Przepychanki TV Puls i Telewizji Polsat w sprawie Super Polsatu

Przepychanki TV Puls i Telewizji Polsat w sprawie Super PolsatuZaczęło się od zmiany pozycji kanału TV Puls HD na liście Cyfrowego Polsatu. Teraz Telewizja Puls uważa, że stacja Super Polsat nadawana jest niezgodnie z koncesją. Zarzuty TV Puls uważamy za absurdalne - ripostuje Telewizja Polsat.

2 stycznia 2017 roku platforma Cyfrowy Polsat (do grupy której należą kanały Telewizji Polsat) przesunęła TV Puls z pozycji 84. na 157. w swoich dekoderach. Na pozycji 84. umieszczono nowy kanał Polsatu - Super Polsat.

Niekorzystna zmiana dla TV Puls została szybko zauważona przez nadawcę i do Cyfrowego Polsatu zostało skierowanie wezwanie o przywrócenie przekazu TV Puls na starą pozycję w dekoderach słonecznej platformy.

"Działanie Cyfrowego Polsatu jest nie tylko zakłóceniem dostępu do odbioru programu TV Puls i pogwałceniem prawa odbiorców do informacji, ale czynem nieuczciwej konkurencji, polegającym na przejęciu przez program Super Polsat audytorium dotychczas zgromadzonego przez TV Puls na wspomnianej pozycji 84" - taka argumentacja trafiła również do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
 

Telewizja Puls uważa, że działanie Cyfrowego Polsatu jest także sztandarowym przykładem nadużycia pozycji dominującej w środkach masowego przekazu, gdzie operator posiadający sieć dystrybucyjną (w tym przypadku platformę satelitarną) decyduje się preferować program swej spółki zależnej, kosztem innego nadawcy, naruszając przy tym reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych.

W tym tygodniu Telewizja Puls wystąpiła do KRRiT z wnioskiem o unieważnienie koncesji Super Polsatu. Według nadawcy kanał ten nie spełnia wymogów koncesyjnych. Poniżej publikujemy oświadczenie Telewizji Puls dotyczące tej sytuacji przygotowane przez Dariusza Dąbskiego, prezesa TV Puls:

Telewizja Puls wystąpiła do KRRiT z wnioskiem o unieważnienie zmiany koncesji wyspecjalizowanego kanału sportowego Polsat Sport News na wyspecjalizowany, ale dla osób niepełnosprawnych, kanał Super Polsat. W rzeczywistości jednak Telewizja Polsat Sp. z o.o. składając wniosek o zmianę koncesji nie wypełniła warunków wstępnych ubiegania się o koncesję, zawartych w ogłoszeniu postępowania na koncesje programów do multipleksu drugiego. Tym samym decyzja ówczesnego Przewodniczącego KRRiT, pana Jana Dworaka, powinna zostać unieważniona, jako wydana z rażącym naruszeniem prawa.

Super Polsat nie jest kanałem wyspecjalizowanym gdyż - mimo wniosku Telewizji Polsat Sp. z o.o. - nie wykazuje się "udziałem 75% audycji skierowanych do osób niepełnosprawnych ze szczególnym uwzględnieniem osób dotkniętych dysfunkcją narządu wzroku oraz słuchu". Stan ten potwierdza monitoring, który wykazuje, że kanał Super Polsat nie oferuje audycji realizujących jego wyspecjalizowany charakter, a jedynie jest wyposażony w techniczne udogodnienia towarzyszące dla osób niepełnosprawnych w postaci drugiej ścieżki audio lub teletekstu. Wynika z tego, że koncesja została zmieniona na kanał pozornie wyspecjalizowany dla osób niepełnosprawnych. W istocie bowiem jest to kanał ogólnotematyczny, któremu towarzyszą w osobnym od programu sygnale udogodnienia dla widzów z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Zestawiane zaś w programie audycje nie wykazują się treściami dotyczącymi problemów osób niepełnosprawnych.

Właściciel kanału Super Polsat deklarował, że "realizacja specjalizacji skupiać się będzie na zaoferowaniu widzom niepełnosprawnym większości audycji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych z powodu dysfunkcji narządów wzroku i słuchu oraz na doborze filmów, audycji rozrywkowych, popularnonaukowych, seriali, w których prezentowane będą osoby i problemy wiążące się z tematyką niepełnosprawności." A ta deklaracja nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Analiza ramówki programu Super Polsat wskazuje, że jest to oferta powtórek audycji znanych z ramówki głównego kanału Polsat, w tym programów rozrywkowych, seriali i koncertów, uzupełnionych udziałem 5% audycji sportowych (transmisje z meczy siatkówki, piłki nożnej i koszykówki). W tym kształcie ramówka w 100% odpowiada ogólnotematycznemu charakterowi programu, a nie programowi o charakterze wyspecjalizowanym, wymaganym od art. 4 pkt 13 w zw. z pkt 6 ustawy o radiofonii i telewizji.

Oczywiste jest, że decyzja o zastąpieniu kanału Polsat Sport News nową propozycją Super Polsat w systemie naziemnej telewizji cyfrowej spowodowana była niskim wynikiem oglądalności stacji - 0,47% udziału w rynku w I półroczu 2016 roku (AGB. Nielsen).

Kroki prawne, które podejmuje Telewizja Puls, dotyczą sytuacji z dnia 2 stycznia br., kiedy to Cyfrowy Polsat przesunął TV Puls na pozycję 157. a na pozycji nr 84. ulokował kanał Super Polsat, rozpowszechniany przez swoją spółkę zależną POLSAT S.A. Tym samym przejął widownię TV Puls, kumulowaną przez lata na satelitarnej platformie Cyfrowy Polsat.

Będziemy walczyć o sprawiedliwe i transparentne zasady współpracy. Rynek telewizyjny jest trudny, konkurencja ogromna, ale nie zwalnia to z zasad uprawiania uczciwego biznesu. A Cyfrowy Polsat, preferując kanał swojej spółki zależnej, kosztem Telewizji Puls, naruszył reguły ochrony konkurencji i otwartego charakteru audiowizualnych usług medialnych.


Nie trzeba było długo czekać na ripostę Cyfrowego Polsatu. W tej sprawie dla portalu satkurier.pl wypowiedział się rzecznik stacji Tomasz Matwiejczuk:

- Kanał nadajemy zgodnie z koncesją, a zarzuty TV Puls uważamy za absurdalne.

Aktualnie obaj nadawcy czekają na odpowiedź KRRiT.

źródło: sat-charts.eu / TV Puls / satkurier.pl
Przepychanki TV Puls i Telewizji Polsat w sprawie Super Polsatu

Pozostałe informacje


Komentarze ():