Czym jest Super HD? Jak odbierać kanały w tej technologii? - artykuł na sat-charts.eu
Czym jest Super HD? Jak odbierać kanały w tej technologii?

Czym jest Super HD? Jak odbierać kanały w tej technologii?Cyfrowy Polsat od pewnego czasu reklamuje start nowych kanałów Polsat Sport Premium, które mają być nadawane w rozdzielczości Super HD. Czym jest ta technologia i czym się różni od HD oraz UHD?

21 sierpnia 2018, wraz ze startem rundy play-off Ligi Mistrzów UEFA, startują nowe kanały Telewizji Polsat pod marką Polsat Sport Premium. Dwa z nich, Polsat Sport Premium 1 oraz Polsat Sport Premium 2, zapowiadane są jako kanały nadawane w technologii Super HD. O co chodzi z tą technologią?

- Super HD w przeciwieństwie do 4K to standard, do którego już dzisiaj dostęp mają wszyscy użytkownicy naszych dekoderów. Treści w 4K jest jeszcze bardzo mało, a emisja w Super HD nie wymaga wymiany sprzętu w domach. Super HD staje się standardem np. Włoszech i jesteśmy przekonani, że znacznie lepszy obraz docenią również polscy kibice - mówił niedawno Dariusz Działkowski, Członek Zarządu Telewizji Polsat i Członek Zarządu ds. Technicznych Cyfrowego Polsatu.

Z kolei Jarosław Kordalewski, wiceprezes zarządu ds. technologicznych i IT w nc+, w rozmowie z portalem Wirtualne Media stwierdził, że jakość "Super HD" nie istnieje.

- Komunikacja Cyfrowego Polsatu może być dla rynku dość zaskakująca, ponieważ na rynku telewizyjnym nie istnieje taki standard nadawczy jak "Super HD". Rozumiem, że jest to gra słów, która ma wskazywać na podniesienie jakości transmisji - tłumaczy Kordalewski.

Kto ma racjÄ™?
 

Lecz Super HD nie jest marketingowym wymysłem Cyfrowego Polsatu. Nazwa ta pojawiła się w branży kilka lat temu. Jej genezę można przypisać Włochom i tamtejszej platformie Sky Italia, która w 2014 roku udostępniła swoim abonentom za pomocą Push VOD pierwsze dwa filmy w Super HD.

Następnie jesienią 2016 roku ruszył Sky Sport 1 Super HD oferujący transmisje na żywo z wielu wydarzeń sportowych.

Jakość Super HD wymaga większego pasma, ale zapewnia lepszą jakość obrazu, oddając więcej szczegółów widocznych na obrazie. Dzięki utrzymaniu wysokich parametrów sygnału źródłowego, specjalnemu doborowi parametrów kompresji oraz większemu pasmu transmisji, widz otrzyma jeszcze lepsze parametry obrazu - możemy przeczytać w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

Kanały telewizyjne w Super HD są nadawane w rozdzielczości 1920x1080 pikseli i kompresowane za pomocą kodeka H.264 (AVC). Jedną z głównych różnic pomiędzy "standardowym HD" a "Super HD" ma być przepływność bitowa z jaką nadawane są kanały. Bitrate na kanałach Super HD dochodzi nawet do 20 Mb/s (blisko do przepływności sygnału źródłowego z kontrybucji). Przy zwykłym, nazywanym złośliwie "polskim HD" przekazie wartość rzadko przekracza 10 Mb/s (a często nie przekracza 5 Mb/s, kanały TVP w HD w ramach telewizji naziemnej często oscylują wokół 3 - 4 Mb/s). A jak wiadomo im większy bitrate tym teoretycznie lepsza jakość obrazu. W szczególności przy dynamicznych scenach, a takimi niewątpliwie są mecze piłki nożnej. Wówczas można uniknąć niepotrzebnej pikselozy czy rozmazanego obrazu przy szybkich ujęciach. W niektórzych źródłach wspomina się również, że przy Super HD korzysta się "z nowych technologii processingu obrazu" - być może chodzi o nowe, zoptymalizowane wersje koderów AVC oraz algorytmy poprawiające np. dynamikę kolorów.

Super HD jest też małą alternatywą dla podbijającej ostatnio rynki telewizji Ultra HD - w szczególności tam, gdzie nie ma możliwości udostępnienia użytkownikom treści w ultrawysokiej rozdzielczości. Takim przypadkiem jest na chwilę obecną Cyfrowy Polsat. Platforma ta nie ma w swojej ofercie odbiornika 4K. Kanały w Super HD mogą być odbierane na dotychczasowych set-top-boxach Cyfrowego Polsatu i telewizorach HD. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że mogą zdarzyć się przypadki, że odbiornik nie obsłuży strumienia ze zbyt dużym bitratem wideo (m.in. problemy z wydajnością zaimplementowanego dekodera AVC) lub może mieć problem z jego nagraniem na zewnętrznym dysku.

Super HD w założeniu ma zapewnić lepszą jakość przekazu telewizyjnych kanałów linearnych bez potrzeby wymiany sprzętu odbiorczego po stronie klienta. Jak to będzie wyglądało w praktyce na polskim rynku? Przekonamy się już wkrótce.

źródło: sat-charts.eu
Czym jest Super HD? Jak odbierać kanały w tej technologii?

Pozostałe informacje


Komentarze ():