PIKE: wycofać projekt ustawy abonamentowej 5.00/52
PIKE: wycofać projekt ustawy abonamentowej

PIKE: wycofać projekt ustawy abonamentowej Polska Izba Komunikacji Elektronicznej apeluje do Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zwrócenie projektu nowelizacji ustawy abonamentowej wnioskodawcy w celu uzupełnienia braków formalnych oraz wnosi o przeprowadzenie wysłuchania publicznego, aby głos w dyskusji mogła zabrać strona społeczna.
W stanowisku PIKE, reprezentującej 95 proc. rynku telewizji kablowej w Polsce, prezes Izby Jerzy Straszewski zwraca uwagę, iż prace w Radzie Ministrów toczyły się bez zachowania zasad jawności na kolejnych etapach rządowego procesu legislacyjnego, w tym odnośnie prezentacji kolejnych wersji projektu w domenie publicznej (na stronach Rządowego Centrum Legislacji). PIKE zwraca uwagę, iż do projektu nie dołączono wszystkich rozporządzeń wykonawczych, a brak transparentności utrudnił sprawowanie społecznej kontroli nad kształtem projektowanych rozwiązań.

PIKE zwróciło się również do posłów właściwych komisji aby, w przypadku nieodrzucenia projektu w pierwszym czytaniu (zaplanowanym na 7 czerwca 2017 r.), złożyli wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego. Wysłuchanie to dawałoby partnerom społecznym i zainteresowanym uczestnikom rynku szansę przedstawienia swoich racji w trakcie prac nad poprawionym przez wnioskodawcę projektem nowelizacji ustawy o opłatach abonamentowych.

Za zorganizowaniem takiego wysłuchania publicznego przemawia ważkość tematu oraz olbrzymie społeczne zainteresowanie projektem, wyrażające się w powszechnym niezadowoleniu wśród obywateli z proponowanych rozwiązań - czytamy w stanowisku.
 
PIKE w swoim stanowisku zwraca uwagę na nieprzygotowanie Poczty Polskiej do przyjęcia w krótkim czasie dużej liczby danych, także "w postaci pisemnej", co przewiduje projekt nowelizacji ustawy abonamentowej, a także brak narzędzi informatycznych u adresata danych gwarantujących ich bezpieczeństwo: "Taki system teleinformatyczny może nie powstać nigdy, gdyż już w trakcie konsultacji publicznych Poczta Polska zwracała uwagę, iż projekt nie zapewnia w sposób należyty finansowania jego powstania" - czytamy w stanowisku PIKE.

PIKE opowiada się za stworzeniem powszechnego i pełnego systemu finansowania mediów publicznych za pośrednictwem opłaty audiowizualnej w oparciu o istniejące rejestry państwowe, w tym PIT, CIT i KRUS i wraz z właścicielami platform telewizji płatnej Cyfrowego Polsatu i nc+ jest sygnatariuszem oświadczenia z 2 czerwca 2017 roku sprzeciwiającego się projektowi ustawy.

źródło: PIKE

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T

Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:10
Sport
20:15
Alarm!
20:35
The Wall. Wygraj marzenia
21:30
Big Music Quiz
22:45
Izuagbe Ugonoh - Fred Kassi
23:35
Ewa Piątkowska - Maria Lindberg
TVP 2
20:10
Barwy szczęścia
20:45
O mnie się nie martw 8
21:45
Rodzinka.pl 12
22:25
La La Poland
23:20
Iskander
Polsat
20:05
Polsat SuperHit Festiwal 2018
22:05
Polsat SuperHit Festiwal 2018
TVN
20:00
Transformers III
23:15
Mama