TBS 6522 - test karty. DVB-S2X w domu, odbiór różnych standardów telewizji cyfrowej za pomocą jednego urządzenia (opis) - artykuł na sat-charts.eu
TBS 6522 - test karty. DVB-S2X w domu, odbiór różnych standardów telewizji cyfrowej za pomocą jednego urządzenia (opis)

TBS 6522 - test karty. DVB-S2X w domu, odbiór różnych standardów telewizji cyfrowej za pomocą jednego urządzenia (opis)Przedstawiamy krótki test jednej z pierwszych kart do komputera pozwalającej na odbiór multipleksów w nowym standardzie DVB-S2X - TBS 6522.

Czym jest TBS 6522?

Dzięki uprzejmości firmy TBS (Shenzhen Tenow Technology) do testów otrzymaliśmy jeden z nowych modeli kart-odbiorników przeznaczonych do instalacji w komputerach stacjonarnych. TBS 6522 jest kartą multistandardową, co oznacza, że oprócz transmisji satelitarnych odbierzemy za jej pomocą także multipleksy cyfrowej telewizji naziemnej oraz te nadawane przez operatorów sieci kablowych.

Liczba standardów obsługiwanych przez kartę jest naprawdę imponująca - mamy satelitarne DVB-S, DVB-S2 oraz DVB-S2X (profil "broadcast"), naziemne DVB-T, DVB-T2 i ISDB-T oraz standardy kablowe DVB-C, DVB-C2 i J.83 Annex A/B/C (stosowane m.in. w krajach Ameryki Południowej).

Pierwsze wrażenie

Karta TBS 6522 dystrybuowana jest w standardowym kartonowym pudełku z logo TBS. W środku oprócz karty znajdziemy dwa adaptery (z wtyku "F" na "RF") oraz przewód pozwalający na podłączenie dodatkowego zasilania (potrzebny m.in. przy korzystaniu z obrotnicy DiSEqC). W zestawie nie jest dołączana płyta CD z oprogramowaniem, trzeba pobrać je samodzielnie z oficjalnej strony producenta.



Aby korzystać z karty w komputerze, musimy posiadać wolny slot standardu PCI-express co najmniej w wersji x1. Kartę bez problemu oczywiście zainstalujemy w slotach x4, x8 oraz x16.



Sama instalacja karty w systemie nie sprawia większych problemów. U niektórych posiadaczy systemu Windows 7 może zaistnieć potrzeba aktualizacji systemu, związana z nieakceptowaniem przez system sterowników podpisanych z użyciem SHA-256 (błąd o kodzie 52). Problem rozwiązuje instalacja Service Pack 1. Producent deklaruje prawidłową pracę tego multistandardowego odbiornika również z systemami Windows 8 i 10 oraz Linux.

W systemie karta zgłasza się jako dwa niezależne tunery. Sam sprzęt posiada jednak 4 wejścia na sygnały RF (dwa dla sygnałów z zakresów częstotliwości telewizji naziemnej i kablowej oraz 2 dla sygnału satelitarnego). Niestety na raz korzystać możemy tylko z dwóch wybranych wejść. Ma to związek z budową karty. Oparta jest ona o podwójny wielostandardowy demodulator Si21832 oraz o 2 tunery AV2018 (satelita) i 2 tunery Si2157 (telewizja kablowa i naziemna).



Wybór tunerów dokonywany jest za pomocą aplikacji TBS 6522 Changemode Tool (dostępnej na oficjalnej stronie producenta). I tak możemy skonfigurować kartę by pracowała jako dwugłowicowy tuner satelitarny, długowicowy tuner naziemny (DVB-T/T2 lub ISDB-T), długowicowy tuner kablowy lub tuner kombo w dowolnej konfiguracji. W aplikacji TBS 6522 Change Mode Tool możemy sprawdzić aktualne ustawienia tunerów karty oraz je zmienić według uznania. Producent zaleca odczekanie ok. 8 sekund po dokonaniu zmian w ustawieniu tunerów przed rozpoczęciem pracy. Przy zmianie konfiguracji nie wymagany jest restart komputera!

