Powrót do przeszłości: analogowy Polsat i szyfrowanie SVC-31 (foto)

Powrót do przeszłości: analogowy Polsat i szyfrowanie SVC-31 (foto)W latach 90-tych Telewizja Polsat była nadawana analogowo na satelicie Hot Bird 1 (13°E). Stację odbierać mogli posiadacze analogowych tunerów satelitarnych w całej Europie. Przekaz ten był jednocześnie dosyłem do sieci nadajników naziemnych.

Jednak nie wszystkie audycje były dostępne satelitarnie w postaci nieszyfrowanej. Ograniczenie dotyczyło w szczególności filmów. Polsat nabywał licencje na ich emisję wyłącznie na terenie Polski, tak by zminimalizować koszty ich zakupu.

W celu zabezpieczenia niektórych audycji, w połowie lat 90-tych "słoneczna telewizja" zaczęła stosować polski system przekształcania sygnału wideo "SVC-31". System opracowano w jednej z gdańskich firm. Dekodery "SVC-31" instalowane były w centrach downlinkowych przy nadajnikach naziemnych Polsatu oraz w niektórych sieciach kablowych.


Test kontrolny systemu "SVC-31" w 1995 roku

 

Zasada działania tego systemu opierała się w dużej mierze na odwróceniu kolorów wybranych linii obrazu (negatyw) oraz zmianie ich poziomów luminancji. Aby prawidłowo odtworzyć sygnał wideo należało w połączeniu z dekoderem stosować tunery satelitarne dobrej klasy (by nie utracić części linii obrazu telewizyjnego).


Test kontrolny systemu "SVC-31" w 1995 roku na antenie Telewizji Polsat. Po na górze obraz "zaszyfrowany", na dole obraz na wyjściu dekodera "SVC-31".


Warto wspomnieć, że nieco wcześniej w samym negatywie Polsat nadawał na swojej antenie programy dla lokalnej telewizji "Bryza". Emisja bloków tej lokalnej telewizji odbywała się w nocy, po zakończeniu regularnego programu TV Polsat.

Około 1999 roku Telewizja Polsat zdecydowała, że sygnał dla nadajników naziemnych pobierany będzie z cyfrowego dosyłu. Oznaczało to koniec dalszego stosowania systemu "SVC-31". Wówczas w satelitarnej emisji analogowej filmy i programy objęte licencją terytorialną były zastępowane niebieską planszą ze stosowną informacją: "Film niedostępny drogą satelitarną. Odbiór wyłącznie za pośrednictwem nadajników naziemnych lub dekoderów Polsatu". Chodziło oczywiście o zachęcenie do zakupu pierwszych odbiorników Polsatu 2 Cyfrowego. Sama platforma reklamowana była wówczas jako oferta bez abonamentu, co czas bardzo szybko zweryfikował.


Pierwsza karta Polsatu 2 Cyfrowego (Nagravision 1)


źródło: sat-charts.eu, materiały własne autora
Powrót do przeszłości: analogowy Polsat i szyfrowanie SVC-31 (foto)

Pozostałe informacje


Komentarze ():