Telewizja Poznań skończyła 63 lata

Telewizja Poznań skończyła 63 lata

Telewizja Poznań rozpoczęła swoją działalność 63 lata temu. Dokładnie 1 maja 1957 roku o godz. 17:00 rozpoczął się pierwszy program telewizyjny nadawany w stolicy Wielkopolski.

Składał się z czterech pozycji: 30-minutowej relacji z uroczystego otwarcia Ośrodka Telewizyjnego w Poznaniu, programu artystyczno-rewiowego pt. "Tele złego na jednego", "Telewizyjnej Kroniki Filmowej" oraz francuskiego filmu fabularnego pt. "Gdyby wszyscy ludzie dobrej woli". Blisko 3,5 godzinny program odebrało wówczas pierwszych pięciu posiadaczy telewizorów w mieście. Jeszcze w maju 1957 roku w Poznaniu zarejestrowano około 100 telewizorów, w 1958 roku było ich już ponad tysiąc, a trzy lata później 42 tysiące. Tak wyglądały początki telewizji, która dziś dociera do blisko 3,5 mln mieszkańców Wielkopolski, a za pośrednictwem internetu można ją oglądać praktycznie na całym świecie.

Zgodnie z planem ówczesnych władz, określonym uchwałą Prezydium Rządu z dnia 19 lutego 1955 roku, w 1956 roku rozpoczął swoją działalność Ośrodek Telewizyjny w Łodzi. Następny ośrodek miał powstać w Katowicach. Do tego jednak nie doszło. Plany uległy zmianie. Drugim po Łodzi, a trzecim po Warszawie miastem wojewódzkim, które otrzymało własną stację telewizyjną był... Poznań.

Jedną z podstawowych przyczyn powstania tak wcześnie Ośrodka Telewizyjnego w Poznaniu były niewątpliwie odbywające się w czerwcu 1956 roku kolejne Międzynarodowe Targi Poznańskie. Przebywająca na nich francuska firma La Radio Industrie z Paryża zainstalowała w celach reklamowych aparaturę telewizyjną. Mały nadajnik o mocy 50W umieszczono na wieży targowej, a prowizoryczne studio zaaranżowano w lokalu "Słoneczna" przy ul. Głogowskiej. Codziennie przez cały czas trwania targów nadawane były pierwsze eksperymentalne programy. Ich odbiorcami byli goście restauracji oraz publiczność zwiedzająca pawilony handlowe MTP (w nich umieszczono kilkanaście odbiorników). Kilkuosobowym zespołem realizacyjnym kierował Jerzy Hoffmann.
 

Efekty eksperymentu i próby popularyzacji telewizji w Poznaniu okazały się większe, niż przewidywali to organizatorzy przedsięwzięcia. Mieszkańcy Poznania bardzo zainteresowali się telewizją i zaczęli domagać się szybkiego uruchomienia nadajnika telewizyjnego w Poznaniu. Jedyną okazją do natychmiastowego uzyskania dla Poznania stacji telewizyjnej było zakupienie urządzeń telewizyjnych od francuskiej firmy La Radio Industrie. Mieszkańcy stolicy Wielkopolski rozpoczęli spontaniczną akcję, której celem było pozostawienie francuskiej aparatury w Poznaniu. 1 lipca 1956 roku powstał Społeczny Komitet Budowy Ośrodka Telewizyjnego w Poznaniu, który zebrał środki na adaptację pomieszczeń dla telewizji, a aparaturę francuską zakupiło Ministerstwo Łączności.

W taki sposób, dzięki ogromnej inicjatywie społecznej, zaangażowaniu mieszkańców, instytucji i władz miasta, telewizja w Poznaniu ruszyła jako trzecia w kraju po Warszawie i Łodzi. Niewątpliwie dużą zasługą jej tak szybkiego powstania, był fakt zainstalowania na MTP francuskiej aparatury i odbiorników telewizyjnych. Możliwość zakupu tego sprzętu była dobrym bodźcem, a zarazem pretekstem do podjęcia decyzji o budowie Ośrodka Telewizyjnego w Poznaniu, co zgodnie z oficjalnymi planami ówczesnych władz w Polsce miało nastąpić dopiero na początku lat sześćdziesiątych. Pierwszym dyrektorem Telewizji Poznań został Jerzy Hoffmann.

Dziś TVP3 Poznań jest jednym z najaktywniejszych oddziałów Telewizji Polskiej S.A. Od lat niezmiennie należy do czołówki oddziałów regionalnych przekazujących na antenę ogólnopolską największą liczbę codziennych relacji z wydarzeń w regionie. Produkuje programy dla mieszkańców Wielkopolski, a także dla wszystkich anten ogólnopolskiej telewizji publicznej, specjalizując się w reportażach, filmach dokumentalnych, programach publicystycznych, a także w realizacji widowisk, koncertów, audycji muzycznych, rozrywkowych, teatralnych i historycznych. Silne związki TVP3 Poznań z regionem od ponad 60 lat przejawiają się w codziennym informowaniu Wielkopolan o tym, co dzieje się w ich miejscu zamieszkania. Efekty codziennej pracy reporterów TVP3 Poznań widzowie oglądają między innymi w regionalnych wydaniach "Teleskopu", który niedawno otrzymał nagrodę Grand Prix w kategorii "Najlepszy program informacyjny", podczas 26. Przeglądu i Konkursu Dziennikarskiego Oddziałów Terenowych TVP.

źródło: TVP3 Poznań
Telewizja Poznań skończyła 63 lata

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:08
Pogoda
20:10
Alarm!
20:35
Ojciec Mateusz 15
21:30
Sprawa dla reportera
22:25
Magazyn śledczy Anity Gargas
22:55
Magazyn kryminalny 997
23:40
Tu jest Polska, czyli zwrot w kontynuacji
TVP 2
20:10
Barwy szczęścia
20:40
Filmowe czwartki - Wiesław Kot
20:45
Wszystkie pieniądze świata
23:05
Dotyk przeznaczenia
Polsat
20:05
Brzydka prawda
22:10
Bumerang
TVN
20:15
Doradca smaku 12
20:20
Milionerzy
21:00
Kuchenne rewolucje 19
22:00
Moje córki krowy
23:50
Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj