Sylwester 2016 w TVP 2 - artykuł na sat-charts.eu
Sylwester 2016 w TVP 2

Sylwester 2016 w TVP 2Tegoroczny Sylwester z Dwójką w Zakopanem rozpocznie się o godz. 20:00. Będzie to sześć godzin zabawy przy osiemdziesięciu najgorętszych przebojach, królujących na polskich i światowych listach. Poniżej najważniejsze informacje o tym wyjątkowym wydarzeniu.

Sylwester w pigułce...

- Wykonanie scenografii i reżyserię światła oraz reżyserię całego widowiska TVP2 oddała w ręce najbardziej doświadczonych specjalistów, którzy od lat współpracują z Telewizją Polską przy największych eventach. Są nimi:

- Jorgos Stylianou - scenografia
- Adam Tyszka - reżyseria światła
- Konrad Smuga - reżyseria telewizyjna

- Konstrukcja zakopiańskiej sceny sylwestrowej będzie większa od zeszłorocznej o ponad 10 metrów i ma ponad 60 metrów szerokości i 50 metrów głębokości. Do budowy sceny wykorzystano 11 tirów, każdy po 25 ton rurek do konstrukcji.

- TVP2 dysponuje tyloma urządzeniami oświetleniowymi, że śmiało można by oświetlić całe Zakopane!!!

- Reżyser zakopiańskiego koncertu sylwestrowego - Konrad Smuga - zapewnia, że… najważniejszy tej nocy będzie taniec!

- - To będzie najbardziej roztańczony Sylwester w Polsce - mówi Konrad Smuga.Zakopiańska polana stanie się największym parkietem w Europie. Na naszej scenie wystąpią największe gwiazdy zagraniczne muzyki dance, tj. Boney M, Dr. Alban, czy Loona i bez wątpienia porwą wszystkich do tańca swoimi największymi przebojami.

- Najlepsi w Polsce specjaliści zaproszą do tańca kilkudziesięciotysięczną widownię. W rolę wodzireja wcieli się Stefano Terrazzino w towarzystwie tancerzy Agustina Egurroli. Tańczyć będziemy w rytmie: walca , samby cha cha cha , jive , rock in roll, Spróbujemy także zatańczyć taniec góralski!

- Tancerze będą przebierać się 20 razy, wykorzystanych zostanie prawie 300 kostiumów.

- Na zakopiańskiej scenie wystąpi 30 artystów, którzy wykonają ok. 80 utworów.

- Gwiazdy na tę jedyną, wyjątkową noc w roku przygotowały wyjątkowe kreacje. Edyta Górniak przywiezie swoją specjalnie aż z Los Angeles. Wiadomo, że będzie zapierała dech w piersiach, ale szczegółów gwiazda nie chce na razie zdradzać. Zdradziła nam za to, że podczas koncertu wykona m.in. cover jednego z największych przebojów Rihanny.

- Maryla Rodowicz swoim sylwestrowym strojem postanowiła odsłonić dużo więcej niż dotychczas, w przeciwieństwie do Dody, która ponoć przestraszyła się zimna i planuje ubrać się tym razem w golf i ciepłe spodnie.

- Sylwester z Dwójką w Zakopanem to także zaskakujące duety. Niewątpliwym wydarzeniem będzie wspólny występ Maryli Rodowicz i Zenka Martyniuka, którzy zainspirowani brawurowym wykonaniem piosenki "Przez twe oczy zielone" przez reprezentację naszych piłkarzy, przedstawią ją tuż przed północą w nowej interpretacji.

- Na pewno nie zabraknie zaskakujących coverów zagranicznych przebojów w wykonaniach polskich gwiazd, specjalnie przygotowanych na Sylwestra., np. "Lush Life" Zary Larsson w interpretacji Margaret, czy "Twist&Shout" The Beatles, z którym zmierzy się zespół Pectus.

- Na początku Sylwestra 2016 z Dwójką wystąpi Regionalny Zespół "Giewont" założony w 1981 r. przez ówczesnego proboszcza olczańskiej parafii - ks. Jana Kowalika. Był pierwszym na Podhalu w czasach PRL-u regionalnym zespołem "parafialnym", który śpiewał w Watykanie dla papieża Jana Pawła II oraz w 2016 r. podczas audiencji generalnej z udziałem papieża Franciszka. Zespół ma na swoim koncie występy krajowe i zagraniczne, a także kilka wydanych płyt, jest laureatem licznych konkursów i przeglądów. W 2014 r. "Giewont" został zespołem reprezentacyjnym miasta Zakopane.

