Kino Polska kończy 10 lat (foto) 5.00/52
Kino Polska kończy 10 lat (foto)

Kino Polska kończy 10 lat (foto)
W piątek, 20 grudnia 2013 roku mija dekada, od kiedy Telewizja Kino Polska wyemitowała swój pierwszy program. Wokół stacji powstała grupa kapitałowa z bogatym portfolio biznesowym, której wartość giełdowa osiągnęła na jesieni ponad 400 mln zł, a w całym 2013 roku podwoiła się. W ostatnim miesiącu 2013 roku obowiązywać zaczęła koncesja dla Grupy Kino Polska TV SA na nadawanie jej flagowego kanału telewizyjnego przez kolejne 10 lat. Grupa Kapitałowa przejęła również za prawie 114 mln zł 100% udziałów w spółce Filmbox International Ltd.
Kluczowym projektem Grupy Kapitałowej Kino Polska TV SA, otwierającym drugą dekadę jej działalności, jest Stopklatka TV, pierwsza bezpłatna polska stacja filmowa. Jej premiera będzie miała miejsce do 28 kwietnia 2014 r.

Grupa Kapitałowa Kino Polska TV SA zajmuje się m.in. emisją i produkcją kanałów telewizyjnych, rekonstrukcją i archiwizacją dzieł polskiej kinematografii, działalnością internetową i wydawniczą oraz produkcją filmową. Najbardziej rozpoznawalna część biznesu Grupy Kapitałowej – Telewizja Kino Polska – na rynku funkcjonuje już od dziesięciu lat.

- To był pierwszy kanał telewizyjny poświęcony polskiemu filmowi. Zainteresowanie widzów w kraju okazało się ogromne. Szybko rozpoczęliśmy również działalność międzynarodową. W 2005 r. zaczęliśmy nadawanie w USA, które, z przerwą między listopadem 2009 r., a lipcem 2012 r., trwa do dziś. Już pod koniec 2005 r. dostaliśmy telewizyjnego Oscara, czyli Hot Bird Awards dla najlepszej stacji filmowej w Europie, co świadczyło o dużym potencjale projektu - opowiada Piotr Reisch, prezes zarządu Kino Polska TV SA.

Nowy kanał budził duże zainteresowanie na rynku, co zaowocowało nawiązaniem w 2007 r. ścisłej współpracy między Kino Polska TV – wówczas jeszcze Sp. z o.o. – a SPI International, jednym z wiodących dystrybutorów kinowych i telewizyjnych na rynku międzynarodowym. Przed marką Kino Polska otworzył się wówczas kolejny etap dynamicznego rozwoju, którego potwierdzeniem było przekształcenie się w spółkę akcyjną i wejście na warszawską giełdę 12 kwietnia 2011 r.

- Od 2011 roku wartość naszych akcji wzrosła o 180 proc.2 To jeden z najbardziej dynamicznych wzrostów wśród spółek medialnych w Polsce w ostatnich latach. O rosnącym zainteresowaniu inwestorów decydowało systematyczne i przemyślane poszerzanie portfolio Grupy Kapitałowej o kolejne podmioty, już nie tylko na rynku telewizyjnym, ale także filmowym i internetowym - mówi Bogusław Kisielewski, członek zarządu Kino Polska TV SA i prezes Stopklatka SA.

Jak wylicza Bogusław Kisielewski, obecnie oprócz Telewizji Kino Polska w zakresie działalności Grupy znajduje się m.in. dystrybucja i produkcja kilkunastu kanałów marki FilmBox oraz stacji z rodziny Kino Polska, wraz z ich międzynarodowymi edycjami.
 

Kino Polska w 2004 roku


- Kanały filmowe marki FilmBox trafiają nie tylko do widzów z Polski, ale także Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Turcji i Bułgarii. W grudniu 2013 r. przejęliśmy 100 proc. udziałów w spółce FilmBox International Ltd. Dzięki temu mamy kontrolę nad tymi kanałami filmowymi. Wcześniej byliśmy podwykonawcą przy ich przygotowaniu oraz odpowiadaliśmy za ich dystrybucję na terytorium Polski - mówi Bogusław Kisielewski. - Rozwijają się także inne obszary naszej działalności, m.in. interaktywny portal filmowy Stopklatka.pl. Jesteśmy również zaangażowani w cyfrową rekonstrukcję arcydzieł polskiego kina - dodaje.

Jak podkreśla Piotr Reisch, prezes zarządu Kino Polska TV SA, to właśnie różnorodność działań, w które angażuje się Grupa, połączona z wieloletnim doświadczeniem zarówno w branży telewizyjnej, jak i przemyśle filmowym, stanowi o sile Kino Polska TV SA.

- Osiągamy dobre wyniki, bo inwestujemy w nowe obszary aktywności medialnej. Dzięki naszemu know-how stajemy się jednym z najsilniejszych ośrodków telewizyjnej rozrywki filmowej w Polsce, który już w przyszłym roku będzie obecny zarówno na rynku płatnej, jak i bezpłatnej telewizji - mówi Piotr Reisch.


Kino Polska w 2009 roku


Przyszły rok będzie dla Grupy Kapitałowej Kino Polska TV SA przełomowy. Przyniesie debiut kanału Stopklatka TV, pierwszego bezpłatnego, ogólnopolskiego kanału filmowego w historii polskiej telewizji, tworzonego przez Grupę we współpracy z Agora SA. Stacja pojawi się w multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej dzięki zwycięstwu w konkursie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Od ogłoszenia decyzji Rady – czyli 9 września br. – wartość akcji Stopklatka SA, spółki kontrolowanej przez Kino Polska TV SA i zarządzającej nowym projektem, wzrosły ponad czterokrotnie.

Stopklatka TV, zgodnie z warunkami koncesyjnymi, ma rozpocząć nadawanie w cyfrowym multipleksie nie później niż 28 kwietnia 2014 roku. Jak jednak przyznaje zarząd Kino Polska TV SA, stacja będzie gotowa do pierwszej emisji już w lutym przyszłego roku, a co za tym idzie – rozpoczęcia nowego, kluczowego projektu, otwierającego kolejną dekadę historii Grupy.

- Jesteśmy gotowi na uruchomienie Stopklatka TV na początku 2014 r. W związku z tym, że kanał jest już prawie gotowy, od lutego moglibyśmy już zacząć wypracowywać przychody, wynikające z rozpoczęcia nadawania na multipleksie. Rozpoczęliśmy już rozmowy z potencjalnymi reklamodawcami odnośnie sprzedaży czasu reklamowego w tym okresie - mówi Bogusław Kisielewski.


źródło: Kino Polska

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T

Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Pogoda
20:10
Sport
20:15
Alarm!
20:35
Sydney i siedmiu nieudaczników
22:30
S.W.A.T. - jednostka specjalna
23:25
Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy
TVP 2
22:15
Rocky II
Polsat
20:10
Point Break - na fali
22:40
Obsesja zazdrości
TVN
20:10
Doradca smaku 8
20:15
Na Wspólnej
20:55
Milionerzy
21:30
Romeo musi umrzeć
23:55
Kuba Wojewódzki 11