Chorwacja z DVB-T2 i HEVC jeszcze w tym roku?

Chorwacja z DVB-T2 i HEVC jeszcze w tym roku? Chorwacki operator OiV (Odašiljači i Veze) złożył jak na razie jedyną ofertę w przetargu publicznym na zostanie operatorem nowych chorwackich multipleksów telewizji naziemnej M1, M2 oraz L1. Firma jest przekonana, że wkrótce otrzyma koncesję i już we wrześniu uruchomi w Chorwacji pierwszy regularny przekaz w standardzie DVB-T2.

OiV chce uruchomić multipleks M2 już 15 września 2019 roku. Będzie to pierwszy chorwacki multipleks nadawany w standardzie DVB-T2 z kompresją wideo HEVC. Początkowo transmisja będzie prowadzona z nadajnika Sljeme, który obejmuje zasięgiem stolicę Chorwacji Zagrzeb.

OiV liczy na całkowitą wygraną w przetargu i planuje, że 1 lipca 2020 uruchomi następny multipleks M1, który będzie połączeniem ofert aktualnie nadawanych w DVB-T multipleksów A i B. Nowy multipleks M1 również ma korzystać z technologii DVB-T2 i HEVC.
 

Aktualnie w Chorwacji nadawane są 4 multipleksy ogólnokrajowe w standardzie DVB-T (A, B, D, L). Łącznie nadawanych jest 35 kanałów telewizyjnych w rozdzielczości SD.

Wprowadzenie DVB-T2/HEVC w ramach naziemnej telewizji cyfrowej ma pozwolić na migrację kanałów z SD do HD oraz uruchomienie nowych usług. Jak podkreśla OiV, nowy projekt ma osiągnąć rentowność za dwa lata.

źródło: sat-charts.eu / advanced television
Chorwacja z DVB-T2 i HEVC jeszcze w tym roku?

Pozostałe informacje


Komentarze ():