Polskie Radio świętuje 90 lat działalności

Polskie Radio świętuje 90 lat działalnościDokładnie 1 lutego 1925 roku wyemitowany został pierwszy program radiowy ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, na fali 385 metrów w Warszawie. Był to próbny program i zarazem przełomowy eksperyment techniczny, który poprzedził powstanie 18 sierpnia 1925 r. spółki Polskie Radio.

- Właściwie była to próba techniczna, ale udana, w związku z czym uważamy, że od tego momentu datuje się początek aktywności w eterze Polskiego Radia - podkreśla jego prezes, Andrzej Siezieniewski. Dodaje, że także dziś Polskie Radio jest pionierem. 1 października 2013 roku jako pierwsze w Polsce rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej. - Polskie Radio było i nadal jest prekursorem - podkreśla Andrzej Siezieniewski. Prezes Polskiego Radia tłumaczy, że radio publiczne ma wpisane w obowiązki ustawowe szukanie nowych i nowoczesnych form docierania do słuchaczy w miarę postępu technologicznego.

- Dziś technologie stwarzają nam możliwości wykorzystywania emisji cyfrowej do tego, żeby poprawić jakość odbioru Polskiego Radia, a także stworzyć sobie szersze możliwości docierania do słuchacza - podkreśla Andrzej Siezieniewski. Dodaje, że oczekiwania słuchaczy rosną. Chcieliby oni słuchać radia na zamówienie i temu Polskie Radio będzie starało się sprostać mając do dyspozycji emisję cyfrową.

Andrzej Siezieniewski podkreśla też ogromną rolę kulturotwórczą i edukacyjną Polskiego Radia na przestrzeni 90 lat. Jak zaznacza w czasie, kiedy powstało, był to cywilizacyjny przełom. - Nagle rzeczy trudno osiągalne, jak dostęp do informacji, dóbr kultury, edukacji czy literatury, stały się łatwiejsze dzięki radiu - podkreśla prezes Polskiego Radia dodając, że publiczne radio przyczyniło się do podniesienia poziomu wykształcenia obywateli.

Jeden mikrofon i pierwszy koncert

Jerzy Lemański z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w Warszawie podkreśla, że na początku radio tworzono bardzo spontanicznie. - Studio było bardzo prowizoryczne, dysponowało tylko jednym mikrofonem, który ważył kilkanaście kilogramów - powiedział. - Było wyciszone matami - dodał.

Pierwszą spikerką była Halina Wilczyńska, szeregowa pracownica PTR. Wybrano ją dlatego, że miała najlepszy głos. Dopiero później zaczęto przeprowadzać szkolenia i konkursy.

Rozwój następował jednak błyskawicznie. Już po kilku dniach wyemitowano pierwszy koncert. Do jednego mikrofonu zagrał wtedy kwartet. Od 10 lutego zaczęto natomiast nadawać prognozę pogody. Czytano też wiadomości z gazet. - Do tego dochodziło wiele audycji czytanych - podkreślił Lemański. W 1927 roku po raz pierwszy połączono się z Krakowem i transmitowano w radio hejnał z Wieży Mariackiej. - W tym samym roku zdaje się przeprowadzono pierwszą transmisję z meczu piłkarskiego - powiedział Jerzy Lemański.
 

Jak podkreślił, w Polskim Radio chciano używać języka polskiego, dlatego na spikerkę mówiono zapowiadaczka. Proponowano też określenie... radiowieszczka.

Historia radia historią Polski

Od początku radio przyciągało wielkie umysły i wielkie talenty: pisarzy, dyrygentów, aktorów, śpiewaków. W 1925 roku Jan Kiepura rozpoczął długą tradycję występów przed mikrofonem radiowym wielkich polskich artystów. - Chłopak z Sosnowca, bardzo młody, on jeszcze nie był znany w ogóle. Otrzymał za koncert 25 zł. To suma, która pokrywała dojazd taksówką z dworca do studia radiowego - powiedział Jerzy Lemański. - Po 10 latach zaproponowano mu też koncert i za ten występ wziął 20 tysięcy złotych - dodał. Śpiewak pieniądze przeznaczył na cele dobroczynne.

Krzysztof Michalski z Polskiego Radia mówi, że jednym z najstarszych dźwięków w archiwum Polskiego Radia jest nagranie wypowiedzi Józefa Piłsudskiego, który zastanawia się, czy dobrze robi, pozwalając się nagrywać. Do historii przeszły też przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego.

Polskie Radio działało z przerwami w czasie II wojny światowej. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku jego rola była nie do przecenienia. Ludność stolicy dowiadywała się tą drogą o postępach walk. Radio budowało poczucie jedności. Podczas oblężenia w Polskim Radio pracowało ponad sto osób z Warszawy, a także z rozgłośni regionalnych w Łodzi, Katowicach, Toruniu i Poznaniu. Po 5 września 1939 roku do pracy przychodzili ochotnicy. Pracowali, by informować i podnosić na duchu warszawiaków.

Rocznicowe obchody zainaugurowane zostaną sympozjum „90 lat Polskiego Radia. Dorobek i perspektywy”. Odbędzie się ono 3 lutego br. w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie. Swoją obecność zapowiedział prezydent RP Bronisław Komorowski, który objął przewodnictwo Honorowego Komitetu Obchodów 90-lecia Polskiego Radia.

źródło: Polskie Radio
Polskie Radio świętuje 90 lat działalności

Pozostałe informacje


Komentarze ():