Brexit ogranicza dostępność serwisów OTT

Brexit ogranicza dostępność serwisów OTTWyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej spowodowało ograniczenie dostępności usług polskich serwisów OTT dla mieszkającej tam Polonii oraz osób tymczasowo przebywających na terenie Wielkiej Brytanii.

1 stycznia 2021 roku nastąpił Brexit czyli wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Ta procedura pociągnęła za sobą szereg zmian również na polu mediów.

Kanały telewizyjne, które nadawały w Europie na podstawie brytyjskiej koncesji udzialanej przez Ofcom, musiały uzyskać koncesje jednego z krajów UE aby po 1 stycznia 2021 móc dalej oferować swoje treści na europejskim rynku. Tak stało się między innymi z kanałami Cartoon Network i Boomerang, które w Polsce dotychczas były dostępne na podstawie brytyjskiej koncesji. Od pewnego czasu nadawca wspomnianych kanałów korzysta już z czeskiej koncesji.
 

W Wielkiej Brytanii wraz z dokonaniem Brexitu przestała obowiązywać dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych (AVMSD). Z tego powodu na terenie Wielkiej Brytanii od 1 stycznia 2021 roku nie można korzystać już m.in. polskich serwisów OTT - WP Pilot oraz Player.pl

Nie już już zatem możliwe oglądanie programów z oferty w/w usług w Wielkiej Brytanii przez osoby, które tymczasowo tam przebywają. Operator WP Pilot informuje, że usługa jest nadal dostępna w Polsce, a także w przypadku gdy użytkownik jest tymczasowo w którymś z państw Unii Europejskiej oraz w Norwegii, Islandii lub Liechtensteinie.

Niestety, także postanowienia umowy o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią, której ostateczny projekt przyjęto dopiero 24 grudnia 2020, nie pozwalają korzystać w czasie podróży lub innego czasowego pobytu w tym kraju z usług cyfrowych takich jak nasza, na co do ostatniej chwili liczyliśmy. Jeśli zostanie zawarte dodatkowe porozumienie, które na to pozwoli - od razu Cię o tym poinformujemy - oznajmił operator usługi WP Pilot w liście wysyłanym do użytkowników w grudniu ur.

Ograniczenie działa także w drugą stronę. Brytyjczycy przebywający na terenie jednego z krajów EU (np. podczas wakacyjnej podróży) również nie mogą już swobodnie korzystać ze swoich serwisów streamingowych (np. BT, Virgin, NOW TV - brak dostępu do usługi w UE, Netflix, Amazon Prime - inna dostępna biblioteka treści niż w UK). Jednym wyjściem jest stosowanie VPN, jednakże w przypadku większości serwisów OTT takie działanie jest sprzeczne z regulaminem korzystania z usługi.

źródło: sat-charts.eu
Brexit ogranicza dostępność serwisów OTT

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:10
Alarm!
20:25
Magazyn Ekspresu Reporterów - zapowiedź
20:30
Leśniczówka
20:55
Magazyn Ekspresu Reporterów - zapowiedź
21:00
Magazyn kryminalny 997
21:40
Magazyn Ekspresu Reporterów
22:45
Ocaleni
23:50
Podróż do Indii
TVP 2
20:10
Barwy szczęścia
20:40
Kulisy serialu "M jak miłość"
20:55
M jak miłość
21:50
Hotel Vidago Palace
22:45
Lepsza połowa 2
23:20
W starej koszuli, z odwagą w sercu
Polsat
20:05
Jack Reacher: Jednym strzałem
22:55
Po prostu walcz!
TVN
20:10
Doradca smaku 13
20:15
Na Wspólnej
20:55
Milionerzy
21:30
Hellboy II: Złota armia