Niestety podczas stosowania oficjalnych sterowników w wersji 1.0.1.0 pojawia się problem w inicjalizacji tunerów (np. w aplikacji Alt-DVB). Pomaga wówczas uruchomienie aplikacji CrazyScan lub CrazyScan 2 i dokonanie chociażby krótkiego skanowania pasma. Po takiej inicjalizacji tunerów dalsza, również równoległa praca dwóch demodulatorów nie sprawia problemów. Inicjalizacja tunerów poprawiona została w nieoficjalnych sterownikach w wersji 1.0.1.1 (autor CrazyCat). Poprawka zapewnie pojawi się również w oficjalnych sterownikach producenta.

Kartę obsługiwać można za pomocą aplikacji, które współpracują z blibliotekami opartymi na BDA (Broadcast Driver Architecture). W kolejnych opisach przedstawimy pracę karty z apliakcjami Alt-DVB oraz CrazyScan i CrazyScan 2.

Odbiór multipleksów naziemnych

Karcie TBS6522 problemu nie sprawia odbiór naziemnych multipleksów DVB-T oraz DVB-T2. Tuner naziemny wyszukał wszystkie aktywne multipleksy naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Udało się poprawnie wstroić i zdemodulować multipleksy nadawane w kanałach o szerkości 7 MHz (pasmo VHF) oraz 8 MHz (pasmo UHF).



Z wykorzystaniem programu CrazyScan 2 karta może pracować jako uproszczony analizator widma. Możemy podejrzeć też schemat konstelacji danego muxa, poznać dokładne informacje na temat stosowanych parametrów FEC i Guard Interval czy modulacji. W przypadku transmisji DVB-T2 możemy uzyskać informacje na temat nadawanych warstw PLP i wybrać tę z której chcemy odbierać kanały.



Odbiór multipleksów satelitarnych

Jak wspomniano wcześniej dwie z czterech głowic przeznaczonych jest do odbioru sygnału satelitarnego. TBS 6522 potrafi odebrać multipleksy nadawane w standardach w DVB-S oraz DVB-S2. Jeśli chodzi o ten drugi standard demodulator radzi sobie także z jego zaawansowanymi sposobami transmisji. Oznacza to, że można wykorzystać kartę by odbierać kanały nadawane z wykorzystaniem PLS (kody typu Root oraz Gold), transmisje prowadzone jako VCM/ACM, MIS czy z użyciem wielowartościowych modulacji 16APSK i 32APSK.

Warto przeczytać: Czym jest PLS (Physical Layer Scrambling)?


Karta może pomóc także w szukaniu nowych sygnałów na satelitach (przydatne głównie w feedhuntingu czyli "polowaniu" na przekazy kontrybucyjne z wozów DSNG). Jednakże blindscan na najnowszych oficjalnych sterownikach od TBS jest wolniejszy w porównaniu np. do karty TBS 5925. Możliwe, że w nowej wersji sterowników szybkość "ślepego szukania" zostanie poprawiona. Minusem może być także "schodkowe" rysowanie widma dla wąskich kroków (np. 1 MHz) w porównaniu do innych kart z rodziny TBS, co widać na poniższym zrzucie.


 

TBS 6522 charakteryzuje się szerokim zakresem odbioru prędkości symbolowych. Według oficjalnej specyfikacji tunery w karcie mogą odebrać sygnały nadawane z prędkościami od 1 do 45 MS/s. Jak udało się potwierdzić karta odbiera także kanały z symbol rate niższym od 1 MS/s (np. 940 kS/s na Astrze 3B, a w internecie pojawiają się raporty na temat odbioru nawet 500 kS/s).

W internecie pojawiają się również informacje, że TBS 6522 ma doskonałą czułość. Niestety nie udało nam się wykonać dokładnych testów, a winne temu były niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mamy nadzieję, że uda nam się wrócić do tego tematu przy lepszej aurze.

