Feeds - dosyły - przekazy: Polskie Radio

Feeds - dosyły - przekazy: Polskie RadioDotychczas w naszych artykułach uwagę poświęcaliśmy przekazom DSNG realizowanym przez stacje telewizyjne. Dziś zajmiemy się dosyłami naszego publicznego nadawcy radiowego.

Dosył do nadajników naziemnych UKF i KF

Przekaz programów Polskiego Radia do nadajników naziemnych realizowany jest za pomocą satelity Eutelsat 7B (7°E). Multipleks nadawany w DVB-S (QPSK) zawiera 5 stacji radiowych: Polskie Radio Jedynka, Polskie Radio Dwójka, Polskie Radio Trójka, Polskie Radio Czwórka oraz Polskie Radio dla Zagranicy (External Service).

Cała paczka Polskiego Radia ma przepływność 1,5 Mb/s, nadawana jest z niskim SR (1085 Ks/s - szerokość pasma 1,464 MHz przy roll-off 35%). Ale to nie niska wartość przepływności symbolowej utrudnia odbiór paczki. Transmisja realizowana jest w standardzie DVB-IP, gdzie poszczególne strumienie audio w strumieniu transportowym adresowane są poprzez adres IP. Sygnał uda się złapać (lock), ale nie uda nam się wyszukać jakiegokolwiek kanału. Oczywiście korzystając z odpowiedniego oprogramowania możemy spróbować wydzielić poszczególne pakiety zawarte w strumieniu i spróbować odsłuchać ścieżki audio, gdyż są one nieszyfrowane.

Aby wytworzyć tak nietypowy strumień Polskie Radio korzysta z produktu firmy International Datacasting Corporation, a konkretnie modelu MX 2001, który kapsułkuje pakiety protokołu IP do strumienia DVB-ASI.


Enkapsulator DVB/IP MX 2001 (fot. mat. prod.)


Do odbioru paczki Polskiego Radia z 7°E korzysta się z odbiorników wyprodukowanych również przez International Datacasting Corporation - SFX ProAudio 2100.

Strumienie audio kodowane są za pomocą AAC. Poniżej zamieszczono zestawienie kanałów nadawanych w multipleksie oraz ich przepływności bitowe i częstotliwość próbkowania.

Polskie Radio Jedynka - 128 kb/s (48 kHz)
Polskie Radio Dwójka - 192 kb/s (48 kHz)
Polskie Radio Trójka - 128 kb/s (48 kHz)
Polskie Radio Czwórka - 128 kb/s (48 kHz)
Polskie Radio dla Zagranicy - 80 kb/s (32 kHz)
 

Warto wspomnieć, że realizacja dosyłu do nadajników naziemnych przez satelitę Eutelsatu nieraz sprawiała problemy. Podczas awarii satelity Eutelsat W3A w 2011 roku, na kilka godzin słuchacze kanałów Polskiego Radia stracili możliwość ich odbioru.

Więcej: Awaria Eutelsata W3A (7°E)


Paczka Polskiego Radia z satelity Eutelsat 7B nadawana jest na transponderze F4.

Eutelsat 7B (7°E)
12633 MHz, pol. V, SR 1085 kS/s, FEC 3/4, DVB-S/QPSK (DVB-IP)



Dosyły DSNG Polskiego Radia

W wielu przypadkach przy realizacji wejść na żywo stacje radiowe korzystają z systemu radiolinii. Często jednak nie jest to możliwe. Wówczas, podobnie jak w telewizji, korzysta się z segmentu satelitarnego. Jako, że do przesyłu dźwięku wymagane są mniejsze przepływności niż do przesyłu sygnału wizyjnego nadawcy wykupują węższe pasmo na satelicie (co również zmniejsza koszt). Oznacza to, że takie przekazy DSNG są nadawane z bardzo niskimi prędkościami symbolowymi. Utrudnia to ich wyszukanie na konsumenckich odbiornikach DVB.


Wóz DSNG radiowej Dwójki (fot. sat-charts.eu)


Do celów DSNG Polskie Radio również korzysta z satelity Eutelsat 7B (7°E).

Z uplinku Polskiego Radia w Warszawie nadawany jest przekaz SCPC będący zwrotną dla wozów DSNG (SR: 333 kS/s - 0,5 Mb/s). Dostępne są także dwa dodatkowe połączenia kontrybucyjne dla rozgłośni regionalnych w celu przesyłu materiałów dziennikarskich (SR: 534 kS/s - 267 kb/s - nośna BPSK!).

Dla wozów DSNG przydzielono dwie szerokości kanału: 800 kHz i 400 kHz, co daje odpowiednio SR 571 kS/s (~1 Mb/s) oraz 286 kS/s (~0,5 Mb/s). Przekazy realizowane są w DVB-S/QPSK, jednakże niski SR bardzo utrudnia ich namierzenie.

Wyżej opisane systemy kontrybucji pracują w paśmie Ku. Warto wspomnieć, że od kilku miesięcy Polskie Radio korzysta również z częstotliwości wchodzących w zakres pasma Ka satelity Eutelsat KA-Sat (9°E).

Polskie Radio z wozem DSNG w paśmie Ka

Polskie Radio z usługą NewsSpotter od Eutelsatu


Wóz Polskiego Radia pracujący w paśmie Ka (fot. Polskie Radio)


Rozgłośnie regionalne

Regionalne rozgłośnie Polskiego Radia zrzeszone w Audytorium 17 niekoniecznie muszą korzystać z Eutelsata 7B.

Radio Kielce oraz Radio Gdańsk dosył do nadajników naziemnych oraz przekazy DSNG realizują za pomocą satelity Intelsat 10-02 (1°W).

Radio Kielce korzysta z kanałów o szerokości 0,09 MHz (dosył do nadajników UKF, 64 kb/s) oraz 0,12 MHz (DSNG, 128 kb/s). Z kolei Radio Gdańsk wykorzystuje kanał o szerokości 0,1736 MHz do przesyłu swojego programu do sieci nadajników naziemnych oraz 0,1792 MHz do celów DSNG. W obu przypadkach przepływność audio wynosi 128 kb/s (różni się tylko FEC, stąd różnica w szerokości pasma). Wymienione emisje SCPC prowadzone są w DVB-S/QPSK.

źródło: sat-charts.eu
Feeds - dosyły - przekazy: Polskie Radio

Pozostałe informacje


Komentarze ():