Netflix i inni operatorzy streamingowi obniżają jakość

Netflix i inni operatorzy streamingowi obniżają jakość
Z powodu pandemii koronawirusa i w rezultacie "uziemieniu" w domach milionów Europejczyków, europejskie sieci telekomunikacyjne są przeciążone. Unijny komisarz Thierry Breton zwrócił się do największych operatorów wideo w internecie o obniżenie bitrate'u oferowanych przez nich usług.

Netflix przez najbliższe 30 dni będzie oferował treści wideo z obniżoną prędkością transmisji strumieniowej. Kontent w rozdzielczościach HD i 4K ma zostać, jednakże ich jakość zostanie obniżona.

"Po rozmowach między komisarzem Thierry`m Bretonem i Reedem Hastingsem - i biorąc pod uwagę nadzwyczajne wyzwania związane z koronawirusem - Netflix zdecydował o rozpoczęciu redukcji bit rate we wszystkich naszych przesyłach danych w Europie. Szacujemy, że ograniczy to ruch związany z serwisem Netflix w sieciach europejskich o około 25%, zapewniając jednocześnie dobrą jakość usług dla naszych użytkowników" - czytamy w oświadczeniu Netflixa.
 Do akcji ograniczania przepływności swoich usług w europejskich sieciach dołączają także YouTube, Amazon Prime, Apple TV+ oraz debiutujący w Europie Disney+.

YouTube w całej UE oraz Wielkiej Brytanii będzie domyślnie wymuszał rozdzielczość SD w swoim playerze. Disney+, którego debiut w Austrii, Hiszpanii, Irlandii, Niemczech, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i we Włoszech zapowiedziano na 24 marca, również będzie starał się ogranicznyć transfer wideo o 25%. Dodatkowo premiera usługi we Francji została przesunięta na 7 kwietnia.

Według ostatnich analiz wynika, że sewisy streamingowe generują aż 70 proc. całego ruchu w sieci.

źródło: sat-charts.eu/Netflix/Amazon/Disney/Google
Netflix i inni operatorzy streamingowi obniżają jakość

Pozostałe informacje


Komentarze ():