Telewizja w czasach koronawirusa. SARS-CoV-2 i COVID-19 a nadawcy telewizyjni

Telewizja w czasach koronawirusa. SARS-CoV-2 i COVID-19 a nadawcy telewizyjniEpidemia koronawirusa nie ustępuje. Cały czas na świecie przybywa zakażonych i ofiar SARS-CoV-2. Rygor społecznej izolacji, w celu ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa, spowodował pewne zmiany w funkcjonowaniu nadawców telewizyjnych. Uruchomiono nowe, tymczasowe stacje telewizyjne, zmieniono ramówki regularnych kanałów oraz zwiększono liczbę audycji edukacyjnych. Również operatorzy telekomunikacyjni zachęcają do pozostania w domach.

Najszybciej na sytuację związaną z nabierającą na sile epidemią koronawirusa zareagował na początku marca br. operator Wide Network Solutions. Uruchomił on na jednym ze swoich multipleksów na satelicie TurkmenÄlem/MonacoSat (52°E) nieszyfrowany kanał "Corona Virus Info". Całodobowa stacja nadawała aktualizowane na bieżąco statystyki zachorowań i zgonów na całym świecie oraz w Iranie. Kanał informował także o dobrych praktykach dotyczących m.in. higieny.



Kilka dni później kanał o podobnej tematyce uruchomił słowacki operator telewizyjny Antik. Do ofert swojej usługi kablowej i IPTV dołączył produkowany przez siebie kanał "Corona Virus Info TV". Stacja podaje na żywo statystyki zachorowań na Słowacji i na świecie oraz emituje materiały wideo dotyczące zdrowego stylu życia.



Koronawirus wymusił w wielu krajach zamknięcie szkół oraz pozostałych placówek edukacyjnych. Nadawcy telewizyjni z różnych części świata zdecydowali się na zmianę swoich ramówek, tak aby umieścić w nich audycje edukacyjne oraz zdalne lekcje. Niektóre telewizje postanowiły uruchomić w celu dostarczania treści edukacyjnych oddzielne kanały.

W Polsce telelekcje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych jako pierwsza wprowadziła TVP3 Białystok. Własnym sumptem zrealizowała kilkanaście audycji dotyczących zagadnień z różnych przedmiotów szkolnych.

Więcej: Telelekcje w TVP 3 Białystok


Dalsza produkcja formatu została przerwana z powodu decyzji o rozpoczęciu ogólnopolskiego projektu "Szkoła z TVP" przy wsparciu MEN. Pierwszych odcinków, realizowanych w dużym pośpiechu, nie można nazwać udanymi. Po ich emisji sieć natychmiast została zalana fragmentami wspomnianego programu, w których wytknięto szereg błędów merytorycznych. Początkowo "Szkoła z TVP" przeznaczona była wyłącznie dla uczniów szkół podstawowych, później do emisji dodano serię programów dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Audycje z serii "Szkoła z TVP" emitowane są w dni powszednie na kanałach TVP 3, TVP Historia, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Sport oraz TVP HD.

Telewizja Polska rozpoczęła również produkcję tymczasowych internetowych kanałów linearnych "TVP eSzkoła", o czym informowaliśmy w kilku artykułach.

Więcej: TVP eSzkoła już nadaje


Stacje dodano również jako kanały wirtualne Hbb TV do MUX-8 naziemnej telewizji cyfrowej. Alternatywą dla projektu Telewizji Polskiej mają być "Korki.tv" emitowane w telewizji Metro (grupa Discovery).
 

Własne kanały edukacyjne na czas walki z koronawirusem uruchomili także inni nadawcy publiczni w Europie. Albański RTSH udostępnił swoim widzom kanał RTSH Shkolle na którym oprócz wideolekcji, emitowane są też filmy i audycje dla dzieci i młodzieży.



Ciekawym projektem jest czarnogórski Uči Doma ("Ucz się w domu"). Wspólny projekt tamtejszego ministerstwa edukacji, telewizji RTCG i MNE Sport dostępny jest nieszyfrowanie na satelicie Astra 3B w postaci dwóch programów linearnych Uči Doma 1 i Uči Doma 2. W przerwie od audycji edukacyjnych emitowane są materiały wideo dotyczące ochrony zdrowia. Dodatkowo lekcje, które nie zmieściły sie w ramówce dwóch wspomnianych kanałów, emituje publiczny kanał RTCG 2.



Nie tylko młodzi widzowie otrzymali dodatkowe stacje telewizyjne. Na czas epidemii czeska telewizja publiczna przygotowała kanał specjalnie dla seniorów. Są oni najbardziej zagrożeni ciężkim przebiegiem choroby COVID-19. ČT3, bo taką nazwę otrzymał nowy kanał, oprócz magazynów dotyczących sytuacji epidemiologicznej w kraju, nadaje również najciekawsze programy z bogatego archiwum telewizji czechosłowackiej i czeskiej. Ma to przyciągnąć przed telewizory osoby starsze.



