Ruszyły kanały Polsat Sport Premium. Jaki bitrate polsatowskiego Super HD?

Ruszyły kanały Polsat Sport Premium. Jaki bitrate polsatowskiego Super HD?Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami 21 sierpnia 2018 roku wystartowały kanały Polsat Sport Premium 1, Polsat Sport Premium 2 oraz Polsat Sport Premium PPV 3.

21 sierpnia 2018 roku o godzinie 19:00 wystartowały 3 nowe sportowe kanały Telewizji Polsat: Polsat Sport Premium 1, Polsat Sport Premium 2 oraz Polsat Sport Premium PPV 3. Na swój oficjalny start czekają jeszcze 3 pozostałe serwisy PPV: Polsat Sport Premium PPV 4, Polsat Sport Premium PPV 5 oraz Polsat Sport Premium PPV 6.

Kanały można oglądać w ofercie Cyfrowego Polsatu, nc+, Orange TV, u wybranych operatorów sieci kablowych oraz w usłudze internetowej Ipla.Więcej: Ramówka Polsat Sport Premium

Jak zapowiada nadawca na antenie kanałów Polsat Sport Premium przez 3 lata pokazanych zostanie 1029 meczów Ligi Mistrzów oraz Ligi Europy UEFA.
 

Wczoraj opisywaliśmy czym jest Super HD. Dzisiaj możemy się przekonać jaką jakość w rzeczywistości przygotowała Telewizja Polsat.

Więcej: Czym jest Super HD? Jak odbierać kanały w tej technologii?Multipleks na którym nadawne są kanały Polsat Sport Premium ma łączną pojemność ok. 61,3 Mb/s. Dzieląc to na 6 serwisów i zakładając 1 Mbps jako rezerwa (m.in. pod tablice i dodatkowe dane) każdy z kanałów musiałby być nadawany z przepływnością ok. 10 Mb/s (wideo oraz audio). Warto wspomnieć, że Cyfrowy Polsat wykorzystuje multipleksowanie statystyczne, które optymalizuje zapotrzebowanie strumienia wideo na przepływność bitową wedle dynamiki aktualnie nadawanej sceny. Dlatego też powyższe obliczenia nie mają zastosowania w rzeczywistości.Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 reklamowane są jako stacje Super HD. Pozostałe kanały, mające "PPV" w nazwie, mają być nadawane w standardowym HD.

I rzeczywiście kanały Polsat Sport Premium 1 i Polsat Sport Premium 2 nadawane są z bardzo dużą przepływnością bitową strumienia wideo. Podobnie rzecz ma się na razie z kanałem Polsat Sport Premium PPV 3, ale to dlatego że pozostałe serwisy PPV nadają statyczną planszę (małe zapotrzebowanie na duży bitrate strumienia), więc można było "podkręcić" parametry pojedynczego kanału PPV.Wartości bitrate dla Polsatu Sport Premium 1 i 2 wachają się od ok. 6 Mbps do maksimum określonego na 18,32 Mbps. Jednakże średnia wartość wynosi ok. 13,66 Mb/s - też jest przyzwoicie. Z kolei Polsat Sport Premium PPV 3 osiągnął maksymalny bitrate wideo przy wartości ok. 15,6 Mb/s. Przy emisji równolegle 6 meczów możemy się spodziewać niższych wartości dla kanałów PPV.Warto pamiętać, że aktualnie na kanałach Polsat Sport Premium PPV 4 - 6 nadawane są statyczne plansze informacyjne. Co ciekawe ich bitrate zmienia się w zakresie od ok. 2,5 do 5 Mb/s (a to w zależności od dynamiki treści wideo na pozostałych, aktywnych kanałach Polsat Sport Premium).

Do wszystkich kanałów Polsat Sport Premium dołączone są po 2 ścieżki audio - każda po 192 kb/s (MPEG-1 audio). Drugie w kolejności ścieżki dźwiękowe opisane są jako audiodeskrypcja w języku polskim.

Po pierwszych transmisjach meczów na kanałach Polsat Sport Premium widzimy, że jakość jest bardzo dobra i zapowiadane "Super HD" da się zauważyć. Kolejną analizę bitrate'u na tych kanałach przeprowadzimy przy równoległej transmisji 6 meczów. Wówczas będzie można wyciągnąć ostateczne wnioski co do jakości sportowych kanałów premium nadawnych przez Polsat.

Parametry techniczne kanałów Polsat Sport Premium:

Eutelsat Hot Bird 13C (13°E)
11117 MHz, pol. V, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK

źródło: sat-charts.eu
Ruszyły kanały Polsat Sport Premium. Jaki bitrate polsatowskiego Super HD?

Pozostałe informacje


Komentarze ():