Małopolskie: zatrzymano 31-latka zarabiającego na cardsharingu

Małopolskie: zatrzymano 31-latka zarabiającego na cardsharinguPolicjanci powiatu krakowskiego, zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, na swoim terenie zlikwidowali nielegalny punkt rozsyłania sygnału telewizyjnego płatnej platformy cyfrowej metodą tzw. "cardsharingu" oraz zatrzymali 31-latka, który odpowie za ten proceder. W trakcie czynności zabezpieczyli również sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów rozsyłających nielegalny sygnał.

We wtorek (13.03 br.) policjanci Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, dzięki długotrwałej i żmudnej pracy, dotarli do źródła nielegalnego rozsyłania programów telewizyjnych metodą tzw. "sharingu".

Trop doprowadził policjantów do domu wielorodzinnego znajdującego się na terenie powiatu krakowskiego. Podczas jego przeszukania, w jednym z pomieszczeń piwnicznych, którego drzwi były zabezpieczone szyfrowanym zamkiem, policjanci znaleźli sprzęt elektroniczny pełniący rolę serwerów "sharingowych" oraz dekodery i komputery służące do odbioru i przekazu nielegalnego sygnału.

Jak się okazało, 31- letni mieszkaniec tego domu, zbudował tam całą infrastrukturę służącą do nielegalnego dzielenia sygnału telewizyjnego. Do serwera było wpiętych kilkadziesiąt kart abonenckich, umożliwiających odbiór płatnej, kodowanej telewizji która następnie za pomocą internetu była udostępniana nieuprawnionym osobom, nie posiadającym wykupionego abonamentu do tych telewizji. Za uzyskiwany dostęp odbiorcy wnosili opłaty organizatorowi "sharingu", w znacznie mniejszych kwotach, aniżeli musieliby zapłacić za tą usługę przy zawarciu legalnej umowy.

W trakcie przeszukania mundurowi znaleźli także gotówkę w kwocie blisko 180 tyś. zł, którą mężczyzna ukrył w pudełkach po butach.
 

Całość sprzętu służącego do nielegalnego rozsyłania sygnału została przez policjantów zabezpieczona, a 31- latek został zatrzymany i przewieziony do policyjnego aresztu. Następnego dnia, w KPP Kraków, mężczyzna usłyszał zarzut świadczenia niedozwolonych usług, polegających na nielegalnym udostępnianiu telewizji cyfrowej (art. 6 ust. 1 i 2 w zw. z art. 7 ust. 1 Ustawy o ochronie usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym). Za takie przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że mężczyzna posiada znacznie więcej środków pieniężnych zgromadzonych na kontach bankowych, które wraz ze znalezioną gotówką, w łącznej kwocie przeszło 1 mln zł, zostały zabezpieczone przez organy ścigania, wobec podejrzenia, że pochodzą z procederu "sharingu". Dodatkowo Prokurator zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny.

Wstępne ustalenia policjantów wskazują na to, że nielegalna działalność "sharingu" mogła trwać kilka lat, a sygnał w nielegalny sposób pobierało kilkaset osób.

Sprawa ma charakter rozwojowy i dopiero po przeanalizowaniu zabezpieczonego materiału, będzie możliwe precyzyjne określenie tych danych, jak i dokładne wyliczenie strat jakie poniosły pokrzywdzone firmy.

Czym jest cardsharing?

Cardsharing jest jedną z metod nielegalnego udostępniania i odbioru szyfrowanej telewizji. Nie należy mylić go z innym, ostatnimi czasy bardzo popularnym procederem czyli streamingiem (strumieniowaniem).

Cardsharing polega na udostępnianiu za pomocą sieci internetowej kluczy DCW (Decrypted Control Word) wspólnego algorytmu szyfrującego DVB-CSA (wykorzystują go niemal wszystkie systemy dostępu warunkowego płatnej telewizji), które przeznaczone są do zdeszyfrowania wybranego kanału telewizyjnego. Klient (odbiorca) w tym celu przesyła do serwera zawierającego kartę dostępową wiadomości ECM (Entitlement Control Message) przypisane do danego szyfrowanego kanału telewizyjnego, na które karta dostępowa odpowiada kluczami DCW (oczywiście jeśli posiada odpowiednie uprawnienia, tj. udostępniający kartę opłacił odpowiedni bukiet abonamentowy u operatora). Za ich pomocą klient może zdeszyfrować wybraną stację.

źródło: sat-charts.eu / Małopolska Policja
Małopolskie: zatrzymano 31-latka zarabiającego na cardsharingu

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:10
Pogoda
20:15
Alarm!
20:35
La Bandida
21:30
Sanatorium miłości 2
22:35
To był lipiec 1945
23:40
Śmiertelnie niebezpieczna
TVP 2
20:05
Zgadnij kto
22:00
Zemsta o jasnych oczach 1
23:55
U Pana Boga za miedzą
Polsat
20:00
Bad Boys II
23:10
Jutro będzie futro
TVN
20:15
Doradca smaku 12
20:20
Milionerzy
21:01
COVID-19: Świat w zagrożeniu
22:40
Pitch Black