Więcej: Wystartował ČT3 - czeski kanał dla seniorów


Telewizje z całego świata starają się przypominać o potrzebie tymczasowej społecznej izolacji, pozostania w domu, aby ograniczyć zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W tym celu emitowane są dodatkowe napisy (głównie w stylu "zostań z nami w domu") oraz znaki graficzne na ekranie wielu stacji telewizyjnych.











Najdalej posunęła się chyba rosyjska stacja informacyjna Rossija 24, która w bieżacych okolicznościach zmieniła nie tylko logo, ale i całkowicie swoją nazwę na "Sidim Doma 24" (Siedzimy w domu 24). Czy to przekona Rosjan do pozostania w domach?



Ciężkie czasy nastały dla producentów programów rozrywkowych, seriali oraz transmisji sportowych. Z uwagi na ochronę zdrowia ekip realizujących programy, przerwano nagrania do wielu telewizyjnych show (m.in. "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", "Dance, dance, dance") oraz seriali ("Klan", "Pierwsza miłość", "Na wspólnej"). Nadawcy w większości postanowili emitować zgodnie z ramówką dotyczas nagrane odcinki. Jednakże premierowe emisje zakończą się w większości przed czasem (głównie koniec kwietnia lub w połowie maja).

Po raz pierwszy w historii nie odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji. EBU zdecydowało się anulować tegoroczny show, w jego miejsce wyemitowany zostanie dwugodzinny program zastępczy.

Więcej: "Eurovision: Europe Shine a Light" zamiast Eurowizji 2020


Epidemia uderza w także inne wydarzenia transmitowane na żywo. Najwięcej na tym polu stracił sport. Z powodu zakazu organizacji imprez masowych wstrzymano lub anulowano wiele rozgrywek sportowych. Tym samym w dół zapikowała oglądalność kanałów sportowych, a ich nadawcy liczą straty. Telewizje sportowe ratują się emisją archiwalnych transmisji lub programów autorskich w studio. W ostateczności decydują się na szybki zakup transmisji na żywo z krajów, które rozgrywek nie wstrzymały (np. liga białoruska w piłkę nożną).

Po drugiej stronie są kanały informacyjne. To one w ostatnich dwóch miesiącach osiągały rekordy oglądalności. Nic dziwnego, w końcu ludzie potrzebują informacji na żywo.

Widzowie, pozostając w domach, kontynuują trend coraz większego wyboru telewizji nielinearnej nad linearną. Tym samym sieć w niektórych przypadkach może osiągnąć swoje maksima. Zauważyła to komisja europejska prosząc operatorów serwisów streamingowych o obniżenie jakości (lub dokładniej przepływności bitowej) swoich usług.

Więcej: Netflix i inni operatorzy streamingowi obniżają jakość


Także telewizja liniowa odbierana za pomocą OTT generuje duże obciążenie sieci, więc nadawcy w publicznych komunikatach zachęcają do oglądania ich treści za pomocą sygnału z nadajników naziemnych, satelity lub sieci kablowych. Przypomnieli o tym swoim widzom między innymi nadawcy z Austrii i Niemiec.

Więcej: Austria: telewizję oglądajcie z satelity, kabla i nadajników naziemnych


Epidemia koronawirusa jest też doskonałą okazją na promocję swoich usług przez dostawców kanałów telewizyjnych. W Polsce, ale też i za granicą, szereg operatorów zdecydował się na otwarte okna swoich pakietów telewizyjnych dla wszystkich abonentów. W Polsce udział w akcji "#zostanwdomu" wzięły ogólnopolskie platformy Cyfrowy Polsat, Platforma CANAL+ czy Orange (zarówno w ofercie satelitarnej, jak i IPTV) oraz wiele sieci kablowych. Za granicą swoje kanały odkodowały m.in. rosyjska NTV+ czy paneuropejski A1.

Koronawirus dał impuls na tymczasową zmianę w dystrybucji niektórych kanałów. Nadawca debiutującego w marcu br. Biznes 24, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną w Polsce, zdecydował się na bezpłatne udostępnienie kanału w ramach lokalnych multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Docelowo stacja dostępna ma być wyłącznie w płatnych ofertach telewizyjnych. Także do oferty naziemnej telewizji cyfrowej tymczasowo dołączył TVP HD, na którego antenie emitowane są wybrane lekcje "Szkoły z TVP".

źródło: sat-charts.eu
Telewizja w czasach koronawirusa. SARS-CoV-2 i COVID-19 a nadawcy telewizyjni

Pozostałe informacje


Komentarze ():