Odbiór multipleksów DVB-S2X

Teraz przechodzimy do najciekawszej części - odbioru multipleksów nadawanych z zastosowaniem rozszerzeń DVB-S2 czyli DVB-S2X.

Więcej o DVB-S2X: Poznajemy DVB-S2X: czym jest DVB-S2X? Jak rozszerza funkcjonalności DVB-S2?


Karta TBS 6522 pozwala na demodulację sygnałów DVB-S2X, których kombinacje parametrów transmisyjnych wchodzą w zakres zastosowań tzw. klasy "broadcast". Co to oznacza dla użytkownika? Mianowicie, że sprzęt nie pozwoli na odbiór multipleksów nadawanych w zaawansowanych modulacjach 64APSK, 64APSK-L, 128APSK, 256APSK oraz 256APSK-L. Według specyfikacji DVB-S2X są one dostępne wyłącznie dla klas "DSNG", "Interactive Services" i "Professional services" a ich odbiór umożliwiać mają wyłącznie urządzenia profesjonalne.



W Europie dostępne są aktualnie co najmniej dwa multipleksy nadawane w DVB-S2X. I właśnie te multipleksy posłużyły nam jako sygnały testowe.

SES Astra, Astra 1L (19,2°E)
11553 MHz, pol. H, SR 25500 kS/s, FEC 11/20, DVB-S2X/QPSK

Ten multipleks z jednym kanałem Ultra HD jest pierwszym regularnym sygnałem w DVB-S2X na europejskim niebie.



Pojawił się on w październiku 2016 roku. W ramach multipleksu nadawane jest jedynie promo SES w Ultra HD (wideo z kompresją HEVC), wykorzystywane jako demonstracja nowych standardów w telewizji na różnych targach branżowych. Stacja wyszukiwana jest jako "Dolby Labs Test Stream". Warto zwrócić uwagę na to, że przekaz prowadzony z zastowaniem modulacji QPSK (znanej ze starego standardu DVB-S), jednak ze specyficznym dla DVB-S2X wspołczynnikiem korekcji błędów równym 11/20.

Kanały dla Szwajcarii, Eutelsat 33C (33°E)
12621 MHz, pol. V, SR 10058 kS/s, FEC 25/36, DVB-S2X/8PSK



Druga paczka jest nieco ciekawsza od poprzedniej. W jej ramach nadawane są 3 nieszyfrowane francuskie kanały HD w wersji na rynek szwajcarski: NT1, TF1 i TMC. Wszystkie stacje do listopada 2016 roku nadawano bezpłatnie z satelity Eutelsat 9B (9°E).



Nadawca najwyraźniej pragnął ograniczyć bezpłatny dostęp do tych kanałów u większości odbiorców ze standardowymi odbiornikami DVB-S2 i zmienił satelitę oraz standard transmisji na DVB-S2X.



W niedalekiej przyszłości możemy być pewni, że liczba nadawców przechodzących na DVB-S2X będzie się regularnie zwiększać (w szczególności jeśli chodzi o sygnały kontrybucyjne i dosyły do sieci kablowych lub nadajników naziemnych oraz nowe kanały w ultrawysokiej rozdzielczości).

Niezależnie od siły sygnału zauważalne jest wolniejsze wstrajanie się tunera w częstotliwość na którą nadawany jest multipleks DVB-S2X (w porównaniu do wstrajania się w multipleksy nadawane w DVB-S2 oraz DVB-S). Karta sama rozpoznaje czy na częstotliwości w której chcemy się wstroić dostępny jest przekaz w DVB-S, DVB-S2 czy DVB-S2X oraz dobiera pozostałe parametry (np. roll-off, FEC). Odbiór sygnałów DVB-S2X na TBS 6522 jest stabilny - karta nie gubi sygnału przy przełączaniu między multipleksami w standardach DVB-S2X i DVB-S2, ani go nie zrywa w trakcie dłuższego oglądania.

