Testujemy odbiór kanału w VVC z satelity (foto)

Testujemy odbiór kanału w VVC z satelity (foto)Redakcja sat-charts.eu zaprasza do przeczytania krótkiego raportu z odbioru pierwszego satelitarnego przekazu wideo w kompresji VVC.

Jak informowaliśmy wcześniej, od 6 czerwca 2020 na satelicie Astra 2E (28,2°E) prowadzony jest eksperymentalny przekaz z wykorzystaniem kodeka VVC (Versatile Video Coding, H.266). VVC jest najnowszą techniką kompresji wideo opracowaną przez ekspertów z ISO/IEC MPEG oraz ITU-T VCEG, którzy utworzyli zespół JVET (Joint Video Experts Tream).

VVC poprawia wydajność kompresji w stosunku do HEVC do 50% oraz może być wykorzystywany ze wszystkimi współczesnymi formatami wideo (m.in. 4K, 8K, HDR, 3D czy VR360). Twórcy przewidują, że kodek VVC znajdzie szerokie zastosowanie w różnych aplikacjach wideo - od typowego broadcastingu (sieci rozsiewcze) aż do dystrybucji OTT.

W ramach testów nadawany jest krótki materiał "The Explorers". Wejściowy sygnał w rozdzielczości Ultra HD jest enkodowany do VVC za pomocą platformy wideo ATEME Titan a następnie enkapsulowany do kontenera MPEG-TS. Następnie strumień transportowy jest modulowany za pomocą modulatora DVB-S2/8PSK i podnoszony na satelitę Astra 2E (28,2°E).

Przekaz ten może być odbierany w całej kontynentalnej Europie. Oprogramowanie dekodujące strumień VVC nie jest jeszcze otwarcie dostępne.Odbiór sygnału odbywa się za pomocą standardowego odbiornika DVB-S2. Dekodowanie na żywo przebiega z wykorzystaniem narzędzi software'owych. Zdemodulowany strumień następnie przesyłany jest za pomocą multicastu do programowego dekodera openVVC. Oprogramowanie to zostało opracowane przez inżynierów francuskiego instytutu telekomunikacyjnego IERT. OpenVVC został zaimplementowany w specjalnie zbudowanych na czas testu wersjach VLC, ffmpeg oraz ffplay.
 

Redakcja sat-charts.eu otrzymała zaproszenie do udziału w testach. Prezentujemy jako pierwsi w Polsce (a może i w Europie), co kryje się pod przekazem VVC z Astry 2E.

Kanał wyszukiwany jest jako "VVC Test Transmission". Całkowita przepływność testowego multipleksu to ~82,93 Mbps. Jednakże treść wideo zajmuje jedynie ok. 20 Mbps. Mimo wpisu w PMT świadczącego o dostępności ścieżki audio w kompresji AAC, nie jest ona emitowana (ES jest pusty).


Dekodowanie przekazu VVC za pomocą ffplay


Przekaz prowadzony jest w rozdzielczości 3840x2160 pikseli z 50 klatkami na sekundę w formacie yuv420p10le. Podczas testów emitowany jest materiał projektu "The Explorers".

Nasz projekt, The Explorers, ma na celu sporządzenie zapisu obecnej sytuacji całego dziedzictwa naszej planety z wykorzystaniem technologii najnowszej generacji: 4K HDR / 8K HDR. Jako świadectwo istniejących form życia i bioróżnorodności, nasze zdjęcia są niczym polisa na życie dla całej planety. Uwrażliwiają ludzkość zarówno na cuda natury, jak i na kruchość ekosystemów. Niezwykle bliska rzeczywistości technologia 4K HDR / 8K HDR umożliwi Ci pełne zanurzenie w świecie przyrody. Dzięki precyzji obrazu, jego realizmowi i odwzorowaniu kolorów przeżyjesz tę przygodę, jak gdyby dane Ci było uczestniczyć w niej osobiście. - czytamy na stronie projektu.Nie da się ukryć, że do płynnego odtworzenia strumienia potrzebny jest "mocny" komputer. Podczas odtwarzania tego przekazu na komputerze z procesorem Intel Core i5 widać utratę płynności (dekodowanie w locie), a na wszystkich rdzeniach procesor osiągał maksima. Jednakże jakość zdekodowanego wideo jest doskonała. Należy pamiętać, że w niedalekiej przyszłości pojawią się specjalne układy wspierające instrukcje wykorzystywane w dekodowaniu wideo VVC.Parametry techniczne VVC Transmission Test:

Astra 2E (28,2°E)
11973 MHz, pol. V, SR 31000 kS/s, FEC 9/10, DVB-S2/8PSK.

źródło: sat-charts.eu
Testujemy odbiór kanału w VVC z satelity (foto)

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
2020-07-10
18:00 KGHM Zagłębie Lubin - Wisła Płock
20:30 Górnik Zabrze - Raków Częstochowa
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:10
Pogoda
20:14
Alarm!
20:35
La Bandida
21:30
Sprawa dla reportera
22:25
Sekundy, które zmieniły życie 4
22:50
Magazyn śledczy Anity Gargas
23:30
Magazyn kryminalny 997
TVP 2
20:05
Filmowe czwartki - Wiesław Kot
20:10
Ugotowany
22:00
Jennifer 8
Polsat
20:05
Czego pragną kobiety
22:50
Nowożeńcy
TVN
20:15
Doradca smaku 12
20:20
Milionerzy
21:00
Kuchenne rewolucje 19
22:00
Evan Wszechmogący