- Równia Krupowa - miejsce sylwestrowego koncertu - to park położony w samym centrum Zakopanego, pomiędzy Aleją 3 Maja, ul. Henryka Sienkiewicza, ul. Nowotarską i ul. Stanisława Witkiewicza. Przez jego środek przebiega ul. Kościuszki. Pomysł stworzenia parku w centrum Zakopanego pojawił się już pod koniec XIX wieku. Po latach zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, ostatecznie teren Równi Krupowej prawie w całości uniknął zabudowy. W 1929 r. na Równi wybudowano dwa stadiony. W części południowej mieścił się stadion zimowy, a w części północnej - całoroczny. Na stadionach organizowano liczne imprezy sportowe, m.in. zawody konne, wyścigi samochodowe i motocyklowe, zawody lekkoatletyczne, hokejowe, łyżwiarskie i strzeleckie. Poza imprezami sportowymi odbywały się spektakle Opery Górskiej. Następnie w części południowej wygospodarowano teren na korty tenisowe, które zimą służyły jako lodowiska. W 1977 r. utworzono Park Krajobrazowy Równi Krupowej, który w nieco mniejszej formie przetrwał do dziś. Równia Krupowa to płaska łąka poprzecinana asfaltowymi alejkami. W wielu miejscach stoją ławeczki dla spacerowiczów. Rozpościerają się z niej piękne widoki na Tatry, m.in. na Giewont, a także znajdującą się po przeciwnej stronie Gubałówkę. Nazwa parku pochodzi od nazwiska byłych właścicieli ziem, na których leży - Krupów. W pobliżu Urzędu Miasta stoi rzeźba "Orbita" autorstwa Henryka Burzca, nazywana potocznie "Uchem Naczelnika Miasta".
 

Zakopane, Zakopane

- Rekordową grubość pokrywy śnieżnej zanotowano na Kasprowym Wierchu 15 kwietnia 1995 r. - 355 cm.

- Największą siłą wiatru halnego zanotowano w czasie słynnego huraganu w dniach 6-7 maja 1968 r., kiedy to orkan, wiejący z szybkością 280 km/godz., powalił setki hektarów tatrzańskich lasów.

- Wystawę Góralskich Rzeźb Lodowych można podziwiać przy lodowisku Tatra ice przy ul. Krupówki.

- VIII Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych "Dobrze ześ się Jezu pod Giewontem zrodziył…" rozpoczyna się 30 grudnia (piątek) koncertem Hanki Wójciak z kapelą. Festiwal potrwa do 2 lutego.

- W Willi Czerwony Dwór trwają Bożonarodzeniowe Targi Sztuki Ludowej, podczas których można kupić wyroby twórców podhalańskich: ręczne hafty, tradycyjne malarstwo na szkle, wyroby ze skóry, ozdoby świąteczne, spinki góralskie, tradycyjne wypieki. itp.

- Jedna z najpopularniejszych ulic w Polsce - ul. Krupówki- liczy obecnie około 1100 m długości. Nazwę przejęła od położonej w jej głównej części polany Krupówki, należącej do rodziny Krupowskich lub Krupów.

- Najstarszym obiektem sakralnym Zakopanego jest Kaplica św. Andrzeja i św. Benedykta, zwana kapliczką Gąsieniców. Pochodzi z 1800 r.

- Obok Wielkiej Krokwii, gdzie 20-22 stycznia odbywać się będzie Puchar Świata w skokach Narciarskich, powstaje lodowy zamek i labirynt, które będzie można zwiedzać już początkiem roku.

- Pierwszy pociąg wjechał na zakopiańską stację 25 października 1899 r. W 1936 r. wprowadzono specjalne luxtorpedy, które pokonywały trasę Kraków - Zakopane w 132 minuty (bez przystanku w Rabce nawet 124 minuty!).

- Do 22 stycznia 2017 r. w sali A można obejrzeć wystawę "Poematy Świata" - zakopiańskiej rzeźbiarki Lidii Rosińskiej, natomiast w sali B odbywają się Targi Sztuki, gdzie można zakupić prace artystów profesjonalnych tj. obrazy, fotografie, tkaniny, grafiki, rysunki i rzeźby. Zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego (ul. Krupówki 41).

- Wkrótce rozegrany zostanie Puchar Zakopanego w Narciarstwie Alpejskim. Pierwsze zawody odbędą się już 14 stycznia 2017.

źródło: TVP

Pozostałe informacje


Komentarze ():