Prezydent podpisał zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji 5.00/52
Prezydent podpisał zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji

Prezydent podpisał zmiany w ustawie o radiofonii i telewizji
2 maja 2018 roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał 9 ustaw. Jedną z nich jest "Ustawa z dnia 22 marca 2018 roku o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji", dotycząca audiodeskrypcji.

Ustawa stanowi realizację postulatu zawartego w petycji P-9-18/16 skierowanej do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę prywatną. Autor petycji zwrócił się o dokonanie zmiany art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (definicja audiodeskrypcji), a także wprowadzenie dalszych udogodnień w dostępności programów dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu.

Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. rezygnuje z dotychczasowego definiowania audiodeskrypcji jako werbalnego, dźwiękowego opisu obrazu i treści wizualnych zawartych w audycji audiowizualnej przeznaczonego dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku, umieszczony w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z audycją (art. 4 pkt 28 ustawy). Wprowadza natomiast pojęcie "udogodnienie dla osób niepełnosprawnych", którym jest element dźwiękowy lub graficzny zawarty w audycji lub rozpowszechniany równocześnie z nią, którego celem jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz osobom niepełnosprawnym z powodu dysfunkcji narządu słuchu możliwości zapoznania się z audycją w szczególności w formie napisów dla niesłyszących lub audiodeskrypcji, a także tłumaczenia na język migowy.
 

Podstawowym celem ustawy jest jednak zwiększenie z 10% do 50% kwartalnego czasu nadawania programu zawierającego udogodnienia dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu wzroku oraz dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządu słuchu. Kwota ta ma być osiągnięta w 2024 r. poprzez jej wcześniejsze stopniowe podnoszenie to jest:

1) w 2019 r. do co najmniej 15% kwartalnego czasu nadawania programu;

2) w 2020 r. i 2021 r. do co najmniej 25% kwartalnego czasu nadawania programu;

3) w 2022 r. i 2023 r. do co najmniej 35% kwartalnego czasu nadawania programu;

4) od 2024 r. co najmniej 50% kwartalnego czasu nadawania programu - z wyłączeniem reklam i telesprzedaży.

Ponadto nadawcy zostali obowiązani do informowania odbiorców o terminie, czasie emisji i czasie trwania audycji zawierającej udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz rodzaju tych udogodnień.

W celu zapewnienia dostępu do udogodnień dla osób niepełnosprawnych widzom korzystającym z oferty operatorów sieci kablowych lub platform satelitarnych, ustawa zezwala Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji na wykreślenie z rejestru programu telewizyjnego rozpowszechnianego wyłącznie w systemie teleinformatycznym, jeżeli w programie tym operator nie dostarcza odbiorcom rozpowszechnianych w audycjach udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w 2025 roku przedstawi Sejmowi, Senatowi oraz ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego - informację o realizacji obowiązku wprowadzenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów wprowadzających obowiązek oraz określających terminarz wprowadzania udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Przepisy te wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

źródło: Prezydent.pl

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
2019-10-21
18:00 Raków Częstochowa - Śląsk Wrocław
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:15
Wojenne dziewczyny 3
21:15
Rolnik szuka żony 6
22:15
Matylda
TVP 2
20:05
The Wall. Wygraj marzenia 4
21:00
Muzyka, taniec, zabawa
22:00
Wkręceni w randkę
23:05
Echo serca 2
23:55
W czterech ścianach życia
Polsat
20:00
Kabaret na żywo
22:05
W rytmie serca 5
23:05
Ślad 3
TVN
20:00
MasterChef 8
21:30
39 i pół tygodnia
22:35
Saga zmierzch: Przed świtem