12 urodziny TVP Historia 5.00/52
12 urodziny TVP Historia

12 urodziny TVP Historia3 maja TVP Historia będzie obchodzić 12-lecie istnienia.

TVP Historia rozpoczęła nadawanie 3 maja 2007 roku. Pierwszą wyemitowaną audycją była debata o Konstytucji 3 maja. Powstanie stacji zapowiedział prezydent Lech Kaczyński 11 listopada 2006 roku podczas spotkania na Zamku Królewskim. Celem powołania Anteny było rozwijanie świadomości historycznej Polaków oraz szeroko rozumiana edukacja historyczna.

12 lat TVP Historia to ponad 100 tys. godzin wyemitowanych programów i filmów, z inicjatywy Anteny, powstało niemal 200 historycznych filmów dokumentalnych i kilkaset reportaży poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje, a także liczne programy publicystyczne.

Filmy TVP Historia zdobywały nagrody na prestiżowych festiwalach w Polsce i na świecie. Stacja była też wielokrotnie nagradzana za popularyzowanie wiedzy historycznej. W 2019 roku otrzymała Nagrodę specjalną Festiwalu Sztuki Faktu w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości za kształtowanie wrażliwości i świadomości historycznej. Produkcje TVP Historia otrzymały także nagrody na XII Festiwalu Polonijnym Losy Polaków 2018 organizowanym przez Fundacje Polska-Europa-Polonia w ramach wieloletniego Programu "Niepodległa" związanego ze 100-leciem odzyskania niepodległości. Grand Prix Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego otrzymał Leszek Wiśniewski, dziennikarz TVP3 Lublin za zestaw filmów historycznych m.in. "Trzy losy jedna Polska" i "Jastków 1915" zrealizowanych dla TVP Historia w ramach konkursu ogłoszonego przez Zarząd TVP dla Ośrodków Terenowych TVP na filmy dokumentalne i reportaże związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości. W wyniku tego konkursu powstało 19 filmów dokumentalnych i reportaży o tematyce niepodległościowej. W 2019 r. do finału drugiej edycji konkursu poszerzonego o tematykę związaną z wybuchem II wojny światowej zakwalifikowanych zostało 15 projektów.
 

TVP Historia w ciągu 12 lat działalności konsekwentnie buduje markę kanału skutecznie wypełniając misję publicznego nadawcy. Za to otrzymała nagrodę Rady Programowej TVP, a także przyznawaną przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej nagrodę Tytanowego Oka. Międzynarodowa organizacja Superbrands, działająca od ponad 20 lat w 80 krajach na całym świecie, przyznała TVP Historia prestiżowy tytuł "Created in Poland Superbrands".

TVP Historia w maju 2018 roku zaczęła nadawanie w naziemnej Telewizji Cyfrowej na terenie Wileńszczyzny, docierając z unikatową ofertą programową do Polonii mieszkającej na Wileńszczyźnie i stając się ważną instytucją kultury na tym terenie.

W latach 2017 - 2019 zmieniła się struktura TVP Historia, co wiązało się ze wzbogaceniem oferty programowej oraz nowymi działaniami zmierzającymi do jej promocji, a także wpisywało się w zmiany strukturalne zachodzące w TVP S.A. W TVP Historia powstała nowa redakcja ? Publicystyki Historycznej, która uzupełniła dotychczasową dokumentalno-reporterską ofertę anteny. TVP Historia rozwija także swoją stronę internetową, a także tworzy bogatą, profesjonalną ofertę na portalach społecznościowych.

Najcenniejsze jest jednak uznanie widzów, które sprawiło, że od 2013 r. TVP Historia niezmiennie jest w czołówce najlepszych kanałów dokumentalnych w Polsce i na pierwszym miejscu wśród kanałów o tematyce historycznej.

źródło: TVP
12 urodziny TVP Historia

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
2020-02-23
12:30 Wisła Płock - KGHM Zagłębie Lubin
15:00 Wisła Kraków - Korona Kielce
17:30 Lech Poznań - Lechia Gdańsk
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:15
Młody Piłsudski
21:15
Sanatorium miłości 2
22:05
"Sanatorium miłości" - kulisy programu
22:15
Miłość od kuchni
23:55
Włamanie na śniadanie
TVP 2
20:00
Muzyka, taniec, zabawa
21:00
RoboCop
23:05
Czarny łabędź
Polsat
20:00
XXI Mazurska Noc Kabaretowa
23:50
Gliniarz z Beverly Hills II
TVN
20:00
Dunkierka
22:15
Czerwona gorączka