczne (MTV Live HD, Retro Music Television, Muzika CS, iConcerts, Brava 3D), dla dzieci (Minimax, CS Mini) czy nawet erotyczne / pornograficzne (Leo TV, Daring TV, Penthouse). Oczywiście cześć kanałów ma swoje odpowiedniki w HD (Discovery, Spektrum HD, HBO HD, Filmbox HD, Deluxe Lounge...) czy nawet 3D (Brava 3D).
Listę kanałów dostępnych w CS Link oraz Sky Link możecie znaleźć państwo na naszych stronach.



Technika
Teraz trochę spraw technicznych. Odbiór większości transponderów wykorzystywanych przez CS Link i Sky Link (oraz Canal Digitaal - kilka kanałów jest "pożyczonych" od holenderskiej platformy) jest bezproblemowy nawet na małych czaszach. Podkreślam, że większości. W północno-wschodniej Polsce problem sprawiają bowiem dwie częstotliwości na Astrze 3A w polaryzacji horyzontalnej i wertykalnej: 12525 V oraz 12565 H. Na wspomnianych częstotliwościach nadawane są kanały free-to-view: stacje CT, STV oraz TV Markiza, TV Doma, Prima + stacje radiowe. Szkoda ich tracić, więc warto zainteresować się większą anteną jeżeli mieszkamy w problemowym miejscu (180 cm pozwoli na akceptowalny odbiór).


Nieszczęsna Astra 3A (fot. SES Astra)

Z pracą kart dostępowych nie ma problemu w uniwersalnych czytnikach. Stara, niebieska karta Sky Link czy biała CS Link przepuszczają uprawnienia w UCAS. Nowa karta Sky Link ICE również działa całkiem dobrze. Ale dla świętego spokoju warto zaopatrzyć się w moduł CI od Cryptoworksu bądź Irdeto (choć bardziej Irdeto, karty ICE od lipca nie są już rozprowadzane).

Już wkrótce na INFOChannel Zaps zapy z pełnej oferty Sky Link.
Kolejne artykuły dotyczące zagranicznych platform TV SAT będą dodawane co niedzielę. A co wtorek nowy artykuł dotyczący tematyki feeds. I tak do końca sierpnia. Zapraszam do lektury!
 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():