Coraz więcej użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej

Coraz więcej użytkowników naziemnej telewizji cyfrowejWedług najnowszych danych z panelu Nielsena wynika, że między styczniem i lipcem spadł odsetek domów, w których odbiera się sygnał płatnych telewizji satelitarnych oraz sieci kablowych, a wzrosła liczba gospodarstw odbierających wyłącznie naziemną telewizję.

Według informacji firmy Nielsen Audience Measurement oglądających wyłącznie naziemną telewizję cyfrową w Polsce jest teraz ok. 4,32 mln. Oznacza to wzrost o 11 procent w stosunku do końca 2013 roku.

Jednocześnie taki wzrost zainteresowania telewizją naziemną odbił się na operatorach płatnej telewizji satelitarnej i kablowej. Odsetek gospodarstw (wszystkich odbierających telewizję jest w Polsce obecnie niecałe 13 mln) z wykupioną kablówką spadł z 33 proc. do 30,8 proc., a platform cyfrowych: z 36,7 proc. do 35,9.
 

Najwięcej domów odbiera dziś w Polsce platformę satelitarną (4,66 mln), kolejne pod względem są sieci kablowe (4,24 mln), naziemna telewizja cyfrowa jako wyłączny sposób odbierania telewizji jest w 4,32 mln domów.

Ten trend może się utrzymywać. W planach jest uruchomienie kolejnych naziemnych multipleksów.

Zdaniem TVP, która ma na cyfrowych multipleksach najwięcej stacji, dalszy wzrost popularności telewizji naziemnej zależy od atrakcyjności dostępnych tam kanałów. - Obecnie w panelu Nielsena łącznie jest niecałe 42 proc. gospodarstw z telewizją naziemną, w tym także współwystępujących z odbiorem telewizji poprzez sieć kablową lub platformę satelitarną - podało nam Centrum Informacji TVP. Zdaniem pracowników działu programowego TVP, wyższy udział gospodarstw odbierających telewizję DVB-T nie będzie miał prostego przełożenia na wzrost oglądalności stacji naziemnych. - Czasami wręcz odwrotnie, większa konkurencja nadawców przynosi spadki oglądalności - widownia dzieli się pomiędzy stacje - zauważa Centrum Informacji TVP.

źródło: rpkom
Coraz więcej użytkowników naziemnej telewizji cyfrowej

Pozostałe informacje


Komentarze ():