Jak działa telewizja satelitarna? 5.00/52
Jak działa telewizja satelitarna?

Jak działa telewizja satelitarna?Poznaj zasadę działania telewizji satelitarnej. Co to jest uplink i downlink. Dlaczego antena satelitarna jest wklęsła?

Technika satelitarna dostępna jest teraz w wielu domach. Umożliwia nam śledzenie najnowszych wydarzeń na ekranie telewizora, słuchanie wielu stacji radiowych czy nawet korzystanie z internetu. My skupimy się na cyfrowej telewizji i radiu rozsyłanymi poprzez satelity. Czas wreszcie dowiedzieć się jak to działa!

Aby program telewizyjny dotarł do naszych domów musi pokonać całkiem sporą odległość. Początkowo jest on wysyłany z naziemnej stacji nadawczej (uplink) w stronę satelity, który będzie pełnił rolę pośrednika między uplinkiem a naszą anteną odbiorczą. Nadawcy programów telewizyjnych dostarczają stacji uplnikowej sygnały swoich kanałów. Odbywa się to np. poprzez sieć światłowodową. W uplinku następuje zebranie wszystkich takich sygnałów, które są potem odpowiednio enkodowane i multipleksowane w jeden strumień transportowy. Strumień jest kolejno modulowany i fala mikrofalowa niosąca wiązkę informacji wysyłana jest w kierunku satelity telekomunikacyjnego.

Satelita telekomunikacyjny znajduje się na wysokości 35 786 km nad równikiem. Okrąża on Ziemię w czasie równym trwania doby gwiazdowej, dzięki czemu znajduje się zawsze nad tym samym punktem. Dla ziemskiego obserwatora satelita taki wydaje się być nieruchomy. Taka pozorna nieruchomość jest ważnym punktem w pracy satelity. Dzięki temu antena służąca do ukierunkowania nadawanego jak i odbieranego sygnału nie zmienia swojego położenia (nie ma potrzeby korekcji ustawień danej czaszy). Warto uwzględnić fakt, że sygnał nadawany jest na innej częstotliwości niż jest odbierany. Dlaczego? Jest to sposób na uniknięcie niepotrzebnych interferencji. Sygnał wysłany w kierunku satelity jest na nim odbierany, następnie wzmacniany i wysyłany spowrotem w stronę Ziemi wykorzystując specjalne kierunkowe anteny.

Wiązka mikrofali po raz kolejny pokonuje ponad 35 tysięcy kilometrów. I dopiero po tej całej podróży dociera do naszej anteny (downlink). Lustro czaszy odbija falę, tak by dotarła do konwertera, który ma za zadanie dostarczenie tego sygnału przez kabel koncetryczny do naszego odbiornika. Odbiornik demoduluje sygnał, demultipleksuje i dekoduje odpowiednie części strumienia zamieniając je w obraz i dźwięk.

Jak dokładnie działa antena satelitarna, konwerter, czym są tablice PAT, PIDy opiszę w kolejnych artykułach.

 

0

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T

Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
2018-12-11
18:55 Galatasaray - FC Porto
18:55 Schalke 04 - Lokomotiw Moskwa
21:00 FC Barcelona - Tottenham
21:00 Club Brugge - Atletico Madryt
21:00 Inter Mediolan - PSV Eindhoven
21:00 Liverpool FC - SSC Napoli
21:00 AS Monaco - Borussia Dortmund
21:00 Crvena Zvezda Belgrad - Paris Saint Germain
 
Ekstraklasa w TV
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:10
Alarm!
20:25
Sport
20:30
Leśniczówka
21:00
Weterani. Wyrwani śmierci 2
21:40
Kompania X 2
22:35
Topkapi
TVP 2
20:10
Barwy szczęścia
20:40
Kulisy serialu "Barwy szczęścia"
20:55
M jak miłość
21:45
Kulisy serialu "M jak miłość"
21:55
Magazyn Ekspresu Reporterów
23:00
Wolna Rzeczpospolita Łupkowska
Polsat
20:05
Ślad
21:05
Ślad
22:05
Skradzione życie
TVN
20:20
Doradca smaku 9
20:25
Na Wspólnej
21:05
Milionerzy
21:45
Mr Brooks