"Pierdy opowiadasz" przy "Wiadomościach" TVP 1 - sabotaż czy problem techniczny? - artykuł na sat-charts.eu
"Pierdy opowiadasz" przy "Wiadomościach" TVP 1 - sabotaż czy problem techniczny?

Na początku tygodnia polski internet zelektryzowała informacja na temat dziwnego napisu podczas niedzielnego wydania "Wiadomości" TVP 1. Na ekranie pojawił się napis "Pierdy opowiadasz". Zauważył to dziennikarz redakcji "Press".

Jak informuje "Press" napis zobaczyli widzowie korzystający z nadajnika naziemnego w Śremie koło Poznania.

Napis "Pierdy opowiadasz" widoczny był na ekranie podczas głównego wydania "Wiadomości" TVP 1 w niedzielę 30 lipca - umiejscowiono go tuż pod belką informacyjną i wykonano inną niż ona czcionką. Pozostawał widoczny na ekranie także wtedy, gdy belki nie było. Zniknął dopiero po kilku materiałach, ok. godz. 19.47 - opisuje "Press".


źródło: Press


Zapytany przez portal pracownik Telewizji Polskiej stwierdził, że "to na pewno fejk, bo nie ma możliwości, by taki napis wyświetlił ktoś spoza TVP. - Za to, co jest na belkach, odpowiada jeden zespół i tylko ktoś z tego zespołu mógłby mieć wpływ na napisy. Dodatkowo wykluczono możliwość ataku cybernetycznego na systemy TVP.
 

Sabotaż czy problem techniczny?

Co by nie mówić napis o takiej treść jest trochę niefortunny w połączeniu z obrazem "Wiadomości". Co mogło spowodować, że taki napis pojawił się na ekranie?

Zacznijmy od początku. Autor newsa w "PRESS" napisał, że zauważono to na przekazie TVP 1 HD z nadajnika w Śremie. Oznacza to, że odbierany był MUX-3.

Za multipleksację MUX-3 odpowiada w całości Telewizja Polska wykorzystując sprzęt zainstalowany w Ośrodku TVP Technologie przy ulicy Woronicza w Warszawie. Za radiodyfuzję multipleksu odpowiada z kolei spółka Emitel.


Marcin Dąbrowski, zastępca dyrektora ds. Emisji w O-TVP Technologie prezentuje enkodery Ericssona wykorzystywane do generacji sygnału MUX-3 (fot. P. Piotrowski, 2014)


Jak wynika ze zdjęcia umieszczonego przez dziennikarza "PRESS" treść wyświetlona na ekranie to... zwykłe napisy DVB.

Świadczy o tym np. krój zastosowanej czcionki, który na każdym odbiorniku wyświetlany będzie w ten sam sposób. Dlaczego? Napisy w standardzie DVB Subtitling nadawane są jako skompresowana mapa bitowa, a nie jako tekst. Jak je sformatuje nadawca, tak zostaną wyświetlone na ekranie użytkownika.


Przykład napisów ekranowych na kanale TVP 1


Tylko jak ten dziwny napis pojawił się przy TVP 1? Okazuje się, że równolegle podczas emisji "Wiadomości" na TVP 1, na antenie TVP 2 emitowano serial "Rodzinka.pl". I to właśnie odcinek, w którego transkrypcji pada niefortunne sformułowanie.



Najprawdopodobniej dziennikarz "PRESS" przełączył swój odbiornik z TVP 2 na TVP 1, a tekst z napisów DVB kanału TVP 2 pozostał na ekranie. Jest to wina implementacji wyświetlania napisów w niektórych odbiornikach TV oraz set-top-boxach. Takie sytuacje się zdarzają całkiem często na np. wybranych telewizorach Samsunga czy LG (i potrafią nie znikać przez długi czas np. aż do czasu przełączenia na kolejny kanał). Niewykluczone, że mógł być to również błąd po stronie enkodera wykorzystywanego przez TVP.

Taka sytuacja nie tylko na TVP

Taką sytuację można łatwo zasymulować m.in. na kanałach Telewizji Polsat dostępnych w naziemnej telewizji cyfrowej. Telewizja Polsat do przekazu napisów ekranowych wykorzystuje teletekst. Takie napisy mogą być automatycznie rozpoznawane przez odbiornik w strumieniu za pomocą deskryptora teletext_descriptor (subtitling_type ustawiony na 0x02) lub mogą być włączone ręcznie przez użytkownika za pomocą wybrania odpowiedniej strony w teletekście.



Co ciekawe napisy dla niemal wszystkich kanałów Telewizji Polsat dostępne są w każdym z teletekstów dołączonych do tych kanałów. Co może prowadzić do takich sytuacji jakie prezentuje fanpage "Automemy - Polsatmemy" - dziwne napisy ekranowe np. przy rozmowach polityków w Polsat News.



Podsumowując wyświetlenie dziwnego tekstu przy "Wiadomościach" TVP 1 było najprawdopodobniej usterką odbiornika, który wyświetlił ostatnio zdekodowany napis z innego kanału dostępnego w tym samym multipleksie.

oprac. sat-charts.eu
źródło: Press / ETSI


Pozostałe informacje


Komentarze ():