ORS zaprezentował open sourcowy odbiornik 5G Broadcast

ORS zaprezentował open sourcowy odbiornik 5G BroadcastStandard 5G Broadcast określany jest jako przyszłość telewizji. ORS opracował najmniejszy na świecie odbiornik open source systemu 5G Broadcast w ramach projektu "OBECA".

ORS to austriacki operator radiodyfuzyjny. Obsługuje on m.in. sieć nadajników DVB-T2 oraz DAB+ na terenie całej Austrii.

5G Broadcast ma służyć do dystrybucji linearnych treści telewizyjnych bezpośrednio do mobilnych urządzeń końcowych, takich jak smartfony lub tablety, za pomocą sieci mobilnej 5G. Wyniki pierwszych testów nowego standardu są obiecujące i pierwsze pomiary mobilne dla transmisji 5G zostały pomyślnie przeprowadzone w Wiedniu przez ORS.

Brak mobilnych odbiorników jest przeszkodą we wprowadzeniu nowego standardu transmisji, o czym poinformował niedawno dyrektor zarządzający ORS, Michael Wagenhofer, podczas seminarium Europejskiej Unii Nadawców "EBU Forecast 2020".

Z tego powodu na początku września ubiegłego roku ORS rozpoczął prace nad własnym odbiornikiem 5G Broadcast w ramach projektu "OBECA" (Open Broadcast Edge Cache Appliance). Odbiornik posłuży jako etap pośredni w badaniu przyszłych aplikacji nadawczych z transmisją 5G na mobilnych urządzeniach końcowych i będzie napędzał rozwój nowej technologii.
 

Jednym z kluczowych kryteriów projektu jest to, że odbiornik ma otwarty kod źródłowy (open source). Ma to umożliwić stronom trzecim wnoszenie wkładu w dalszy rozwój i wspieranie ekosystemu w perspektywie długoterminowej. OBECA składa się z trzech poziomów: odbiornika, gatewaya i aplikacji testowej. Obecnie pracujemy nad rozwojem i dostosowywaniem odbiornika - mówi kierownik projektu dr Johann Mika.

Kod źródłowy odbiornika został wydany pod koniec marca 2021 r. ORS opublikowało również dalsze szczegóły dotyczące rozwoju projektu.

- Odbiornik 5G Broadcast przybliża nas o jeden ogromny krok do celu, jakim jest osiągnięcie w przyszłości wysokiej jakości transmisji telewizyjnej i radiowej. Dzięki temu inżynierowie na całym świecie mogą teraz aktywnie przyczyniać się do dalszego rozwoju transmisji w technologi 5G broadcast - powiedział Norbert Grill, dyrektor techniczny w ORS. Zaprosił również zainteresowane strony do udziału w projekcie.

źródło: sat-charts.eu / ORS
ORS zaprezentował open sourcowy odbiornik 5G Broadcast

Pozostałe informacje


Komentarze ():