Należy podkreślić, że za pomocą TBS 6522 nie odbierzemy oczywiście sygnałów nadawanych w NS3 czy najnowszym NS4. Są to standardy opracowane i opatentowane przez firmę Novelsat i tylko ona ma wyłączność na sprzętową implementację swoich rozwiązań.

Podsumowanie

TBS 6522 jest doskonałą propozycją dla osób, które chcą mieć dostęp do telewizji cyfrowej nadawanej w różnych standardach (satelita, kabel, telewizja naziemna). Dodatkowo wsparcie dla najnowszego DVB-S2X wskazuje, że zakup karty będzie inwestycją przyszłościową. Prawdopodobnie już niedługo w DVB-S2X pojawią się kolejne kanały Ultra HD, a część aktualnie nadawanych zmigruje do tego nowego nadawczego rozwiązania. Karta według zapewnień producenta odbiera również sygnał nadawany w DVB-T2 ze wsparciem multi PLP. Jest to ważna informacja, zważywszy na to, że kolejne kraje zaczynają wykorzystywać ten naziemny standard nowej generacji (np. Niemcy i Czechy), a według założeń KRRiT także Polska w przyszłości może go przyjąć do nadawania nowego multipleksu lub przełączenia aktualnie nadawanych.

Plusy:
- uniwersalny odbiornik telewizji cyfrowej (wiele obsługiwanych standardów - satelitarne, kablowe, naziemne),
- jednoczesna praca dwóch tunerów w różnych konfiguracjach,
- szeroki zakres Symbol Rate,
- odbiór najnowszego standardu DVB-S2X,
- sprzętowy blindscan,
- przyszłościowy zakup zważywszy na trendy w rozwoju telewizji UHD (DVB-S2X, DVB-T2).


Minusy:
- drobne problemy z oficjalnymi sterownikami,
- mniej dokładny blind scan,
- wolniejsze wstrajanie siÄ™ w multipleksy DVB-S2/S2X.


Specyfikacja techniczna (za producentem):
StandardWspierane parametry
ISDB-T COFDM demodulator and FEC decoding
Support 3 layers decoding
TMCC decoding
Support differential demodulation
AC1 and AC2 decoding
DVB-T2 and T2-Lite Receiving channel:  VHF band, UHF band
Bandwidth:  1.7, 5, 6, 7, 8MHz
FEC:  QPSK, 16QAM, 64QAM,256QAM
FFT mode:  1K, 2K, 4K, 8K, 16K, 32K
Code rate:  1/2, 2/3, 3/4, 5/6, 7/8
DVB-C2 COFDM demodulator(16_QAM to 4096_QAM)
FEC(LDPC/BCH) decoder
Bandwidth: 6MHz, 7MHz, 8MHz
DVB-C and ITU-T J.83 Annex B QAM demodulator
FEC decoder
1 to 7.2MSymbol/s
DVB-S/S2/S2X symbol rates: 1-45Msps
FEC:
    DVB-S/S2
                     QPSK:   1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10
                      8PSK:   3/5, 2/3, 3/4, 5/6, 8/9, 9/10
                  16APSK:   2/3, 3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10
                  32APSK:   3/4, 4/5, 5/6, 8/9, 9/10

    DVB-S2X
                     QPSK:   13/45, 9/20, 11/20
           2_4_2_APSK:   100/180, 104/180
                      8PSK:   23/36, 25/36, 13/18
               8_8_APSK:   90/180, 96/180, 100/180, 18/30, 20/30
                  16APSK:   26/45, 3/5, 28/45, 23/36, 25/36, 13/18, 140/180, 154/180
    4_12_16rb_APSK:   2/3
      4_8_4_16_APSK:   128/180, 132/180, 140/180
Pobór mocy
Input/ Power: 12V/6~18W
temperature 0°~ 60°


Dziękujemy TBS Tenow za udostępnienie tunera do testów.

opracowanie: Paweł Piotrowski (sat-charts.eu)
TBS 6522 - test karty. DVB-S2X w domu, odbiór różnych standardów telewizji cyfrowej za pomocą jednego urządzenia (opis)

Pozostałe informacje


Komentarze ():