Powrót do przeszłości: analogowy Polsat i szyfrowanie SVC-31 (foto) 5.00/52
Powrót do przeszłości: analogowy Polsat i szyfrowanie SVC-31 (foto)

Powrót do przeszłości: analogowy Polsat i szyfrowanie SVC-31 (foto)W latach 90-tych Telewizja Polsat była nadawana analogowo na satelicie Hot Bird 1 (13°E). Stację odbierać mogli posiadacze analogowych tunerów satelitarnych w całej Europie. Przekaz ten był jednocześnie dosyłem do sieci nadajników naziemnych.
Jednak nie wszystkie audycje były dostępne satelitarnie w postaci nieszyfrowanej. Ograniczenie dotyczyło w szczególności filmów. Polsat nabywał licencje na ich emisję wyłącznie na terenie Polski, tak by zminimalizować koszty ich zakupu.

W celu zabezpieczenia niektórych audycji, w połowie lat 90-tych "słoneczna telewizja" zaczęła stosować polski system przekształcania sygnału wideo "SVC-31". System opracowano w jednej z gdańskich firm. Dekodery "SVC-31" instalowane były w centrach downlinkowych przy nadajnikach naziemnych Polsatu oraz w niektórych sieciach kablowych.


Test kontrolny systemu "SVC-31" w 1995 roku

 
Zasada działania tego systemu opierała się w dużej mierze na odwróceniu kolorów wybranych linii obrazu (negatyw) oraz zmianie ich poziomów luminancji. Aby prawidłowo odtworzyć sygnał wideo należało w połączeniu z dekoderem stosować tunery satelitarne dobrej klasy (by nie utracić części linii obrazu telewizyjnego).


Test kontrolny systemu "SVC-31" w 1995 roku na antenie Telewizji Polsat. Po na górze obraz "zaszyfrowany", na dole obraz na wyjściu dekodera "SVC-31".


Warto wspomnieć, że nieco wcześniej w samym negatywie Polsat nadawał na swojej antenie programy dla lokalnej telewizji "Bryza". Emisja bloków tej lokalnej telewizji odbywała się w nocy, po zakończeniu regularnego programu TV Polsat.

Około 1999 roku Telewizja Polsat zdecydowała, że sygnał dla nadajników naziemnych pobierany będzie z cyfrowego dosyłu. Oznaczało to koniec dalszego stosowania systemu "SVC-31". Wówczas w satelitarnej emisji analogowej filmy i programy objęte licencją terytorialną były zastępowane niebieską planszą ze stosowną informacją: "Film niedostępny drogą satelitarną. Odbiór wyłącznie za pośrednictwem nadajników naziemnych lub dekoderów Polsatu". Chodziło oczywiście o zachęcenie do zakupu pierwszych odbiorników Polsatu 2 Cyfrowego. Sama platforma reklamowana była wówczas jako oferta bez abonamentu, co czas bardzo szybko zweryfikował.


Pierwsza karta Polsatu 2 Cyfrowego (Nagravision 1)


źródło: sat-charts.eu, materiały własne autora
Powrót do przeszłości: analogowy Polsat i szyfrowanie SVC-31 (foto)

Pozostałe informacje


Komentarze ():
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Bądź na bieżąco!

Masz ciekawego newsa, informację prasową lub pomysł na artykuł?

Napisz do nas!


Mecze w telewizji. Aktualny spis ramówek telewizyjnych
Tagi
TVP Polsat TVN Cyfrowy Polsat nc+ DVB-T DAB+ Polskie Radio
polska telewizja w internecie Mecze w tv INFOCHANNEL Zaps


Wyszukiwarka


Liga Europy w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Liga Mistrzów w TV
Przerwa w rozgrywkach!
 
Ekstraklasa w TV
2017-03-31
18:00 Śląsk Wrocław - Korona Kielce
 
Polecamy
Lokalizator DVB-T
Nadajniki DAB+
Wykazy kanałów

Video

Program tv - dzisiejszy wieczór
Wpisz nazwę kanału:
TVP 1
20:05
Sport
20:15
Pogoda
20:30
Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać
21:15
Magazyn śledczy Anity Gargas
21:50
Erdogan - studium żądzy władzy
23:00
Fargo
TVP 2
20:05
Barwy szczęścia
20:40
Na dobre i na złe
21:40
O mnie się nie martw - wizytówka
21:50
Na sygnale
22:25
Podstępne druhny
Polsat
20:00
Idol
22:00
Sekspedycja
TVN
20:10
Doradca smaku
20:15
Na Wspólnej
20:55
Milionerzy
21:30
Belle Epoque
22:30
Człowiek na krawędzi